David Bowie - legenda popkultury, ikona mody

W trakcie swojej ponad pięćdziesięcioletniej kariery David Bowie zachwycał, szokował i jednocześnie inspirował świat mody. Jeden z najbardziej znanych muzyków rockowych odważnie dyktował trendy, które zaraz wykorzystywali najwięksi projektanci i jego wierni fani. Rok po śmierci 69-letniego Davida Bowiego wybraliśmy pięć najważniejszych momentów, którymi piosenkarz zmienił świat mody.

Foto: Getty Images

Ziggy Stardust

Pierwsza i zarazem jedna z najbardziej rozpoznawalnych metamorfoz Davida Bowiego miała miejsce w 1972 roku. Wraz z wydaniem albumu "The Rise and Fall of Ziggy Stardust" pojawił się tajemniczy przybysz z kosmosu. Androgeniczny Ziggy Stardust przebył na Ziemię, aby zostać gwiazdą rocka. Bowie doskonale wyczuł ówczesne trendy - zainteresowanie kosmosem, modą glamrockową i komiksami. W teledyskach występował w butach na koturnie, błyszczących kombinezonach z lureksu, nosił przedziwne, kolorowe fryzury i błyszczące makijaże.

Foto: Bulls Press David Bowie jako Ziggy Stardust
Foto: Bulls Press David Bowie jako Ziggy Stardust

Alladin Sane

Rok po Ziggym Stardust piosenkarz zaskoczył świat mody nowym wcieleniem. Bowie występował z pomalowaną na biało twarzą i błyskawicą przecinającą ją na całej długości.

Foto: Getty Images / EAST NEWS / Bulls Press / NewsPix David Bowie inspiruje modę

Ten makijaż powielali później wszyscy. W 2003 r. magazyn "Vogue" umieścił na okładce Kate Moss upozowaną i ucharakteryzowaną na Davida, a styliści pokryli twarz modelki właśnie charakterystycznym makijażem z "Aladdin Sane".

Foto: Vogue Kate Moss jako David Bowie na okładce Vogue'a

Również w tym czasie piosenkarz zaprzyjaźnił się z japońskim projektantem Kansai Yamamoto, który zaprojektował na jego trasy koncertowe niezwykłe kostiumy. Najbardziej znany to czarno-biały, błyszczący strój z 1973 roku, do którego piosenkarz założył wysokie, czerwone, lakierowane buty na koturnie.

Foto: Getty Images / EAST NEWS / Bulls Press / NewsPix David Bowie inspiruje modę

Niewiele osób wie, że inny kostium Bowiego - krótki, czerwony kombinezon z rysunkami zwierząt - zaprojektowany przez Yamamoto, ponownie zalazł się na scenie kilkanaście lat później. Kate Moss założyła go podczas rozdania nagród Brit Awards w 2014 roku.

Foto: Getty Images / EAST NEWS / Bulls Press / NewsPix Kate Moss w kostiume Davida Bowie podczas Brit Awards 2014

Na początku lat 70. znanym dodatkiem Bowiego była marynarka. Koniecznie z podniesionymi ramionami i dopasowana w talii. Piosenkarz wyglądał w niej rewelacyjnie. A projektanci do dziś powielają jej fason. W 2010 roku Ricardo Tisci w zaprojektowanej dla domu mody Givenchy marynarkę, będącą kopią tej pasiastej, którą Bowie miał w trasie koncertowej w 1973 roku.

Foto: Getty Images / EAST NEWS / Bulls Press / NewsPix David Bowie inspiruje modę

W 2013 w kolekcji Alexander McQueen Resort również znalazły się inspiracje trasą "Aladdin Sane". Dopasowane garnitury z wyszukanymi, błyszczącymi wzorami doskonale odzwierciedlają obcisłe kostiumy piosenkarza.

Foto: Getty Images / EAST NEWS / Bulls Press / NewsPix David Bowie inspiruje modę

The Thin White Duke

Po premierze ósmego albumu "Diamond Dogs" styl Davida Bowiego nieco się zmienił. Artysta nie starał się już szokować, ale postawił na nowoczesną elegancję. Z tej okazji również przefarbował włosy na blond. Błyszczące kostiumy zamienił na dopasowane, dobrze skrojone garnitury. Nutą szaleństwa były w nich kolory i oryginalne dodatki. Bowie często występował w szelkach i dużych kapeluszach. Niektóre środowiska nazywały go wówczas "detektywem" z racji ubioru.

Foto: Getty Images / EAST NEWS / Bulls Press / NewsPix David Bowie inspiruje modę

Bowie całe lata 80. trzymał się stylizacji na popowego dandysa. Ekstrawertyczny kosmita stał się wówczas chłodnym arystokratą, a nowe usposobienie silnie wpłynęło na brzmienie jego muzyki. Do tego etapu w historii Bowiego najczęściej nawiązują projektanci. Emilio Pucci w kolekcji Resort 2012 zaprojektował dopasowane kolorowe garnitury, a Miu Miu w kampanii z 2012 roku wystylizowała Chloe Sevigny na podobieństwo Bowiego. Do stylu piosenkarza często upodabnia się również Tilda Swinton, która wystąpiła z Bowiem w teledysku do piosenki "The Stars (Are out tonight)".

Foto: Getty Images / EAST NEWS / Bulls Press / NewsPix David Bowie inspiruje modę

Ashes To Ashes

W kolejnym albumie "Scary Monsters (and Super Creeps)" znalazła się słynna piosenka Bowiego "Ashes To Ashes". To właśnie w tym czasie powrócił Major Tom - alter ego piosenkarza z lat 70. Tym razem był to jednak "ćpun, który stoczył się na dno", jak śpiewał Bowie. Artysta pojawił się w nowym stroju - pierrota, zaprojektowanym przez wieloletnią przyjaciółkę, Natashę Korniloff. W tym oryginalnym kostiumie Bowie zapowiadał zmiany i swój powrót na scenę. Po przygodach z narkotykami, piosenkarz zmienił wizerunek. Zyskał sportową sylwetkę, w jego garderobie pojawiły się drogie garnitury, a charakterystyczną fryzurą były wysoko postawione do góry blond włosy.

Foto: Bulls Press Strój pierrota - jedno z wcieleń alter ego Davida Bowie

Union Jack

W 1997 roku przy okazji premiery albumu "Earthling" Bowie zaprosił do współpracy Alexandra McQueen'a. Projektant stworzył dla niego wyjątkowy kostium. Błyszczący, długi płaszcz pokryty flagą Wiekiej Brytanii. Uszyty z brytyjskiego Union Jacka, doskonale prezentował się na okładce płyty, dołączając tym samym do imponującej kolekcji zdjęć Bowiego.

Foto: Getty Images / EAST NEWS / Bulls Press / NewsPix Płaszcz Uniona Jacka, pokryty flagą Wielkiej Brytanii

W 2013 roku na rynku muzycznym pojawił się długo wyczekiwany album "The Next Day". Piosenkarz udowodnił, że po dziesięciu latach dalej jest w doskonałej formie. Na koncertach występował ponownie w dobrze skrojonych, eleganckich garniturach. Kolejna płyta artysty ukazała się na rynku w dniu 69 urodzin Davida Bowiego. Na okładce "Blackstar", choć poważny, piosenkarz wciąż przypomina tego samego, uśmiechniętego kosmitę, który w latach 70. zdobył serca wszystkich.

Foto: Bulls Press David Bowie

Tematy:

Nieprawidłowy email