Świeżość spojrzenia

Oczy są zwierciadłem duszy, a ich okolica – odzwierciedleniem twojego wieku. I choć to właśnie na skórze powiek najszybciej widać oznaki starzenia, jest już całe mnóstwo sposobów na to, by się ich pozbyć!

Foto: istock

Skóra powiek jest supercienka i praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych. Z tego powodu jest też mniej elastyczna i bardziej podatna na pojawienie się zmarszczek. Na nich niestety nie koniec. To, co dokucza nam z wiekiem, to także cienie pod oczami, opuchlizna czy opadające powieki. Ale dość narzekania. Choć kiedyś świat urody w kwestii starzenia się powiek był dosyć bezradny, obecnie jest coraz więcej metod na to, by nie tylko zamaskować oznaki starzenia, ale nawet się ich pozbyć. Przekonaj się, jakie masz możliwości.

Adios kurze łapki

Podłużne zmarszczki rozchodzące się promieniście od kącików oczu np. gdy się śmiejesz, bywają urocze. Ale gdy z upływem lat zostają na stałe, nie jest już nam z ich powodu tak bardzo do śmiechu. By im zapobiegać, po pierwsze noś okulary przeciwsłoneczne. Dzięki nim nie będziesz niepotrzebnie mrużyła oczu i nie powodowała zaginania się skóry. Jeśli nosisz okulary korekcyjne, zwróć uwagę, czy szkła nie nachodzą na zmarszczki, a przez to jeszcze bardziej ich nie podkreślają. Z kolei właściwie dobrane oprawki mogą przysłonić kurze łapki – zainwestuj w nie w imię stylu i młodego wyglądu.

Foto: istock Świeżość spojrzenia

ZABIEG:

Sposób na kurze łapki jest prosty – botoks. Kilka kropel toksyny botulinowej wstrzykniętych pod skórę czasowo (na jakieś 3-4 miesiące) unieruchomi mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych. Dzięki temu skóra rozprostuje się, a kurze łapki znikną. Wbrew złej sławie, zabieg jest całkowicie bezpieczny, a stosowany w nim jad kiełbasiany jest lekiem z powodzeniem stosowanym w medycynie od ponad trzydziestu lat. Lekarze estetyczni zmodyfikowali też nieco podawane przez siebie dawki, by efekty były jak najbardziej naturalne. Mocno zmrożona botoksem, całkowicie pozbawiona mimiki twarz, jest dziś uznawana za błąd w sztuce.

MAKIJAŻ:

By nie podkreślać kurzych łapek, nie stosuj pudru. Unikaj też matujących podkładów, które mogą osadzać się w zmarszczkach i niepotrzebnie je podkreślać. Zamiast tego wybieraj takie o kremowych konsystencjach i rozpraszających światło pigmentach (z tzw. efektem blur).

Żegnajcie opadające powieki

To defekt estetyczny, który u niektórych z nas może się pojawić już w bardzo młodym wieku. A gdy z upływem lat staje się coraz bardziej zaawansowany, bywa, że powoduje nawet problemy ze wzrokiem, bo nachodzące na gałkę oczną powieki zaburzają pole widzenia. Działaj!

ZABIEGI:

Podstawa to zapobieganie, czyli niedopuszczenie do rozciągnięcia się skóry. By dłużej zachowała jędrność, po trzydziestym roku życia raz na jakiś czas poddaj ją działaniu lasera frakcyjnego. Jak działa? Jego wiązka dziurkuje skórę tysiącami mikrouszkodzeń sprawiając, że zdrowe fragmenty skóry uruchamiają błyskawiczne procesy przebudowy i regeneracji. Tym samym powieki stają się jędrniejsze. Gdy problem opadania jest już nieco bardziej zaawansowany, pomoże nowość z gabinetów medycyny estetycznej, czyli zabieg Plazma. Urządzenie generuje pomiędzy swoją głowicą a powieką wiązkę, która powoduje obkurczenie się skóry. Zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji, a jedyne efekty uboczne to opuchlizna, która może utrzymywać się kilka dni. Nie da się jednak ukryć, że jeśli powieki opadają naprawdę mocno, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest blefaroplastyka, czyli chirurgiczne wycięcie nadmiaru skóry. Przeprowadzana jest na sali operacyjnej, ale najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Szwy, które nosi się przez tydzień, zakładane są w zgięciu powieki. Tym samym późniejsza blizna jest praktycznie niewidoczna i można ją łatwo ukryć pod makijażem. Wśród operacji chirurgii plastycznej blefaroplastyka uchodzi za jedną z najmniej inwazyjnych procedur.

