Edward S. Finkelstein nie żyje

Prezes R.H. Macy & Co zmarł 31 maja 2014roku. Kariera Finkelsteina była niezwykła, a wkład włożony w tworzenie marki Macy's niezapomniany. Jego stan zdrowia pogarszał się już w ostatnich miesiącach. Zmarł śmiercią naturalną w swoim domu Thousand Oaks w Kalifornii. Miał 89 lat.

Macy's / oficjalna strona Macy's

Przez kilkadziesiąt lat, można było podziwiać jego profesjonalizm i innowacyjne podejście do biznesu. Pracę w firmie Macy's rozpoczął w 1949 roku. Od tamtego momentu robił wszystko, żeby odświeżyć wizerunek marki i zmienić sklep w miejsce promowania nowych trendów. Postawił wtedy nie tylko na sprzedaż samej odzieży, ale również innych produktów. Stworzył The Cellar, czyli dodatkowy sektor poświęcony zastawom stołowym, gadżetom kuchennym i jadalnianym. Wypromował takie marki jak INC International Concepts i Charter Club, które stały się znane na całym świecie. Wprowadził i rozwinął sieć prywatnych marek, które zostały wzorem do naśladowania dla konkurencji.

Zależało mu, żeby odróżnić Macy’s od innych centrów handlowych. Musiał wypracować nowy program promowania prywatnych marek. Posunięcie to było bardzo ryzykowne, jednak w stu procentach opłaciło się. Jego pomysł na promocję opierał się również na organizacji wystawnych przyjęć. Potrafił przyciągnąć wyższe sfery na uroczyste kolacje do Herald Square, gdzie wspierano organizacje charytatywne. Znany był również z corocznych wystaw kwiatowych.

- Był geniuszem merchandisingu, z niezwykłą intuicją co do potrzeb konsumentów – mówi Don Eugene, były dyrektor finansowy Macy’s, obecny partner firmy Callydus Group LLC.

Edward zmienił postrzeganie marki Macy’s, dostosowując się do oczekiwań klientów i stawiając na oryginalność. Jego wkład był ogromny w działalność przedsiębiorstwa. Niestety w roku 1986 firma miała poważne problemy finansowe, a 6 lat później zarząd, złożył wniosek o upadłość. Zaledwie kilka miesięcy od bankructwa Finkelstein zakończył 44- letnią współpracę z Macy's.

Kryzys firmy, którą tworzył podłamał go, jednak nie zniknął on z rynku handlu detalicznego. W 1993 roku otworzył The American Place w Chinach, a dokładnie w Guangzhou. Następnie został CEO Cherry & Webb, ale w 1999 roku sprzedał akcje i odszedł z firmy.

Finkelstein zawsze wymagał od swoich pracowników lojalności i szukał w nich talentu. Doceniał ludzi kreatywnych i energicznych. - Jestem skłonny znosić ekscentryczne zachowania ludzi, pod warunkiem że mają talent i wiedzą jak poruszać się w świecie biznesu – zwykł mawiać.

Duży wpływ na rozwój jego kariery, miały takie osoby jak Herbert Seegal, którego uważał za genialnego merchandisera oraz Pierre Bergé od Yves Saint Laurent. To właśnie od nich czerpał wiedzę i podejścia do mody. Finkelstein był również miłośnikiem opery i uwielbiał grać w tenisa. Cenił sobie bardzo książki Peter Druckera, z których uczył się jak zarządzać firmą i własnym czasem.

Edward Finkelstein był innowatorem, który będzie pamiętany przez ogromny i wieloletni wkład w budowanie marki Macy's.

Tematy:

Nieprawidłowy email