8 prawd, które każda stylowa kobieta znać powinna

Najlepiej ubrane kobiety na świecie wierzą w moc prostoty. Nie potrzebują całego kodeksu zasad. Wystarczy im osiem reguł, których trzymanie się gwarantuje modowy sukces.

EAST NEWS

Moda wydaje się bajecznie prostą sprawą. W końcu codziennie stajemy przed wyborem, w co się ubrać. I z reguły podejmujemy właściwe decyzje. W końcu ile razy zdarzyło ci się wyjść z domu nago? Jednak moda to nie tylko sposób zakrywania ciała rzeczami dostosowanymi do zwyczajów i warunków atmosferycznych. To sztuka, której zasady bywają bardzo zakręcone, czasem wręcz sprzeczne. Jak w morzu porad, stylizacyjnych sztuczek i ikon znaleźć to, co nam pasuje, nie oszaleć i nie zbankrutować? Warto trzymać się ośmiu zupełnie logicznych (co w świecie mody nie zawsze jest pewnikiem) i bardzo sprawdzonych zasad!

1. Ubranie to forma komunikacji

Według jednej z wielu medioznawczych teorii, komunikacja nigdy nie ustaje. Bez względu na to, co robisz, wysyłasz w świat informacje na swój temat. Na tej teorii oparte są przecież takie zawody jak ekspert mowy ciała czy... stylistka! Spece od wizerunku słusznie wierzą, że ubranie to nie tylko kwestia estetyki. To sposób na wyrażanie siebie. Twoje ubrania mówią wiele o tobie ludziom w twoim otoczeniu. Bez względu na to, czy tworzysz ten komunikat świadomie czy nie. W takiej sytuacji celowe i przemyślane tworzenie stylizacji jest zawsze lepszym rozwiązaniem.

2. Ubrania są odpowiedzą na sytuacje społeczne

Twoje ubrania są komunikatami, ale i odpowiedziami na sytuacje, w jakich się znajdujesz. Nie bez powodu do pracy ubierasz się w konkretny sposób, zupełnie różny od tego, jaki wybierasz przygotowując się na imprezę czy wakacje. Rzadko kiedy stylizacje te będą takie same. To w co się ubierasz na daną okazję powinno wskazywać, że jesteś przygotowana na to, co może cię zastać i świadomie dokonujesz wyborów. Dlatego idąc w góry nie zakładasz szpilek (mam nadzieję), a na ślub przyjaciółki nie idziesz w białej koronkowej sukni do ziemi.

3. Ubrania muszą dobrze leżeć! Fason to podstawa

Możesz mieć na sobie najmodniejszą kreację od najbardziej luksusowego projektanta. Jeśli nie jest dopasowana do twojej sylwetki i tak będziesz wyglądać źle. Stylistka Stacy London twierdzi, że największy błąd, jaki popełniają kobiety, to zakładanie ubrań, które na nie nie pasują. Robią to zapewne dlatego, że nie akceptują swoich ciał. A jeśli nie akceptujesz swojego ciała, nigdy nie dowiesz się, w czym najlepiej wyglądasz. Poza tym, pewność siebie to najlepszy dodatek. Bez niej żadna stylizacja nie będzie kompletna.”

4. Doskonale skrojone dżinsy to inwestycja, która zawsze się zwraca

Dżinsy są w szafie każdej z nas. Z pewnością masz więcej niż jedną parę. Obowiązkowe rurki, jegginsy, para boyfriendów, proste spodnie z mnóstwem dziur. Czego jeszcze ci brakuje? Klasycznych, prostych, niebieskich dżinsów, które są doskonale skrojone i dopasowane do twojej sylwetki. Modne fasony i kolory mają być uzupełnieniem szafy. Podstawę stanowią niezawodne, luksusowe klasyki. Jedna para dżinsów z dobrej jakości materiału starczy ci na wiele lat, zatem nie bój się nieco większej inwestycji.

5. Twój strój powinien w połowie zależeć od odbiorców, w połowie od twojego stylu

Twój styl, twoja sprawa. Zgadza się. Ale kompletne ignorowanie świata zewnętrznego nie jest najlepszym pomysłem, jeśli ubierasz się, by odnieść sukces. Pamiętaj, że zawsze otaczają cię inni ludzie, których poczucie stylu jest totalnie odmienne od twojego. Króciuteńkie tuniki w stylu lat sześćdziesiątych są strzałem w dziesiątkę, jeśli spotykasz się z przyjaciółkami. Do biura załóż może coś nieco mniej ekstrawaganckiego, choć nadal „w twoim stylu”. Gdy rano decydujesz w co się ubrać, pamiętaj o miejscach, w których się znajdziesz i ludziach, którzy będą cię oceniać na podstawie wyglądu.

6. Musisz pamiętać, kiedy możesz bawić się trendami

Foto: Bulls Press

Oczywiście zawsze będziemy zachęcać wszystkich do zabawy modą i eksperymentowania z trendami. Warto jednak pamiętać kiedy możesz sobie pozwolić na taką zabawę. Pokochałaś modę na botki Timberland i nigdy się z nimi nie rozstajesz? Wesele kuzynki to jednak dobra okazja by zdjąć żółte trapery i poeksperymentować z innymi trendami. Może damska wersja smokingu albo sukienka w odcieniu marsali, którą Pantone okrzyknął kolorem roku? Formalne okazje rzadko bywają dobrym momentem do testowania nowych trendów. Wieczorne wyjście z przyjaciókami? To idealny moment na zabawę modą i obudzenie twojej wewnętrznej Carrie Bradshaw.

7. Zwracaj uwagę na detale

Niepozorne sztuczki i zmiany, jak dobranie idealnego paska, czy butów w kolorze nóg może totalnie odmienić stylizację. Gdy kupujesz nową koszulę, sprawdź jak będzie wyglądała wciągnięta w spodnie czy wypuszczona przy rozkloszowanej spódnicy. Nie każda metamrfoza musi polegać na wymianie całej zwartości szafy. Czasem wystarczy skrócić spódnicę o 5 cm lub podwinąć rękawy, by efekt był zupełnie inny niż zazwyczaj.

8. Miej swój element charakterystyczny

Bez względu na wszystko, musisz mieć jedną, rozpoznawalną rzecz, która będzie cię charakteryzować. Może to być srebrny zegarek po dziadku albo fakt, że zawsze nosisz luźne dżinsy zamiast rurek. Zastanów się, co może być twoim znakiem rozpoznawczym i trzymaj się go. Oczywiście jeśli będziesz chciała go zmienić, nic nie stoi na przeszkodzie. Grunt, to być oryginalnym i wiernym sobie.

Tematy:

Nieprawidłowy email