Polskie "Rzeźby balansujące" w Miami

Za nami jedne z największych targów sztuki na świecie, Art Basel w Miami. To właśnie na nich "Rzeźby balansujące" Jerzego Kędziory rozpoczęły swoją międzynarodową karierę i zawisły od Dubaju po Miami.

Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory utrzymują się w powietrzu jakby na przekór prawom fizyki. Zawieszone na linach, przy lekkim podmuchu wiatru są w ciągłym ruchu, i jak mówi sam artysta; „Wciąż przypominają nam o niepewności”. To dzieła kompletne, które dzięki swojej oryginalności od kilku lat podbijają światowy rynek sztuki. Balansują w wielu zakątkach świata takich jak Monako, Abu Dhabi czy Miami - mieście, w którym wszystko się zaczęło.

To tu po raz pierwszy artysta odważył się pokazać swoje dzieła sztuki szerszemu gronu odbiorców. Okazało się to najważniejszym momentem w karierze balansujących rzeźb - zachwyciły one gusta najbardziej wymagającym znawców sztuki. W tym samym roku rzeźby zawisły na najważniejszych ulicach Miami, Abu Dhabi, Dubaju czy Berlinie, a za swoją działalność artystyczną Jerzy Kędziora dostał w 2015 roku Honorowe Obywatelstwo Miami.

Częstochowski artysta tworzy już od ponad 30 lat. Od samego początku stawał w opozycji do promowanych przez uczelnię kanonów i poszukiwał swojej drogi. Tak powstały balansujące rzeźby, które ustanowiły nowy kierunek w rzeźbie, wykorzystujący prawa fizyki. Rzeźby unoszą się w powietrzu i nie są dodatkowo niczym przytwierdzone. Balansują na rozczepionej linie dzięki odpowiedniemu zbalansowaniu tworzywa i proporcji. Wydaje się to niemożliwe? Tajemnica tkwi w przeniesieniu środka ciężkości poniżej poziomu liny, co pozwala utrzymać rzeźbie równowagę.

Foto: jerzykedziora.com Balansująca rzeźba Jerzego Kędziory

 „Rzeźby przeze mnie tworzone uosabiają odrealnione, choć towarzyszące wielu ludziom, marzenie przejścia po linie. Należy je jednak rozumieć w szerszym kontekście niejako pewne wyjątkowe uniesienie i znalezienie się w zupełnie innej rzeczywistości. Moje prace to jednocześnie próba uzyskania nowej perspektywy, zmieniającej nasz dotychczasowy punkt widzenia.” - mówi Jerzy Kędziora.

Ten artystyczny indywidualizm uczynił z niego artystę międzynarodowego. Jego rzeźby zjechały cały świat, znajdują się w prywatnych kolekcjach wielu kolekcjonerów a miasto Miami ustanowiło nawet jeden dzień: Dniem Kędziory.

Rzeźby są również rozpoznawalne w Polsce. Można podziwiać je w Bydgoszczy, gdzie rozwieszony nad Brdą „Przechodzący przez rzekę” symbolizuje wejście Polski do Unii Europejskiej, a także w pobliżu ul. Monte Casino w Sopocie. Wystawę "Między wodą a niebem" Rzeźb Balansujących Jerzego Kędziory można od września oglądać nad Wisłą - na kładce o. Bernatki w Krakowie. Wystawa potrwa do 12 grudnia.

Foto: jerzykedziora.com Balansująca rzeźba Jerzego Kędziory w Bydgoszczy

Słów kilka o Art Basel w Miami

Organizowany w Miami od lat 70-tych Art Basel, co roku przyciąga tysiące kolekcjonerów, muzealników, galerzystów i wszystkich innych miłośników sztuki współczesnej. Na pięć dni (1-5 grudnia) miasto zamienia się w wielką galerię. Wystawia się tu ponad 1000 artystów ze wszystkich zakątków świata. Organizowane są pokazy filmów, debaty i spotkania z artystami. Co roku największe galerie świata prezentują tu prace takich artystów jak; Jeff Koons, Andy Warhol, Pablo Picasso czy Joan Miro. Można tu oglądać zarówno klasyków sztuki nowoczesnej jak i artystów sztuki współczesnej, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Mniej znani artyści mają więc szanse na zaprezentowanie swojej sztuki wśród największych. Tak stało się z balansującymi rzeźbami Jerzego Kędziory. Polskim, świeżym akcentem na Art Basel w tym roku były między innymi rzeźby Pawła Orłowskiego; ulubionego rzeźbiarza polskich celebrytów. Jednym z  fanów tych rzeźb jest sam Kuba Wojewódzki.

Tematy:

Polecamy także:

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

elte23 : Genialne i innowacyjne. To właśnie jest prawdziwa sztuka! Zwłaszcza, że całkiem wg mnie użyteczna w przestrzeni miejskiej - zwraca uwagę, zmusza do zastanowienia się, zatrzymania i przemyśleń.
10 gru 16 10:53 | ocena: 89%
Liczba głosów:9
89%
11%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Czę100chowicz : Chciałbym autorce przypomnieć, o czym nie pisze, że pierwsze rzeźby zawisły nad częstochowskimi ulicami. Współczesna sztuka bywa czasami kontrowersyjna, w tym przypadku wzbudza powszechny zachwyt. Są fantastyczne, malownicze, są niekłamaną ozdobą Częstochowy.
12 gru 16 08:38 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~wielkopolanka : Widziałam w Bydgoszczy tę rzeźbę. Fakt, zastanawiałam się, jak to wisi? :) Super, powodzenia autorowi!
12 gru 16 08:13 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~izabela : Super pomyślności
13 gru 16 13:51
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~gosc : Od lat podziwiam ten rodzaj rzezby w Bydgoszczy. Dla mnie jest to genialne. Autorowi zycze dalszych sukcesow i weny tworczej.
12 gru 16 13:42 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~diewan do ~mary: czyż nie wiesz, ze zyje bo w piekle jest gorzej, czym ty wogóle jestes
12 gru 16 08:13
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~piekło : co powie bóg ludziom którzy nie mogli postąpić innaczeJ powie"co z tego, że nie mogliście postąpić innaczej skoro musieliście postąpić inaczej"
12 gru 16 08:10
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Gośka : Niesamowite ! Przeczące prawom grawitacji ...a jednak możliwe!
12 gru 16 07:45 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~mary : fajnie...życzę sukcesów...
10 gru 16 10:24 | ocena: 100%
Liczba głosów:5
100%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Nieprawidłowy email