Sezon dekadencji

Scenografia najnowszego pokazu Givenchy na sezon wiosna-lato 2014 wpisuje się w nowe zjawisko, które zaistniało podczas odbywającego się właśnie Tygodni Mody. Projektanci wpadli w dekadencki nastrój i zaczęli snuć katastroficzne wizje świata.

Getty Images

Z ciemności Halle Freyssinet wyłania się zespół bębniarzy, swą muzyką wprowadzający widzów w atmosferę niepokoju. To jednak dopiero początek. Po chwili naszym oczom ukazuje się porozbijane wraki samochodów. Karambol na środku wybiegu? Nie, to scenografia najnowszego pokazu Givenchy. Modelki krążące wokół wielkiej instalacji ze zniszczonych pojazdów wpisują się w najnowszy trend pokazów tego sezonu. Katastroficzne wizje świata, dekadentyzm, destrukcja i postapokaliptyczne krajobrazy pojawiły się nie tylko w głowie Riccardo Tisci.

Getty Images
East News

ZOBACZ TAKŻE: Marc Jacobs wiosna-lato 2014

scenografia pokazu Marca Jacobsa

W Nowym Jorku głośno było o scenografii pokazu Marca Jacobsa. Krajobraz niczym po wybuchu bomby nuklearnej zapoczątkował nowe zjawisko, które znalazło swoje odzwierciedlenie również w Londynie, Mediolanie i Paryżu. Marc Jacobs zwiastuje koniec mody sezonowej i wyznacza własne reguły gry. W dobie kryzysu ubiera kobiety w marynarki z szerokimi ramionami i suknie hiszpańskich żałobnic. Świat w jego oczach nie ma już szans na ratunek. Społeczeństwu pozostaje jedynie przystosować się do nowej, pozbawionej nadziei rzeczywistości.

Prada/Tom Ford

Inny pogląd na destrukcję świata ma Miuccia Prada i Tom Ford. Oboje uzbrajają swoje kobiety w narzędzia, które mają dać im szansę skutecznej walki w kryzysowej sytuacji. Tom Ford ubiera je w skórzane lub metaliczne kostiumy, szczelnie chroniące ciało przed światem zewnętrznym. Miuccia Prada czyniąc ze swego pokazu manifest feministyczny, daje możliwość wykrzyczenia swoich poglądów. Oboje są pewni, że kobieta musi mieć siłę i odwagę, aby przetrwać we współczesnym świecie. Ubrania mają im w tym skutecznie pomóc.

ZOBACZ TAKŻE: Amazonki Toma Forda

Rodarte wiosna-lato 2014

Najbardziej wyszczekana jest w tym sezonie kobieta Rodarte. Sama potrafi zadbać o swoje interesy. Nosi skórzane mini spódniczki, bejsbolówki i męskie, flanelowe koszule. Nawet przetworzona przez nią biel traci swój niewinny charakter. Nie warto zadzierać z dziewczyną w butach z metalowym czubem i skorpionem na piersi. Rick Owens najbardziej stanowczo zrywa z kobiecą niewinnością. W tym sezonie wypuścił na wybieg grupę groźnie wyglądających, stepujących kobiet o figurach znacznie odbiegających od tych, jakimi mogą pochwalić się modelki. Nie ma już miejsca na dziewczęcą kruchość i sensualność.

Rick Owens wiosna-lato 2014

Czy to na pewno sezon wiosna-lato? Gdzie zwiewne tkaniny, pastelowe barwy i kwiatowe printy? Ich miejsce zajęły ciężkie wełny, twarde skóry i kamuflujące kolory? Czyżby świat mody szykował się na wojnę?

Tematy:

Nieprawidłowy email