„Introspekcja” Dawida Tomaszewskiego – kolekcja FW 2015

Dawid Tomaszewski słynie z inspiracji zaczerpniętych ze sztuki i architektury. W tym sezonie bierze na tapetę twórczość współczesnych artystów specjalizujących się w minimalizmie. Efekt? Geometryczne kroje, architektoniczne formy, zjawiskowe detale na tkaninach genialnej jakości. Kolekcją „Introspekcja” projektant zagląda w głąb siebie i prezentuje to, co najlepsze w Dawidzie Tomaszewskim.

Dawid Tomaszewski

Dawid Tomaszewski po raz kolejny zaprezentował swoją kolekcję w ramach berlińskiego Tygodnia Mody. Pokaz odbył się 21 stycznia w berlińskim Kronprinzenpalais. Patetyczne wnętrza pałacu jednocześnie wpisały się w nobliwe stroje i kontrastowały z ich nowoczesną formą. Dawid Tomaszewski zdążył już podbić serca niemieckich krytyków mody, ale wydźwięk najnowszej kolekcji przekroczył wyobrażenia samego projektanta. Na pokazie pojawiła się cała redakcja niemieckiego Vogue’a, przybyli także redaktorzy Harper’s Bazaar, czy portalu WWD. Kolekcja zdobyła pozytywne recenzje nawet najbardziej krytycznych nazwisk, w tym samej Christiane Arp. Nic dziwnego zatem, że polski projektant trafił pod skrzydła Der Berliner Mode Salon – organizacji, która wybiera i zrzesza 18 najlepszych projektantów w kraju. Dawid Tomaszewski znalazł się w towarzystwie takich marek, jak: Allude, Haltbar, Michael Sontag, Iris von Arnim, czy Haltbar.

Kolekcja na sezon jesień – zima 2015 jest w pełni inspirowana sztuką, co jest znamienne dla Tomaszewskiego. W tym sezonie projektant wziął na tapetę minimalistyczną twórczość François Morellet, David Spriggs i Nobuhiro Nakanishi. Artyści specjalizujący się w architektonicznych formach i zjawiskowych efektach świetlnych zainspirowali Tomaszewskiego do stworzenia geometrycznych krojów i zabawy detalem. W Introspekcji pełno jest zatem linii wyszywanych srebrną nitką, które nawiązują do świetlówek w pracach wspomnianych artystów.

W tej kolekcji Tomaszewski postawił na subtelne i klasyczne kolory. Kolory ziemi, szarości i głębokie czernie to podstawowe barwy zaprezentowanych tkanin. Niektóre sylwetki ożywione zostały ciepłym złotem, które nawiązuje do wieczorowej odsłony kolekcji. Ignorowanie jakości tkanin Tomaszewskiego powinno być karalne! Projektant kładzie na nie duży nacisk, co w oczywisty sposób przekłada się na finalny efekt jego projektów. W kolekcji Introspekcja pozostał wierny efektownym jedwabiom, kaszmirom i miękkiej wełnie. Ręcznie tkane swetry Tomaszewski urozmaicił cienkimi powłokami, wykonanymi z czarnego jedwabiu. Oprócz dobrze nam znanych wieczorowych kreacji, w tym sezonie pojawiły się także sukienki i spódniczki na co dzień. Oczywiście wszystkie utrzymane w estetyce Tomaszewskiego – o minimalistycznym kroju lub z architektonicznym detalem.

Projektant doskonale zna zasadę „less is more”. Introspekcja to zaledwie 16 sylwetek – być może to mało, ale z drugiej strony każda z nich jest maksymalnie dopracowana i stanowi kwintesencję twórczości Dawida Tomaszewskiego.

W galerii zobaczycie wszystkie sylwetki kolekcji Introspekcja Dawida Tomaszewskiego:

Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski
Dawid Tomaszewski

Tematy:

Nieprawidłowy email