Nowy trend: malowane jeansy

Szukasz jedynego i niepowtarzalnego sposobu na modę? A gdyby tak wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć personalizować ubrania? Nie musisz mieć marki odzieżowej, by tworzyć własną garderobę, wystarczy trochę pomysłu, inwencji twórczej i…kolorowych farb! Stwórz prawdziwe dzieło sztuki na ulubionych jeansach!

Dagmara Radzikowska

Pamiętacie spektakularne jeansy Jessicki Alby, które pokazałyśmy w jednym z naszych best look’ów? Aktorka zainspirowała nas do stworzenia własnych, niepowtarzalnych spodni. Pokażemy wam krok po kroku, jak spersonalizować jeansy.

Będziesz potrzebować:

- jeansy: możesz wyciągnąć ulubioną parę z szafy, by tchnąć w nią nowe życie lub kupić modny w tym sezonie fason (np. boyfriendy) i nadać im niespotykany w sklepach wzór; w obu przypadkach masz gwarancję, że twoje jeansy będą absolutnie niepowtarzalne!

- farby do tkanin: możesz je kupić w sklepach z artykułami dla artystów. My skorzystałyśmy z far-bek Fevicryl oraz Idea Stoffa

- folię ochronną do przykrycia podłogi (najlepsze miejsce do malowania, bo możesz swobodnie rozłożyć spodnie)

- plaster malarski do przytwierdzenia folii do podłogi

- pojemniki na farbki

- rękawiczki jednorazowe (najlepiej kilka par)

- narzędzia do malowania (twarde pędzle, gąbeczki, pipetka i rurka do robienia kropek)

- ręcznik papierowy

Dagmara Radzikowska

Jak stosować farbę do tkanin?

Gdy już stworzysz swoje malowidło, odłóż jeansy na 24 godziny. Po tym czasie, gdy tkanina jest już kompletnie sucha, należy rozprasować spodnie, kładąc na nich bawełnianą szmatkę. Ten zabieg służy utrwaleniu barwnika. Producent zaleca prasowanie zarówno na prawej, jak i na lewej stronie ubrania. Ozdobione farbami ciuchy można prać w niskich temperaturach (do 30 stopni), ale najbezpieczniejsze będzie pranie ręczne.

Nasze spostrzeżenia:

- biała farba zużywa się najszybciej, ponieważ dzięki niej zmniejszamy intensywność kolorów i ciemnych pigmentów. Jeśli chcesz przygotować jeansy na nadchodzący, letni sezon i będziesz bazować na pastelowych kolorach, to na pewno przyda Ci się zapas białej farbki! Na nasze jeansy zużyłyśmy jej aż 1,5 pojemnika!

- radzimy używać głównie czyste barwy i zdecydowane odcienie - denim pochłania około 20% koloru

- warto mieć kilka par rękawiczek: jeden fałszywy ruch może zrujnować nasze arcydzieło

- radzimy narysować szkic swojego projektu - z naszego doświadczenia wynika, że łatwo można dać się ponieść wyobraźni

- nakładaj cienkie warstwy farby: nawet tak ciężka tkanina jak jeans pracuje z każdym ruchem ciała, grubo nałożona farba może pękać, co da nieestetyczny efekt

Dagmara Radzikowska

DO DZIEŁA!

Krok 1

Sprawdź, jaka technika malowania będzie odpowiednia do stworzenia wymarzonego dzieła. Pierwsze kroki są najtrudniejsze, dlatego odważnie przeciągnij pierwszą linię. Za pomocą łyżeczki możesz nanieść farby na tkaninę tak, jak malarz wylewa ją z tubki na paletę.

Dagmara Radzikowska
Dagmara Radzikowska
Dagmara Radzikowska
Dagmara Radzikowska

Krok 2

Gdy już wybrane przez ciebie kolory znajdą się na jeansach, spróbuj rozmazać je dłońmi na większych powierzchniach. W ten sposób stworzysz swoiste tło obrazu. Twardy, cienki pędzel pomoże Ci w namalowaniu pierwszego planu. Niech będą to delikatne elementy w ciemnym kolorze, które wzmacniają kontrast malowidła. Nie zasłaniaj farbami całej powierzchni dżinsów, niech tkanina przebija się przez twój obraz. Spróbuj delikatnie skropić kolorem mniej oczywiste elementy spodni: kieszenie, szwy czy mankiety. W ten sposób uzyskasz efekt artystycznego nieładu, który jest spójny z charakterem znoszonych dżinsów.

Dagmara Radzikowska
Dagmara Radzikowska
Dagmara Radzikowska
Dagmara Radzikowska

Krok 3

Przód spodni gotowy. Odwieszamy je na kilka godzin, by farba nieco się ścięła.

Dagmara Radzikowska

Krok 4

Po mniej więcej czterech godzinach farba powinna być na tyle sucha, byś mogła zabrać się za tylną część spodni. Warto nieco przesunąć szew nogawki, by przednia część spodni była widoczna - dzięki temu łatwiej będzie stworzyć spójne dzieło. Ponownie użyj cienkiego, twardego pędzla do namalowania wyrazistych wzorów. Efekt ten uzyskasz dzięki krótkim, zdecydowanym ruchom.

Dagmara Radzikowska
Dagmara Radzikowska
Dagmara Radzikowska

Krok 5

Efekt spodni malarza zapewnią wyraźne akcenty - najlepiej kropki. Możesz je nanieść za pomocą słomki do picia. Zanurz rurkę w farbie, zatkaj palcem otwór z drugiej strony. W ten sposób nabierzesz ciecz do wnętrza słomki. Gdy ją odetkasz delikatna kropla farby spadnie w wybranym miejscu. Niby to nic skomplikowanego, ale warto poćwiczyć na kartce - pamiętaj, że każda ciecz zachowuje się inaczej w zależności od swojej gęstości.

Dagmara Radzikowska

Krok 6

Dzieło gotowe! Teraz trzeba odczekać dobę, by farba porządnie wyschła.

Dagmara Radzikowska

Krok 7

Po 24 godzinach wyprasuj dżinsy letnim żelazkiem (maksymalnie 30 stopni), oddzielając je od tkaniny cienką szmatką. Wykonaj ten zabieg najpierw na prawej, a następnie na lewej stronie (zgodnie z zaleceniem producenta farb).

Dagmara Radzikowska

Jeansy są już gotowe do wyjścia! Osobiste personalizowanie ubrań to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na absolutnie oryginalną i niepowtarzalną garderobę!

Dagmara Radzikowska

WAŻNE!

Wiadomo, że w takich eksperymentach należy stosować się zaleceń producenta, wówczas masz największą szansę na działanie produktu zgodne z jego przeznaczeniem. Weź jednak poprawkę na to, że czasami eksperymenty się nie udają, dlatego nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku malowania tkanin.

Tematy:

Nieprawidłowy email