Róża. Królowa jest tylko jedna.

Królowa jest tylko jedna. W królestwie kwiatów jest nią róża. Nie trzeba być znawcą, aby rozpoznać jej kształt i zapach. Róża wpisana jest w naszą kulturę już od starożytności - jako kwiat, zapach i smak.

Rola, jaką pełni róża w naszej kulturze, jest bardzo zróżnicowana – zazwyczaj kojarzy nam się z miłością romantyczną, ale bywała również emblematem i prostytutek, i chrześcijańskich dziewic, symbolem namiętności, tęsknoty oraz… ruchów lewicowych.

Imię róży

Różę każdy zna, choć to znajomość pozorna. Bo róża nie jedno ma imię. Potrafi być delikatna i słodka, chłodna i wyniosła, potrafi być również dominująca – jak to królowa.

Zapach róży jest jednym z najważniejszych w historii perfumiarstwa. Jest niezwykle elegancki i kobiecy, a na dodatek jako jeden z niewielu zapachów kwiatowych (obok gardenii, irysa, fiołka i neroli), bardzo dobrze sprawdza się również w zapachach męskich.

Róża może być subtelnym dodatkiem wzbogacającym kompozycję kwiatową, ale równie dobrze może stanowić główną oś zapachu, której będą musiały podporządkować się pozostałe nuty. Doskonale współgra z innymi nutami zapachowymi: z kwiatowymi, owocowymi, drzewnymi, przyprawowymi i orientalnymi. Perfumy z różą mogą być subtelnie słodkie, świeże i lekkie, mogą być też chłodne, z wyczuwalną wilgocią łodyżek i liści, albo ciężkie, monumentalne, głębokie i mroczne. Wszystko zależy od rodzaju róży, jej ilości w kompozycji i pozostałych składników. Tylko od nas zależy, jaką różę zechcemy odkryć.

Zapach czystej róży to piękny, jednak dobrze znany zapach. Warto szukać perfum, w których znajomy aromat będzie przełamany lub dopełniony innymi nutami. Może nas całkowicie zaskoczyć połączenie znanej nam róży np. z pieprzem, z kminkiem, kardamonem, paczulą, z zielonymi liśćmi czarnej porzeczki, z kadzidłem, z drzewem sandałowym. Dopiero wówczas róża odsłania swe pełne oblicze i możliwości.

Krótka historia róży

Według mitologii greckiej róża zakwitła po raz pierwszy, gdy z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta – bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Mit głosi, że Afrodyta, biegnąć do swojego kochanka Adonisa, zraniła się w stopę, a kropla krwi, która spadła na pianę morską, dała początek róży. Róża stała się jednym z atrybutów bogini i do dziś pozostaje symbolem miłości.

Niestety, ta piękna opowieść to tylko mit. Tak naprawdę róża znana była dużo wcześniej. Co najmniej od połowy I tysiąclecia pne. uprawiano ją w Chinach oraz na Bliskim Wschodzie i dopiero stamtąd przywędrowała do Grecji, Rzymu i pozostałych krajów Europy, a później rozprzestrzeniła się po całym świecie.

Róża, jak każdy kwiat, pełniła początkowo funkcje czysto dekoracyjne, rytualne i religijne, jednak bardzo szybko doceniono ją również jako surowiec kosmetyczny. Olejek różany był destylowany w Indiach już w I w. pne., następnie sztukę tę opanowali w Persji i Egipcie, skąd dotarła do Grecji, północnej Afryki i krajów arabskich. Grecy i Rzymianie używali olejku różanego do pielęgnacji urody.

W wieku XVI róża dotarła do miasta Kazanłyk w Bułgarii. Od tamtej pory uprawa róży w tamtym regionie stała się bardzo popularna. Dziś Bułgaria, dzięki idealnemu klimatowi i żyznej glebie, jest jednym z liderów światowej produkcji róży i różanych ekstraktów, a olejek z róż bułgarskich jest jednym z najbardziej cenionych składników perfum i kosmetyków.

Foto: Materiały prasowe Róża - perfumy z różą

Róża damasceńska i róża stulistna

Gatunków róż jest wiele. Jednak w produkcji olejków i absolutów różanych wykorzystywanych w perfumach liczą się w zasadzie dwa gatunki: róża damasceńska (Rosa damascena) i róża stulistna (Rosa centifolia), zwaną również różą majową lub prowansalską.

