Salon z piękną misją

Salon piękności z pozoru kojarzy się z próżnością. Jest jednak salon piękności, który z próżnością walczy. Co więcej, pomaga ofiarom przemocy seksualnej wrócić do normalności. Takie miejsce stworzył Michael Angelo – fryzjer z Nowego Jorku.

Wonderland Beauty Parlor

W samym sercu Nowego Jorku znajduje się salon piękności. Na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od innych tego typu miejsc w wielkiej metropolii. Wonderland Beauty Parlor z jednej strony zalany kiczem, z drugiej zaś nowoczesną elegancją sprawia, że każda kobieta czuje się tu dobrze. To miejsce stworzył Michael Angelo – fryzjer, który do pewnego momentu żył w cukierkowej otoczce amerykańskiego stylu bycia. Wszystko się zmieniło, gdy wyjechał do Kambodży.

Tam, wraz ze swoją znajomą odwiedził salon fryzjerski w Phnom Penh. Ujrzeli tam pomieszczenie z przestarzałymi suszarkami i zardzewiałymi lokówkami. Angelo wspomina, że niektóre z pracujących tam dziewczyn nigdy nie miało w rękach nożyczek. Od oprowadzającego ich przewodnika dowiedział się, że w tym miejscu pracują kobiety, którym udało się uciec z niewoli. Większość z nich była ofiarami przemocy seksualnej, a teraz w tym oto salonie fryzjerskim próbują wrócić do normalności, nauczyć się samodzielnego życia. Dla Michaela było to jak oświecenie. On – jako wykwalifikowany fryzjer poczuł się potrzebny. Postanowił nauczyć je zawodu. Wspomina, że patrzyły na niego jak spragnione prezentów dzieci na Świętego Mikołaja.

Michael Angelo 3-krotnie wracał do swoich uczennic w Kambodży, by kontynuować program pomocy dla byłych ofiar przemocy seksualnej. Zastanawiał się jak mu – jako mężczyźnie - udało się wzbudzić zaufanie kobiet, które przez lata były poniżane i maltretowane przez męskich oprawców. Był mocno zaskoczony faktem, że właśnie one okazywały mu pozytywne emocje, jakich do tej pory nie doznał od kobiet z „cywilizowanego” świata.

Na zdjęciu Michael Angelo z Neang Hok (druga od prawej) oraz uczennicami z Kambodży/ fot. Wonderland Beauty Parlor

Jego ostatnia wizyta obejmowała grupę 26 uczennic w wieku od 16 do 22 lat. Wszystkie były ofiarami przemocy seksualnej, podobnie jak ich szefowa - właścicielka salonu piękności w Phnom Penh - Neang Hok. To ona wpadła na pomysł zatrudniania dziewczyn po przejściach, by pomóc wrócić im do rzeczywistości. Pojawienie się fryzjera z Nowego Jorku było dla niej objawieniem. Michał Anioł stanął w jej salonie, by we własnej osobie dać dowód na słuszność jej idei. Za sprawą nowego przyjaciela, salon wzbogacił się o nowy sprzęt, który przyjechał prosto z Nowego Jorku. Personel został wyszkolony z zakresu fryzjerstwa i wizażu. Michael Angelo nauczył dziewczyny jak czesać klientki, ale także siebie. Pokazał tajniki naturalnego makijażu. Doskonale wie, że kobiety po przejściach nie lubią zwracać na siebie uwagi, zwłaszcza zbyt wyzywającym wyglądem. Dlatego chce pomóc im odzyskać wiarę w siebie, dzięki której wrócą do normalnego życia.

Po powrocie do Stanów, natchniony doświadczeniami z Kambodży, postanowił spojrzeć na życie z innej perspektywy. Nabrał dystansu do świata, w którym wygląd człowieka odgrywa najważniejszą rolę. Od tego czasu także w Wonderland Beauty Parlor na Manhattanie ofiary przemocy seksualnej mogą szukać perspektywy na rozpoczęcie nowego życia.

Wonderland Beauty Parlor
Wonderland Beauty Parlor
Wonderland Beauty Parlor
Wonderland Beauty Parlor

Tematy:

Nieprawidłowy email