Wrotki powracją! Cztery kółka to hit tego lata!

To już oficjalne. Wrotki wróciły, stając się w 2016 roku najbardziej pożądanym gadżetem roku. Poznajcie ich historię.

Foto: istock

"Łyżwy ziemne"

Historia wrotkarstwa rozpoczyna się w XVIII wieku. Pierwsze wrotki skonstruował Belg Jean-Joseph Merlin w 1760 roku. Wyglądały one zupełnie inaczej niż te, które znamy współcześnie. Merlin zaprojektował specjalne buty z zamocowanymi od spodu czterema ciężkimi, drewnianymi kółkami, bez hamulców, dlatego jego pomysł nie spotkał się z dużym zainteresowaniem. W historii wrotkarstwa zapisał się za to model wrotek Vanllede. Zaledwie trzydzieści lat po odkryciu Merliniego, Francuz Vanllede wymyślił "letnie łyżwy" albo inaczej "łyżwy ziemne", które wyglądem przypominały dzieło Merliniego, ale były lżejsze i bardziej finezyjne. Pomysł Francuza szybko rozprzestrzenił się w Europie. Już w 1818 roku wrotki zaczęły pojawiać się w spektaklach baletowych w Berlinie, zyskały też popularność w Paryżu i Londynie. W popularnej tawernie koło Berlina, zwanej jako „Corse Halle”, barmani na wrotkach obsługiwali klientów. W Londynie we Floral Hall otworzono zaś ogromny tor do jazdy na wrotkach.

Wrotki na masową skalę

Pod koniec XIX wieku wrotki zyskały niebywałą popularność na całym świecie. Amerykanin James Plimpton opatentował wrotki umożliwiające balansowanie ciałem poprzez odpowiedni układ równoległy kółek. Zaczęto je produkować seryjnie, w zawrotnym tempie. Kilka lat później wprowadzono pierwsze modele z regulowaną podeszwą buta. Dzięki temu całe rodziny mogły się dzielić frajdą jazdy na wrotkach. W 1867 roku w Cincinatti powstała pierwsza publiczna wrotkarnia, do której ustawiały się kolejki chętnych. Zaledwie dziesięć lat później takie miejsce pojawiło się w Europie, w Berlinie. W Polsce pierwszą wrotkarnie otwarto w 1913 roku w Dolince Szwajcarskiej. Niemcy założyli także pierwszy związek wrotkarski, a w 1921 roku w Stuttgarcie odbyły się mistrzostwa kraju w hokeju na wrotkach. Ta codzienna, rekreacyjna forma sportu stała się najpierw dyscypliną mistrzostw Europy, a następnie świata, w 1936 roku. W połowie lat 60. Międzynarodowa Federacja Wrotkarstwa w Szwajcarii uznała hokej na wrotkach za dyscyplinę na igrzyskach olimpijskich. Powstały różne odmiany jazdy na wrotkach: rekreacyjne po specjalnych torach, polowe jeżdżenie, taniec na wrotkach i zawody w jeździe na prędkość.

Era disco

Wrotki zyskały największą popularność w czasie tzw. ery disco, czyli w latach 80 i 90. W Hollywood działało wtedy kilkanaście wrotkowych dyskotek, zaczęto nawet kręcić filmy wrotkowe (choć za pierwszy film z aktorem na wrotkach uważa się „The Rink” z udziałem Charlie Chaplina). W 1979 roku Cher nagrała wideo do piosenki „Hell on Wheels”, w którym śpiewała, jeżdżąc na wrotkach, ubrana w kostium z print z zebry. W tym samym roku Patrick Swayze oczarował publiczność swoją jazdą w firmie „Skatetown USA”. W amerykańskich klubach fitness wrotki zaczęto wykorzystywać do ćwiczeń aerobowych. Przykładem jest wideo Marnie Bjornson z 1988 roku zatytułowane „Roller Burn”, gdzie do popularnych ćwiczeń wykorzystuje ona wrotki i tai-chi. Nieco później, bo już w 2008 roku w Paryżu udało się pobić rekord Guinnessa. Zorganizowano specjalną paradę, w której wzięło udział 1188 uczestników na wrotkach.

Wrotki wracają

To już oficjalne. Wrotki wróciły, stając się w 2016 roku najbardziej pożądanym gadżetem roku. W Poznaniu 3 maja na Torze Poznań odbyła się tradycyjna wrotkarska majówka. W Warszawie jednym z najbardziej popularnych miejsc do jazdy są Pola Mokotowskie, ale więcej korzystnych tras podpowie nam aplikacja „Rolkowa Mapa Warszawy” stworzona specjalnie z myślą o fanach tego sportu. Wyczytamy z niej, które trasy są dla nas odpowiednie pod względem trudności i gdzie warto założyć dodatkowe ochraniacze na łokcie.

Popularnym od kilku lat projektem jest „NightSkating Warszawa”. Inicjatywa Stowarzyszenia Rolkarskiego POLSKATER ma na celu popularyzowanie jazdy na wrotkach przez organizację imprez sportowych. Jedną z nich jest właśnie nocna jazda ulicami Warszawy, która odbywa się co kilka miesięcy. Uczestniczy w niej zawsze bardzo dużo ludzi.

Niedawno, bo w marcu, w Warszawie otworzyła się pierwsza wrotkarnia. „Roller Disco” na Bemowie to wielka, kolorowa hala z torem do jazdy na wrotkach w rytm największych hitów. Jest tu DJ, który gra muzykę z lat 80., atmosferę budują kolorowe światła, graffiti na ścianach i klasyczne wrotki, które można wypożyczyć na miejscu. Kto potrafi, może nawet tańczyć w rytm muzyki!

We Wrocławiu rok temu powstała drużyna wrotkarek „Breslau Rebels”, którą tworzy dziewięć młodych dziewczyn niebojących się dużych prędkości ani upadków. Drużyna regularnie startuje w zawodach „roller derby”, polegających na wyścigu z przeciwnikiem. To nie tylko sport, ale także cała kultura RD: kolorowe stroje, mocny makijaż i tatuaże.

Sport to zdrowie

Jazdę na wrotkach mogą rozpocząć dzieci już w wieku 4 lat. To popularny sport dla całej rodziny, który zwiększa koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, a także przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. To także wspaniała forma relaksu i zabawy. Do jazdy na wrotkach nie ma przeciwwskazań, ale warto przed jazdą pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w ochraniacze na łokcie, aby uniknąć urazów przy ewentualnym upadku. Podstawą do jazdy jest także dobrze dopasowany kask. Warto odpowiednio się rozgrzać przed pierwszą jazdą i pamiętać o patrzeniu prosto, żeby przypadkiem nie wpaść na kogoś.

Nieprawidłowy email