Polskie "Rzeźby balansujące" w Miami

Za nami jedne z największych targów sztuki na świecie, Art Basel w Miami. To właśnie na nich "Rzeźby balansujące" Jerzego Kędziory rozpoczęły swoją międzynarodową karierę i zawisły od Dubaju po Miami.

Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory utrzymują się w powietrzu jakby na przekór prawom fizyki. Zawieszone na linach, przy lekkim podmuchu wiatru są w ciągłym ruchu, i jak mówi sam artysta; „Wciąż przypominają nam o niepewności”. To dzieła kompletne, które dzięki swojej oryginalności od kilku lat podbijają światowy rynek sztuki. Balansują w wielu zakątkach świata takich jak Monako, Abu Dhabi czy Miami - mieście, w którym wszystko się zaczęło.

To tu po raz pierwszy artysta odważył się pokazać swoje dzieła sztuki szerszemu gronu odbiorców. Okazało się to najważniejszym momentem w karierze balansujących rzeźb - zachwyciły one gusta najbardziej wymagającym znawców sztuki. W tym samym roku rzeźby zawisły na najważniejszych ulicach Miami, Abu Dhabi, Dubaju czy Berlinie, a za swoją działalność artystyczną Jerzy Kędziora dostał w 2015 roku Honorowe Obywatelstwo Miami.

Częstochowski artysta tworzy już od ponad 30 lat. Od samego początku stawał w opozycji do promowanych przez uczelnię kanonów i poszukiwał swojej drogi. Tak powstały balansujące rzeźby, które ustanowiły nowy kierunek w rzeźbie, wykorzystujący prawa fizyki. Rzeźby unoszą się w powietrzu i nie są dodatkowo niczym przytwierdzone. Balansują na rozczepionej linie dzięki odpowiedniemu zbalansowaniu tworzywa i proporcji. Wydaje się to niemożliwe? Tajemnica tkwi w przeniesieniu środka ciężkości poniżej poziomu liny, co pozwala utrzymać rzeźbie równowagę.

Foto: jerzykedziora.com Balansująca rzeźba Jerzego Kędziory

 „Rzeźby przeze mnie tworzone uosabiają odrealnione, choć towarzyszące wielu ludziom, marzenie przejścia po linie. Należy je jednak rozumieć w szerszym kontekście niejako pewne wyjątkowe uniesienie i znalezienie się w zupełnie innej rzeczywistości. Moje prace to jednocześnie próba uzyskania nowej perspektywy, zmieniającej nasz dotychczasowy punkt widzenia.” - mówi Jerzy Kędziora.

Ten artystyczny indywidualizm uczynił z niego artystę międzynarodowego. Jego rzeźby zjechały cały świat, znajdują się w prywatnych kolekcjach wielu kolekcjonerów a miasto Miami ustanowiło nawet jeden dzień: Dniem Kędziory.

Rzeźby są również rozpoznawalne w Polsce. Można podziwiać je w Bydgoszczy, gdzie rozwieszony nad Brdą „Przechodzący przez rzekę” symbolizuje wejście Polski do Unii Europejskiej, a także w pobliżu ul. Monte Casino w Sopocie. Wystawę "Między wodą a niebem" Rzeźb Balansujących Jerzego Kędziory można od września oglądać nad Wisłą - na kładce o. Bernatki w Krakowie. Wystawa potrwa do 12 grudnia.

Foto: jerzykedziora.com Balansująca rzeźba Jerzego Kędziory w Bydgoszczy

Słów kilka o Art Basel w Miami

Organizowany w Miami od lat 70-tych Art Basel, co roku przyciąga tysiące kolekcjonerów, muzealników, galerzystów i wszystkich innych miłośników sztuki współczesnej. Na pięć dni (1-5 grudnia) miasto zamienia się w wielką galerię. Wystawia się tu ponad 1000 artystów ze wszystkich zakątków świata. Organizowane są pokazy filmów, debaty i spotkania z artystami. Co roku największe galerie świata prezentują tu prace takich artystów jak; Jeff Koons, Andy Warhol, Pablo Picasso czy Joan Miro. Można tu oglądać zarówno klasyków sztuki nowoczesnej jak i artystów sztuki współczesnej, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Mniej znani artyści mają więc szanse na zaprezentowanie swojej sztuki wśród największych. Tak stało się z balansującymi rzeźbami Jerzego Kędziory. Polskim, świeżym akcentem na Art Basel w tym roku były między innymi rzeźby Pawła Orłowskiego; ulubionego rzeźbiarza polskich celebrytów. Jednym z  fanów tych rzeźb jest sam Kuba Wojewódzki.

Tematy:

Nieprawidłowy email