Wejdź do paryskiego studia Mondriana

To będzie udane lato dla brytyjskich miłośników malarstwa Mondriana. W siedemdziesiątą rocznicę jego śmierci obrazy mistrza abstrakcjonizmu będzie można zobaczyć jednocześnie na dwóch wystawach: pierwszą z nich jest „Mondrian i jego studia”, prezentowana w Tate Liverpool, a drugą – „Mondrian i kolor” w Turner Contemporary.

EAST NEWS

Ekspozycja prezentowana w Tate skupia się na relacji, jaka zachodzi między klasycznymi dziełami duńskiego malarza, a przestrzenią, w której powstawały. Opowiada o jego studiach w Amsterdamie, Paryżu i Nowym Jorku, a także wpływie, jaki wywarły one na sposób myślenia i pomysły Mondriana. Zwraca uwagę na elementy wspólne dla malarstwa i architektury, którymi fascynował on się po przeprowadzce do stolicy Francji w 1911 roku. Zresztą widzowie sami będą mieli możliwość wejść w ten świat: elementem wystawy będzie rekonstrukcja jego paryskiego studia, zbudowana w skali 1:1.

EAST NEWS

„Studio na Rue du Départ, z czarną podłogą i białymi ścianami zestawionymi z ruchomymi panelami w kolorze czerwonym, żółtymi i niebieskim, nie było wyłącznie miejscem, w którym powstawały prace Mondriana. Ono było Mondrianem” – napisał o nim Charles Darwent z The Guardian.

EAST NEWS

Z kolei „Mondrian i kolor” skupia się na wczesnej działalności twórcy, śledząc sposób wykorzystania przez niego barw od początków kariery aż po stworzenie pionierskich dzieł abstrakcjonizmu. Wystawa w Turner Contemporary powstała przy współpracy z hamburskim Bucerius Kunst Forum.

„Mondrian and his Studios” w Tate Liverpool: 6 czerwiec – 5 październik 2014

„Mondrian and Colour” w Turner Contemporary: 25 maj – 21 września 2014

Tematy:

Nieprawidłowy email