Wywiad ze zwycięzcą konkursu VU MAG

Przeczytaj wywiad ze zwycięzcą konkursu dla młodych projektantów, Adamem Kaczmarkiem

Zdjęcia vuMag BlueServices

Jak zapewne pamiętacie wielki konkurs VU MAG dla młodych projektantów wygrał Adam Kaczmarek, plastyk- jubiler Przypomnijmy, że zadaniem konkursowym było zaprojektowanie przedmiotu bazującego na logotypie VU MAG. Było o co walczyć, bo w skład wygranej wchodził wywiad oraz kampania reklamowa w naszym serwisie.

Adam zaprojektował serię pierścionków z logotypem VU MAG. Wszyscy zwrócili uwagę na ich geometryczną bryłę, kolory i przede wszystkim, konsekwencję w projektach wszystkich pierścionków. Jego biżuteria jest nowoczesna i wyjątkowa w formie.

Zapraszamy Was do lektury wywiadu z młodym projektantem.

VU MAG: Od kiedy zajmujesz się projektowaniem biżuterii? Czy zawsze chciałeś się nią zajmować?

Adam Kaczmarek: Od około pięciu lat zajmuję się biżuterią, projektowaniem jak i wykonywaniem jej. Jako mały chłopak nie wiedziałem co chcę robić w życiu, moja mama chciała kiedyś bardzo iść do plastyka w Częstochowie. Zapytała się czy nie chciałbym iść tam się uczyć... rysowałem trochę wcześniej więc poszedłem i dostałem się. Kierunek wybieraliśmy po 3 klasie gimnazjum, mieliśmy do wyboru:grafikę, ceramikę i jubilerstwo. Po pierwszych dniach obcowania z metalem i warsztatem wiedziałem ze pójdę na jubilerstwo, oddałem się tej profesji w stu procentach.

Zdjęcia vuMag BlueServices

No to może zacznijmy od "procesu tworzenia". Jak to wygląda przy Twoich projektach?

Nie wiem czy mam jakiś system którego się trzymam przy projektowaniu biżuterii. Czasami w autobusie, po drodze z uczelni czy w trakcie rozmowy nachodzą mnie pomysły, które zapisuję albo rysuję gdzieś na małych skrawkach papieru. Staram się czerpać inspiracje z ubrań, przyrody, designu, generalnie wszystko co nas otacza może być inspirujące. Ostatnio zacząłem przekształcać papierowe projekty na biżuterię 3D

Z czego powstaje Twoja biżuteria?

Różnie. Na początku mojej przygody z biżuterią jedna z firm jubilerskich wypuściła kolekcję ze skamieniałym drewnem. To było świetne połączenie: metal i drewno. W częstochowskim plastyku zacząłem łączyć więc metal z drewnem i ten materiał stał się moim ulubionym. W swoich pracach także używam metalu, czy plexi, ten ostatni materiał jest moim drugim ulubionym. Wypolerowany tworzy fantastyczne refleksy.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Czym się obecnie zajmujesz, kim jesteś?

Biżuteria i gitara, to są moje dwie największe pasje. Chciałem kiedyś iść do szkoły filmowej na operatora, może kiedyś? Próbuje swoich sił w kręceniu filmów dokumentalnych, niestety na razie bez sukcesów (śmiech). Jestem sobą, mam nadzieję że tak zostanie...

Jaką biżuterią Ty się zachwycasz? Nosisz jakąś?

Nie noszę biżuterii, lubię wyroby z drewna, czy nietuzinkowe kombinacje, lubię zróżnicowanie faktur, nie przepadam za błyszczącymi złotymi pierścionkami z brylancikiem. Gdy projektowałem swój dyplom z jubilerstwa w plastyku, to nie chciałem robić nudnych kolekcji. Jak już ma być biżuteria, to taka która będzie zachwycać. Zrobiłem kolekcję biżuterii, posiada ona ruchome elementy z drewna, które odsłaniają w rożnym stopniu emalie ukryta pod spodem. Taka operacja tworzy nam biżuterię, która można zmieniać, zależnie od okazji, bez konieczności zmiany np: naszyjnika, tylko wyjęcia paru elementów. Taką biżuterię podziwiam, jest jej mało na naszym rynku, chce to zmienić :)

Czy masz już swoich stałych klientów?

Jak na razie moimi stałymi klientami są moja mama i dziewczyna (śmiech).

Tematy:

Nieprawidłowy email