Zrób sama modny sweter na jesień!

Październik miesiącem oszczędzania – było kiedyś takie hasło. No, to zaczynamy: odszukaj zapomniany szetland w szafie jakiegoś mężczyzny, kup kolorowe farby i tasiemki i zrób sobie najmodniejszy sweter tej jesieni.

Foto: Zdjęcia własne Dagmara Radzikowska / VU MAG

Pora, by się zrealizować twórczo! Taka okazja może się już nie powtórzyć: swetry z kolekcji projektantów na jesień 2015 wyglądają jak domowe rękodzieło. Zacznij więc od przejrzenia zdjęć z wybiegów.

Ja jestem zafascynowana pokazem Stelli Jean na jesień/zimę 2015/16. Swetry Stelli są duże, jakby odziedziczone po dziadku, ojcu lub chłopaku. Klasyczne męskie półgolfy z wełny szetlandzkiej ozdobione szlaczkami, pomponami, tasiemkami: wszystko bardzo dekoracyjne i kolorowe, niczym z Ameryki Południowej. Stella Jean jest cudownym dzieckiem włoskiej mody, 4 lata temu wygrała konkurs młodych talentów Vogue Italia, regularnie pokazuje swoje kolekcje na Pret-a-Porter w Mediolanie i cieszy się protekcją samego Armaniego. Jest bardzo zaangażowana społecznie: ukończyła politologię w Rzymie, a kiedy zajęła się modą, zamiast swojego rodowego nazwiska Novarino, zaczęła używać panieńskiego nazwiska matki, która pochodzi z Tahiti, bo chce zwrócić uwagę świata na problemy kobiet żyjących w Polinezji i Ameryce Południowej. Jej kolekcje to świetny miks najnowszych trendów i elementów etnicznych charakterystycznych dla tamtego regionu.

Foto: East News STELLA JEAN

Myślę, że Stella byłaby zadowolona, gdyby dowiedziała się, że jej kolekcja zainspirowała nas do modowego recyclingu… Wybieramy gładki sweter. Możesz go ozdobić tasiemkami, koralikami i góralskimi szlaczkami, namalowanymi farbami do tkanin. Bierzcie to, co macie pod ręką, przecież chodzi o to, aby zrobić coś z niczego. Jak zaczniecie szukać, okaże się, że w pudełku z igłami macie mnóstwo skarbów: sznureczków, wstążeczek, kawałków pasmanterii, które wymalują na szarym szetlandzie etno rękodzieło.

Foto: Zdjęcia własne Dagmara Radzikowska / VU MAG
  • 1 - Przygotuj sweter i wszystko, co jest ci potrzebne do ozdobienia go. Mój zestaw: stary sweter mojego brata, wstążki, dzwoneczki, farby do tkaniny (do kupienia w sklepach zaopatrzenia plastyków i lepszych pasmanteriach), mulina, nożyczki, pędzle, wydrukowany szablon wzoru w romby. Na kartce z wzorem wycinasz starannie jeden rządek, tak aby nie przeciąć papieru. Farby wlewasz do miseczek.
Foto: Zdjęcia własne Dagmara Radzikowska / VU MAG
  • 2. Kordonkiem zaznaczasz prostą linię, która będzie biegła przez środek wzoru. Do środka swetra włóż złożony ręcznik papierowy, aby farba nie pobrudziła drugiej strony. Układasz kartkę i powolutku zamalowujesz wcięte miejsca 1 kolorem farby. Od prawej do lewej. Łącz kolory intensywne, pozornie nie pasujące do siebie. Na szarym tle będą pięknie wyglądać.
Foto: Zdjęcia własne Dagmara Radzikowska / VU MAG
  • 3. Szablonu z wyciętym wzorem używam tylko do 1 szlaczka, całą resztę staram się symetrycznie domalować. To precyzyjna praca, wymagającą skupienia. Tutaj wasza wyobraźnia ma pole do popisu. Możecie też poszukać inspiracji w internecie pod hasłami: wzory dziewiarskie, swetry norweskie. Albo użyć jako szablonu foremek do świątecznych ciasteczek: renifery, gwiazdeczki, płatki śniegu…
Foto: Zdjęcia własne Dagmara Radzikowska / VU MAG
  • 4.Oprócz wzoru po środku swetra maluję kolorowe paski pod ściągaczem przy szyi. Zostawiam sweter do wyschnięcia i po 24h przeprasowuję go ciepłym żelazkiem po lewej stronie. Dla bezpieczeństwa wkładam do środka szmatkę, aby oddzielić przód od tyłu, gdyby okazało się że farba zacznie pod wpływem ciepła przywierać. ( Podczas pracy z farbami może się zdarzyć, że kapnie gdzieś niechcący jakaś kropka - nie przejmujemy się tym  absolutnie.)  
Foto: Zdjęcia własne Dagmara Radzikowska / VU MAG
  • 5. Aby nie tylko z przodu sweter wyglądał jak z pokazu Stelli Jean, jego tył dekoruję dzwoneczkami, nanizanymi na kolorowe wstążki. Przyszyte czarną muliną są jeszcze bardziej widoczne.
  • 6. Koniec pracy! Podsumowanie kosztów: sweter – z odzysku; farby – 1 słoiczek 10 zł; 1m wstążki +/– 2zł ; dzwoneczki 1szt./2 zł. Gotowe, jesień może już przychodzić! Na moim swetrze są 3 nieprzewidziane kropki i łapa pieska, który nie wiem kiedy wskoczył do pokoju i złapał za kordonek, myśląc że to piłeczka.

Tematy:

Nieprawidłowy email