Gardenia – biały kwiat z butonierki

Gardenia to biały kwiat, którego zapachu nie można pomylić z żadnym innym. I choć gardenia w dawnych czasach była typowo męskim kwiatem, dziś stosowana jest przede wszystkim w wyrafinowanych kompozycjach perfum dla kobiet. Symbolizuje miłość, harmonię i wdzięk.

Gardenia to niewielki krzew z ciemnozielonymi liśćmi i białymi kwiatami o woskowych płatkach, które w miarę przekwitania stają się coraz bardziej kremowe. Rośnie w wilgotnych i ciepłych lasach w Chinach, Wietnamie, Taiwanie. Jak przystało na białe kwiaty, zapach gardenii jest intensywny i rekompensuje niejako to, czego jej natura poskąpiła – koloru. W końcu czymś musi przyciągnąć uwagę.

Foto: istock Gardenia

Do Europy gardenia zawitała w 1754 r. jako trofeum jednej z wypraw handlowych na Daleki Wschód. Początkowo gardenia była traktowana jako typowo męski kwiat. Mężczyźni używali kwiatów w zapachach i do zdobienia swojej garderoby, a gardenia była kwiatem, który mężczyźni chętnie umieszczali w butonierkach swoich marynarek.

W 2012 r. Carlos Huber Arquiste (założyciel marki Arquiste), architekt specjalizujący się w rekonstruowaniu historycznych kolekcji zapachów, stworzył zapach oparty na gardenii (w kompozycji z lawendą, petitgrain, wetywerią, mchem dębowym i zwierzęcą nutą) i nazwał go dla upamiętnienia tradycji noszenia kwiatów w butonierce - Boutonniere No.7. Zapach przeznaczony jest dla kobiet i mężczyzn, jak każdy dobrze skomponowany zapach.

Foto: materiały promocyjne Boutonniere No.7 - Arquiste - hołdy złożony tradycji

Gardenię spopularyzowała w latach 40. XX w. Billi Holiday, amerykańska śpiewaczka jazzowa. Kwiat był jej źródłem inspiracji i siły. Traktowała go jak talizman i bardzo często wpinała we włosy, również podczas występów na scenie.

Gardenia to jeden z kwiatów, na którym swój zapach oparła Madonna, wypuszczając w 2012 r. zapach „Truth or Dare”. Właściwie inspiracją dla niej był zapach jej matki, która zawsze pachniała gardenią i tuberozą - kobieco, a jednocześnie tajemniczo.

Zapach gardenii przypomina jaśmin, lecz jest bardziej jedwabisty, maślany, z lekką nutą… grzybową. Ten bardzo przyjemny i zaskakujący zapach sprawia, że trudno pomylić gardenię z innym kwiatem. Mimo że zapach samej gardenii jest intensywny, to nie jest on dominujący. Bardzo dobrze łączy się w kompozycjach z innymi białymi kwiatami, a zwłaszcza z jaśminem i tuberozą, choć w tym towarzystwie jest raczej ich subtelną siostrą. Natomiast charakter perfum z udziałem gardenii będzie zależał od towarzystwa innych komponentów, na które zawsze warto zwrócić uwagę. Raz kompozycja pójdzie w kierunku lekkim, frywolnym i dziewczęcym, innym razem w stronę bardziej wytrawną, elegancką albo wręcz słodko maślaną z waniliowo-kokosową nutą.

Gardenia to klasyczny zapach kwiatowy, który we współczesnych kompozycjach zapachowych nabiera ponadczasowego, a przy okazji niezwykle nowoczesnego oblicza. Poznajcie perfumy z gardenią.

Tematy:

Nieprawidłowy email

Foto: istock

Gardenia

Gardenia to niewielki krzew z ciemnozielonymi lśniącymi liśćmi i białymi kwiatami o woskowych płatkach, które w miarę przekwitania stają się coraz bardziej kremowe. Rośnie w wilgotnych i ciepłych lasach w Chinach, Wietnamie, Taiwanie.

Gardenia – biały kwiat z butonierki (slajd 1 z 14)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego