W tych biurach aż chce się pracować!

Głównym tematem 52. edycji I Saloni było miejsce pracy. Swoją wizję idealnej przestrzeni biurowej zaprezentował światowej sławy architekt, laureat nagrody Pritzkera z 2008 roku, Jean Nouvel.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Organizatorzy targów dowiedli, że nadal to Mediolan dyktuje zasady w świecie designu i właśnie tam można było zobaczyć, jak będziemy mieszkać w przyszłości. Mieszkać i pracować, bo ekspozycja Jeana Nouvela w pawilonie Salone Ufficio nosiła tytuł „Progetto: ufficio da abitare” („Projekt: biuro do mieszkania”). Francuski stararchitekt zadeklarował, że jego wystawa jest propozycją wolności, przeciwstawiającą się segregacji miejskiej i zjawisku zoningu. Nouvel uważa, że współczesne biura w większości powielają te same schematy przestrzeni zamkniętych, standaryzowanych, niemal sklonowanych, które nie zapewniają nawet minimalnej przyjemności w miejscach, w których ludzie żyją, a nie tylko zwyczajnie przebywają – i to przez większą część dnia.

Do walki z biurami z piekła rodem mają stanąć architekci, artyści i designerzy. Nouvel zaprezentował w Mediolanie alternatywne pomysły na przestrzenie pracy, w których to użytkownik decyduje o ich ostatecznym wyglądzie, pozbawionych sztywnych reguł i odpowiadających na potrzeby coraz większej grupy społecznej, jaką są freelancerzy.

Ekspozycję otwierała sala z czterema telebimami, na których wyświetlano wypowiedzi reżysera, filozofa, artysty i pisarza, prezentujących swój punkt widzenia na problemy związane z przestrzenią pracy. Sala ta otwierała się na pomieszczenia, w których Nouvel zaprezentował pięć scenariuszy na idealne biuro, udowadniając tym samym, jak ograniczone spojrzenie na miejsce pracy ma większość z nas.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Klasyczne, wręcz tradycyjne mieszkanie, przekształcone w całości na miejsce do pracy i wykończone w nowoczesnym stylu to pierwsza propozycja Nouvela. Jej zaletą jest ludzka, przyjazna skala, zupełnie nie przypominająca powtarzalnych, standaryzowanych biur. Architekt zachęca tym samym do tworzenia indywidualnych przestrzeni, dających poczucie komfortu pracy.

Zdjęcia vuMag BlueServices
Zdjęcia vuMag BlueServices

Druga ekspozycja to biuro składające się z mniejszych boksów, połączonych ze sobą konstrukcyjnie i stylistycznie. Przestrzenie te można dowolnie kreować dzięki przestawnym ścianom, suwanym drzwiom, przyjaznemu oświetleniu i łatwym do przestawienia dekoracjom. Dzięki temu każdy z pracowników ma mieć możliwość dostosowania swojej małej przestrzeni do indywidualnych potrzeb.

Zdjęcia vuMag BlueServices
Zdjęcia vuMag BlueServices

Trzecia sala miała być odpowiedzią na potrzeby rosnącej grupy wolnych strzelców. Powstaje coraz więcej biur przeznaczonych do wspólnej pracy dla freelancerów, często znużonych ciągłą pracą w domu lub w hałaśliwej kawiarni z ciągle zrywającym się dostępem do Internetu. Specjalnie dla nich Jean Novel zaprojektował dużą, surową przestrzeń, przypominającą nieco magazyn, ocieploną nowoczesnymi dodatkami.

Zdjęcia vuMag BlueServices
Zdjęcia vuMag BlueServices

Czwarta propozycja stanowi pochwałę różnorodności. Biuro tworzą ruchome, modułowe meble, z których można stworzyć praktycznie wszystko. Mogą służyć jako półki, pufy, wysokie krzesła lub stoły. Moduły są stworzone z przyjaznych, naturalnych tkanin o spokojnych kolorach.

Zdjęcia vuMag BlueServices
Zdjęcia vuMag BlueServices

Ostatnia sala to laboratorium światła. Jean Nouvel chciał udowodnić, jaka siła tkwi w dobrze dobranym oświetleniu.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Jean Nouvel do projektu zaprosił cztery gwiazdy współczesnego designu, a prywatnie swoich przyjaciół: Rona Arada, Michele De Lucchi, Marca Newsona i Philippe’a Starcka.

Wnętrza zaprojektowane przez architekta wypełnili stworzonymi specjalnie na tę okazję przedmiotami.

Następne Salone Ufficio dopiero w 2015 roku.

Tematy:

Nieprawidłowy email