Groźne meduzy

Karty się odwróciły - koncerny kosmetyczne, wielokrotnie oskarżane o krzywdzenie zwierząt, teraz proszone są o wykorzystywanie meduz do tworzenia kosmetyków. Drapieżniki te atakują faunę Morza Śródziemnego, która narażona jest na wyginięcie. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa apeluje do firm kosmetycznych o pomoc w pozbyciu się tych szkodników.

ThinkStock

Przeczytaj także: Lily Cole idzie na wojnę z koncernami kosmetycznymi.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa stworzyła raport, w którym informuje o odkryciu szczególnie złośliwej grupy meduz, która na dobre zadomowiła się w Morzu Śródziemnym. Stworzenia żywią się tamtejszą ikrą i młodymi rybami. Przez ogromny apetyt tych drapieżników, niektóre gatunki ryb mogą niedługo wyginąć. Sposobem na złośliwe meduzy ma być wykorzystywanie ich do produkcji kosmetyków, stąd apel ONZ do koncernów kosmetycznych.

-Ławice ryb jeszcze nie zdążyły się odbudować po pladze meduz, która zaatakowała Adriatyk 20-30 lat temu. Wtedy meduzy przez wiele miesięcy żywiły się ikrą i młodymi osobnikami różnych gatunków ryb, narażając je na wyginięcie. Nie chcemy dopuścić, aby ta sytuacja się powtórzyła.- czytamy w raporcie ONZ.

Dlatego Organizacja liczy na pomoc koncernów kosmetycznych i podkreśla przydatność tych stworzeń w tworzeniu choćby produktów przeciwzmarszczkowych. Analiza osobników drapieżnych meduz wskazuje na ich pozytywne właściwości, niektóre z nich zostały nazwane „nieśmiertelnymi meduzami” – np. Turritopsis nutricula, która według autorów raportu, ma właściwości cofające oznaki starzenia się ludzkiej skóry.

ThinkStock

W kolejnej części raportu, ONZ uświadamia, że jeśli obecny trend atakujących meduz będzie się utrzymywał, może skutkować globalną zmianą systemu i zamiast oceanów pełnych ryb, wody całkowicie zostaną opanowane przez meduzy.

-Ostatnio rój meduz o powierzchni 26 metrów kwadratowych dosłownie pochłonął 100-tysięczną ławicę tuńczyka w Północnej Irlandii, wywołując straty na poziome 1,5 mln dolarów.

Oprócz Europy, z problemem drapieżnych meduz zmagają się także Japonia i Chiny. Rządy tych państw od dłuższego czasu wzywają do większego wykorzystywania meduz do produkcji żywności i kosmetyków.

W zeszłym roku władze Korei Południowej odkryły doskonały sposób na walkę z powiększającą się plagą meduz. To właśnie to państwo jako pierwsze zdecydowało się na dofinansowanie badań naukowych, które umożliwią wykorzystywanie kolagenu meduz do produkcji kosmetyków.

ThinkStock

Tematy:

Nieprawidłowy email