Wyjątkowa Beatrycze

We współpracy z Holenderską Agencją Prasową w Beurs van Berlage w Amsterdamie otwarto wystawę „Nasza królowa” prezentującą zdjęcia królowej Beatrycze.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Ekspozycja zawiera 145 zdjęć z życia prywatnego i ostatnich lat panowania monarchini.

Wszystkie fotografie wykonane zostały przez fotoreporterów Holenderskiej Agencji Prasowej, a każde z nich opatrzone jest komentarzem. Zdjęcia przedstawiają Beatrix, nie tylko jako ambasadorkę kraju i uwielbianą królową, ale także jako matkę i babcię w otoczeniu rodziny.

Wystawa „Nasza królowa” jest swoistym złożeniem hołdu i podziękowaniem dla władczyni za wszystkie lata panowania.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Wystawę otwiera krótki film prezentujący 75 lat z życia królowej – jako dziecko, nastolatka i dojrzała kobieta. Natomiast wśród fotografii znajdziemy doroczne królewskie sesje, na których Beatrycze pozowała ze zwierzętami. Monarchini starała się unikać kontaktu z mediami, chroniła życia prywatnego, dlatego też fotografie te niemalże jako jedyne przedstawiają intymne sceny z okresu małżeństwa z księciem Clausem.

Wystawa prezentuje także zdjęcia z uroczystości państwowych i ślubów synów. Nietypowa dla głowy państwa wydaje się fotografia królowej schodzącej z ciężarówki w kaloszach. Moment ten uchwycony został w 1993 roku podczas powodzi, gdy 8% prowincji dorzecza Mozy było pod wodą. Jednym z ważniejszych wydarzeń było zawarcie związku małżeńskiego z księciem Clausem. Jedna z fotografii prezentuje parę na balkonie pałacu.

Wiele fotografii ukazuje królową podczas państwowych wydarzeń, wizyt w fabrykach, zakładach pracy, więzieniach czy szpitalach oraz podczas podróży dyplomatycznych np. w trakcie wizyty w USA i spotkania z Ronaldem Reaganem czy podczas pobytu w Polsce w 1997 roku, kiedy Beatrycze rozmawiała się z Lechem Wałęsą. Zarejestrowane zostały również momenty tragiczne w życiorysu Beatrycze, jak ten ukazujący królową po wypadku księcia Johana Friso, który został porwany przez lawinę i od tego czasu znajduje się w szpitalu w Londynie.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Wydaje się, iż wystawa „Nasza królowa” jest idealną okazją do zapoznania się z całym okresem panowania Beatrix. Królowa zapowiedziała, iż abdykuje 30 kwietnia, czyli w Dniu Królowej (święcie państwowym z okazji urodzin królowej Juliany). Władzę przejmie jej najstarszy syn, czterdziestopięcioletni książę William Aleksander. Będzie on pierwszym mężczyzną zasiadającym na tronie Holandii od roku 1890. Od ponad 120 lat holenderską monarchinią jest kobieta. Beatrycze poprzedziły: jej matka – królowa Juliana i babka – królowa Wilhelmina.

Królowa Beatrycze, a właściwie Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau, otrzymała koronę królowej Niderlandów 30 kwietnia 1980 roku.

„Nasza królowa”

Beurs van Berlage, Amsterdam

do 26 maja

Tematy:

Nieprawidłowy email