MAKIJAŻ:

Odpowiednio wykonanym makijażem można zakamuflować efekt opadających powiek. Potrzebować będziesz do tego cieni w trzech odcieniach beżów i brązów. Najjaśniejszy nałóż na całą powiekę aż do brwi. Średniobrązowym pokryj ruchomą część powieki. Najciemniejszy zaaplikuj liniowo w załamaniu powieki, w zewnętrznej części rozcierając go ku górze – tak by optycznie zniwelować efekt opadania. Mocno wytuszuj rzęsy – one także pomagają odwrócić uwagę od postarzającego defektu.

Wyjście z cieni

Zasinienia na dolnych powiekach zdecydowanie nie dodają urody i sprawiają, że wyglądasz na zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości. Czym są spowodowane? Ubytkami w tkance tłuszczowej twarzy, które postępują z wiekiem i związanym z tym prześwitywaniem naczyń krwionośnych przez skórę dolnych powiek.

Foto: istock Świeżość spojrzenia

ZABIEGI:

Najlepszym sposobem, by zniwelować ten efekt, jest podanie w okolicę pod oczami preparatu wypełniającego z kwasem hialuronowym. Uwaga. Koniecznie musi być przeznaczony do okolicy oczu, by nie powodował niepotrzebnych obrzęków (kwas hialuronowy silnie chłonie wodę). Lekarze coraz częściej proponują też przeszczepy własnej tkanki tłuszczowej. Efekty takiego zabiegu mogą być bardzo naturalne, sęk w tym, że nie każda z nas się do niego kwalifikuje. U bardzo szczupłych osób (które zazwyczaj jednocześnie zmagają się z sińcami) po prostu nie ma skąd pobrać tkanki tłuszczowej do przeszczepu.

MAKIJAŻ:

Dobry, rozświetlający korektor pod oczy to podstawa. Ale uwaga – nakładaj go pod podkład. Dzięki temu lepiej stopi się ze skórą, a efekt będzie bardziej naturalny. Malując powieki, unikaj barw, które mogłyby podkreślać sińce – fioletu, śliwki, zieleni.

Do widzenia obrzęki

Opuchnięte powieki rano to nic nadzwyczajnego, choć wiadomo, nie wyglądają najlepiej. By im zapobiegać, nie śpij zbyt wysoko i pij dużo wody, by nie dopuścić do jej zatrzymywania w organizmie. Rano możesz wykonać pięciominutowy masaż powiek kostkami lodu. Twoje spojrzenie natychmiast odzyska świeżość, zaś ty sama energię – to lepsze niż kawa! Świetne efekty daje też przyłożenie do powiek schłodzonych (np. dzień wcześniej) torebek po herbacie albo wacików zamoczonych w zimnym mleku sojowym. Zarówno herbata, jak i mleko, zawierają moc substancji przeciwrodnikowych i przeciwzapalnych, które pomagają redukować obrzęki. Jeśli jednak opuchlizna utrzymuje się długie godziny po przebudzeniu, absolutnie tego nie lekceważ, bo może być objawem poważniejszej choroby. Przy najbliższej okazji skonsultuj to z lekarzem.

Polecamy także:

Tematy:

Nieprawidłowy email