Zdjęcia ze smartfona w galerii w Nowym Jorku

Wystawa „The Space Between: Redefining Public and Personal in Smartphone Photography” prezentuje dokonania fotografów, którzy znaleźli innowacyjne i efektowne sposoby na użycie smartfonów w swojej sztuce.

Wystawa „The Space Between: Redefining Public and Personal in Smartphone Photography”

Henry Jacobson, kurator wystawy w nowojorskim Center for Photography at Woodstock, zaznacza, że każdy przełomowy moment w historii fotografii był spowodowany innowacjami technologicznymi. Smartfony, które łączą funkcje komunikatorów i aparatów, nadały fotografii nowe znaczenie. Wiadomości tekstowe zostały zastąpione przez zdjęcia, które można masowo udostępnić w mgnieniu oka. Nowojorska wystawa jest komentarzem do rosnącej popularności portali typu Instagram, gdzie zdjęcia są głównym środkiem komunikacji.

Echosight / Wystawa „The Space Between: Redefining Public and Personal in Smartphone Photography”

„Postcards from Home” to cykl fotografii, które Jacobson wykonał iPhonem w trakcie trzyletniej, samotnej podróży po świecie. W swojej twórczości zajmuje się jednym z problemów współczesności: fizyczną samotnością, której towarzyszy iluzja należenia do wspólnoty stworzona przez portale społecznościowe.

Wystawa „The Space Between: Redefining Public and Personal in Smartphone Photography”

Kolektywna grupa artystyczna „Echo/Sight” jest współtworzona przez 8 tys. użytkowników Instagramu. Na portalu zamieszczają oni fotograficzne kolaże składające się z nałożonych na siebie kadrów, tworząc w ten sposób fantastyczne wizje. Każdy użytkownik może zgłosić swój projekt, ale opublikowane zostają jedyne te, które przejdą selekcję założycieli strony.

„Tiny Collective” to kolejna międzynarodowa grupa działająca na Instagramie. Portal służy im przede wszystkim do wymiany pomysłów i staje się dzięki temu wirtualnym odpowiednikiem XIX-wiecznych salonów malarskich.

Wystawa nie tylko bada możliwości wykorzystania smartfonów w sztuce, ale także pozwala zastanowić się nad wciąż zmieniającym się podejściem do fotografii i jej funkcji, zarówno społecznej jak i artystycznej. W tym przypadku kontekst staje się dużo ważniejszy niż same dzieła, dlatego warto wybrać się na wystawę aż do Nowego Jorku.

Tematy:

Nieprawidłowy email