Zakupy w strefie bezcłowej

Czy zakupy w strefie bezcłowej są opłacalne? Podpowiadamy, co warto kupić w oczekiwaniu na podróż samolotem.

Foto: istock

Strefę bezcłową albo inaczej duty free znajdziesz na każdym lotnisku, które obsługuje loty międzynarodowe. To ta przestrzeń, do której wchodzisz zaraz po odprawie bagażu na lotnisku. Pełno tu luksusowych marek, perfum, akcesoriów, biżuterii, ale także wysokiej klasy alkoholi i delikatesów. Czy warto w nie inwestować?

Foto: istock Strefa bezcłowa

Niższe ceny

W strefie bezcłowej kupisz produkty po niżesz cenie, niż w tradycyjnych sklepach, ponieważ nie jest do nich doliczane cło. Należy jednak pamiętać, że nie na wszystkie trasy obowiązują taryfy duty free. Wybierając się w podróż do krajów Unii Europejskiej, nie licz na niższe ceny produktów, ale już podróżując za ocean albo do krajów poza unijnych takie zakupy mogą się opłacić. Zgodnie ze statystykami najbardziej opłaca się robić zakupy na lotniskach w Wielkiej Brytanii i Francji.

Rabaty

To prawda, że na lotniskach można trafić na promocje i premiery nowych kosmetyków. Dlatego kupowanie w strefie duty free ogólnie uważa się za bardziej opłacalne od „zwykłych” sklepów. Rzeczywiście, na lotnisku częściej mamy okazję znaleźć ciekawe nowości i możliwość zakupu produktów z rabatem. Na przykład na lotniskach w Izraelu albo w Egipcie często pojawiają się oferty „kup dwa produkty, a trzeci otrzymasz gratis”. To doskonała okazja do zrobienia prezentu bliskim albo kupna ulubionego produktu po niższej cenie.

Foto: istock Strefa bezcłowa

Selekcja

Minusem zakupów w strefie bezcłowej jest ograniczony asortyment. Nawet na największych lotniskach możesz nie znaleźć swojego ukochanego zapachu, nie mówiąc już o luksusowej torebce albo ubraniach. Lotnisko to specyficzna strefa, która dostawy otrzymuje rzadziej, niż sklepy tradycyjne. Jeżeli więc nastawiasz się na zakup konkretnego produktu, warto wcześniej skontaktować się ze sklepem i zapytać o dostępność i cenę albo rozejrzeć się po forach internetowych.

Jakość

Najczęściej nasuwającym się pytaniem jest jakość produktów kupowanych po niższych cenach w sklepie bezcłowej. Warto przed zakupem kosmetyków zwrócić uwagę na ich datę ważności. Zdarza się, że z powodu niewielu dostaw i klientów, na niektórych lotniskach kosmetyki będą przeterminowane. Przy okazji kupna elektroniki i luksusowych akcesoriów zwróć także uwagę na gwarancję i zapytaj o to, czy jest ważna w dowolnym sklepie na terenie kraju, w którym mieszkasz. Dzięki temu unikniesz późniejszych rozczarowań.

Tematy:

Nieprawidłowy email