W Łodzi tańczą GAGA

Zwiedzający wystawę „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy” w ms2 będą mogli nie tylko oglądać pokazy improwizacji tańca, ale przede wszystkim ściągnąć buty i sami przekonać się na czym ona polega.

David Zambrano Soul Project Stanford

Muzeum Sztuki w Łodzi czas odnowy. Po dwuletnim remoncie, znów tętni życiem ms1, a na jesień zaplanowano otwarcie zrewitalizowanego Pałacu Herbsta. Już wkrótce w nowej odsłonie powróci także MS CLUB, który pozwoli gościom jeszcze bardziej zbliżyć się do sztuki. Zmiany zaobserwujemy również w ms2, które w najbliższym czasie zachwyci nas pierwszą w Polsce muzealną wystawą poświęconą improwizacji tańca.

Pokaż tańca Gaga

Na potrzeby wystawy „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy” w sali wystaw czasowych na parterze ms2 zostanie przygotowana specjalna mobilna architektura. Na wystawie nie będzie ani jednego dzieła sztuki czy cennego eksponatu, ekspozycję wciąż od nowa będą tworzyć zaproszeni do projektu artyści wspólnie z tancerzami oraz widzami.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć między innymi dokumentację improwizacyjnego projektu zaproponowanego przez Yvonne Rainer. Jej „Projekt ciągły – codziennie zmieniany” zaciera granice między ruchem tanecznym a codziennym w serii prostych zadań. „Upadek po Newtonie” to obraz, który śledzi jedenaście lat rozwoju improwizacji, począwszy od pracy Steve’a Paxtona „Magnez”, poprzez kolejne lata pokazów, po jubileusz improwizacji w nowojorskim St. Mark’s Church w 1983 roku. Ujęcia wybrane z dziesiątek godzin nagrań ukazują te zmiany poprzez skupienie uwagi na jednej tancerce, Nancy Stark Smith.

Ray Chung podczas treningu

Na wystawie w ms2 pokazane zostaną także dokumentacje występów Steve’a Paxtona. „PA RT” to wynik jego współpracy z Lisą Nelson. W tej scenicznej formule solo przeplata się z duetem, a ścieżką dźwiękową i źródłem inspiracji dla tancerzy jest opera mydlana „Idealne życia” Roberta Ashley’a. „Wariacje Goldbergowskie” to z kolei dwa niezwykłe filmy w reżyserii Waltera Verdina, ukazujące improwizacje Steve’a Paxtona.

Projekcje filmowe to jednak tylko jedna z atrakcji tej dynamicznej wystawy. Na ekspozycję składa się wiele wydarzeń performatywnych. Zaplanowano szereg pokazów, spektakli i wykładów, w których uczestniczyć będą tancerze, a także widzowie. Do udziału w tych wydarzeniach zaproszono znakomitych artystów i choreografów z całego świata. Ray Chung, Yaniv Minzer oraz Jan Peszek prowadzić będą warsztaty z artystami, a David Zambrano wspólnie z tancerzami Pracowni Fizycznej oraz zaproszonymi gośćmi przygotują improwizowany spektakl w oparciu o muzykę soul.

Obejrzyj materiał wideo o wystawie „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy” – kliknij

„Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy”

7 czerwca – 20 października

ms2, Łódź

oprac. Magdalena Linke

Tematy:

Nieprawidłowy email