Tut-mania czyli pewne szaleństwo

Odkrycie grobowca Tutenchamona od razu kojarzy się z pompatycznym bogactwem młodocianego króla starożytnego Egiptu. Jednak wystawa „Discovering Tutankhamun” , która ma miejsce w Oksfordzie w Ashmolean Museum pokazuje, jak najważniejsze odkrycie archeologiczne XX wieku wpłynęło na dalsze losy kultury i sztuki współczesnej.

Wystawa „Discovering Tutankhamun”

Grobowiec Tutenchamona pozostawał nietknięty przez ponad 3 tysiące lat, dopóki brytyjski archeolog Howard Carter dokonał jego odkrycia w 1922 roku po latach wykopalisk, finansowanych przez lorda Carnarvona. Carter wysłał telegram do Carnarvona, w którym napisał że dokonał zachwycającego odkrycia w Dolinie Królów nienaruszonego grobowca. Letnia wystawa w Muzeum Ashmolean opowie historię najciekawszego odkrycia dokonanego przez Brytyjczyków w Egipcie.

Choć większość skarbów jest zbyt krucha i delikatna, by wytrzymać podróż z Kairu do Anglii, na wystawie można zobaczyć nasiona arbuza i migdały, które były włożone do grobowca, by zapewnić młodemu królowi pożywienie na wieczność. To jedyne pozycje na wystawie, które pochodzą z odnalezionego grobowca.

Wystawa „Discovering Tutankhamun”

Kurator wystawy, dr Paul Collins twierdzi, że złoto i klejnoty z grobowca to nie wszystko. Inne przedmioty kryją w sobie więcej historii, więcej ciekawostek wartych pokazania i opowiedzenia. Wystawa skupia się na samym wydarzeniu odkrycia Cartera i późniejszemu następstwu, jakim było szaleństwo na jego punkcie nazwane „Tut-manią”.

Wystawa „Discovering Tutankhamun”

Wieść o sensacyjnym odkryciu w Dolinie Królów lotem błyskawicy rozniosła się po świecie. Wiele dzienników starało się uzyskać informacje dotyczące odkrycia, jednak lord Carnarvon sprzedał temat brytyjskiemu The Times za 5 tysięcy funtów. Gazety walczyły zaciekle o najświeższe informacje. Rozpoczęła się fala rywalizacji o najbardziej tajemnicze wątki historii króla i jego odkrytych bogactw. Wzrosło również zainteresowanie słynną Klątwą Faraona.

Wystawa „Discovering Tutankhamun”

Od początku odkrycia zaczęła szerzyć się legenda, mówiąca o tym, że Tutenchamon przysiągł zemstę na tych, którzy będą profanować jego grób i zakłócą jego wieczny spoczynek. Klątwa miała być rzucona na tych, którzy uczestniczą w badaniach nad odkryciem. Gdy lord Carnarvon zmarł nagle, zaledwie kilka miesięcy po odkryciu i rozpoczęciu badań, legenda zdawała się być coraz bardziej wiarygodna, a tania prasa codzienna ścigała się o coraz bardziej barwniejsze historie.

Wszyscy chcieli mieć jakiś wkład w odkrycie. Dorzucić swoją historię, swoją interpretację historii. Wszyscy zostali ogarnięci gorączką bogactwa Faraona Tutenchamona. Wystawa przedstawia właśnie tę gorączkę. Można będzie zobaczyć wczesne nagrania Cartera, zdjęcia zrobione przez Harrego Burtona dla The Timesa. Do tego dochodzą wszystkie twory kultury z lat 20., które zostały zainspirowane postacią młodego faraona i odkryciem jego bogactw. Egipskie motywy zaczęły pojawiać się na ubraniach, biżuterii, tkaninach, fryzurach, meblach, architekturze, grach, ceramice, a nawet w reklamach i na plakatach. Wystawa pokazuje cały ogrom inspiracji, która ogarnęła wszystkich i każdą dziedzinę sztuki, a nawet życia codziennego. W czasach po I wojnie światowej masowe środki przekazu informacji zwiększały swoje znaczenie w społeczeństwie. Rozpowszechnianie informacji, tych prawdziwych i tych mniej prawdziwych stało się prostsze. Przyciągały zainteresowanie znacznie szerszej publiczności, która była żądna sensacji.

Tematy:

Nieprawidłowy email