Róża damasceńska pochodzi z Bliskiego Wschodu i została przywieziona do Europy z Syrii podczas wypraw krzyżowych w XIII w. (stąd nazwa od największego miasta Syrii – Damaszku). Do celów perfumiarskich uprawia się ją dziś głównie w Bułgarii, Turcji i Indiach. Kwiaty róży damasceńskiej są w różnych odcieniach różu, a zapach słodki, głęboki i bardzo intensywny.

Róża stulistna to dzieło holenderskich ogrodników, którzy już od końca XVI wieku krzyżowali różę damasceńską, francuską, piżmową z różą dziką. Jej nazwa pochodzi od licznych płatków.

Róża stulistna rośnie tylko w uprawie (podobnie zresztą jak damasceńska) w Maroku, Francji (okolice Grasse) i Egipcie. Zapach olejku z róży stulistnej jest lżejszy od damasceńskiej, pachnie czystą, słodką różą z lekką nutą miodu i soczystej zieleni, a jej kwiaty są jaskraworóżowe.

Inne rodzaje róż wykorzystuje się głównie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Ekstrakt z białej róży jakobińskiej (Rosa alba) jest zbyt delikatny do perfum, ale używa się go do aromatyzowania herbat. Z kolei dziką różę (Rosa canina) wykorzystuje się w przemyśle spożywczym (konfitury, soki, aromaty) oraz kosmetycznym (bogate źródło witaminy C i polifenoli).

Czy wiesz, że…

- Olejek różany jest jednym z najdroższych składników perfum, ponieważ do produkcji 1 kg olejku potrzeba aż 3,5 tony płatków róż.

- Wyspa Rodos (z gr. ‘róża’) na Morzu Egejskim otrzymała swoją nazwę właśnie z powodu olbrzymiej ilości hodowanych tam róż.

- W starożytnym Rzymie róża była „nieodłączną towarzyszką wszelkiego posiłku”, w połączeniu z innymi kwiatami wplatano ją w wieńce zdobiące głowy biesiadników.

- W starożytnym Rzymie róża była również symbolem dyskrecji. Gospodarz wieszał różę nad stołem, aby goście wiedzieli, że wszystkie rozmowy przy stole mają pozostać w tajemnicy. Stąd łacińskie ‘sub rosa’ (pod różą) znaczy tyle co ‘w dyskrecji’, ‘w zaufaniu’.

- Żółte róże były noszone przez zwolenników sufrażystek dla poparcia ich dążeń.

- W symbolice chrześcijańskiej biała róża symbolizuje czystość, czerwona – męczeństwo.

- W średniowieczu kobiety lekkich obyczajów musiały nosić przy piersi czerwoną różę jako znak rozpoznawczy.

- Róża symbolizuje również niezniszczalność, cnotę i tajemnicę.

- Najbardziej cenione ze względu na swój zapach i właściwości są róże uprawiane w Dolinie Róż w Bułgarii. Najwięcej substancji zapachowych mają płatki ok. godziny 8:30, dlatego zbiory trwają maksymalnie do godz. 10-11.

- Ekstrakt z róży damasceńskiej ma bardzo mocne właściwości przeciwstarzeniowe. Z tych względów wykorzystywany jest w kosmetologii, ponieważ pobudzają produkcję kolagenu niezbędnego do zachowania jędrności i elastyczności skóry.

- Nieuczciwi dostawcy potrafią „chrzcić” olejki różane olejkiem geranium albo palmarosa, aby zmniejszyć koszty produkcji. Niektóre z takich olejków potrafią zawierać jedynie 10% prawdziwego olejku różanego!

Tematy:

Nieprawidłowy email

Foto: istock

Róża damasceńska (Rosa damascena)

Kwiaty róży damasceńskiej mogą być w różnych odcieniach różu, a ich zapach jest słodki, głęboki i bardzo intensywny. Najlepsze gatunkowo róże damasceńskie rosną w Bułgarii. Uprawia się je również w Turcji i Indiach.

Róża. Królowa jest tylko jedna. (slajd 1 z 16)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego