Pierwsze damy: najbardziej niedoceniany zawód świata 

„Amerykanie oczekują od pierwszej damy, że będzie idealną żoną i matką, a jednocześnie ucieleśnieniem kobiecości”, zauważa Kate Brower, autorka książki „Pierwsze damy Ameryki. Prawdziwe historie żon prezydentów”. Zdradza, dlaczego Ivanka Trump może stać się najpotężniejszą pierwszą damą w historii i wyjaśnia, na czym polega fenomen Jackie Kennedy.

Foto: Materiały prasowe

W jednej z recenzji Pani książek znalazłem takie zdanie: „Pierwsze damy Ameryki wykonują najtrudniejszy i najbardziej niedoceniany zawód świata”. Dlaczego obywatele nie doceniają pracy, którą wykonują pierwsze damy?

Amerykanie oczekują od pierwszej damy, że będzie idealną żoną i matką, a jednocześnie ucieleśnieniem kobiecości. Jest więc niemożliwe, aby wszyscy czuli się zadowoleni. Zwłaszcza że od kobiet wymaga się wyższych standardów moralnych niż od mężczyzn. Wystarczy zastanowić się, jak wielki szok wywołałoby ujawnienie, że małżonka prezydenta miała romans. Pierwsze damy, do których udało mi się dotrzeć, świetnie zdawały sobie sprawę, czego się od nich żąda.

Nie czuły frustracji w związku ze swoją rolą?

Rzeczywiście, Rosalynn Carter zdradziła mi, że robiła, co chciała, ponieważ wiedziała, że jej postępowanie i tak spotka się z krytyką. Myślę, że dzisiaj pierwsze damy mają trudniej niż kiedykolwiek w historii. Z powodu mediów i portali społecznościowych stale znajdują się pod lupą.

A jednak Michelle Obama poradziła sobie z rolą pierwszej damy tak dobrze, że pojawiły się głosy, że byłaby świetną kandydatką na stanowisko prezydenta. 

Przyjaciele Michelle są zdania, że nigdy nie będzie ubiegała się o urząd publiczny – w rzeczywistości nie lubi polityki i czuła frustrację za każdym razem, kiedy Kongres blokował inicjatywy jej męża.

Jedną z najbardziej znanych pierwszych dam jest Jackie Kennedy. Na czym polega jej fenomen?

Jackie, po raz pierwszy w historii, otworzyła Biały Dom dla publiczności, kiedy wystąpiła w programie „Wycieczka po Białym Domu z panią Kennedy”. Uosabiała klasę i elegancję, nie traciła fasonu nawet na chwilę, a obywatele czerpali od niej siłę i wsparcie.

Foto: Materiały prasowe Jackie Kennedy

Które z pierwszych dam miały największy wpływ na historię? 

Bez wątpienia Jackie Kennedy, Michelle Obama oraz Betty Ford. Pierwsza z nich pozostawiła po sobie dziedzictwo, zachowując się z wdziękiem i godnością po zabójstwie męża. Z kolei Michelle Obama była pierwszą czarnoskórą pierwszą damą. Ale to Betty z uczciwością i odwagą opowiedziała o własnym uzależnieniu od alkoholu i tabletek. Klinika Betty Ford Center, którą założyła, by pomóc innym w walce z nałogami, stanowi bezcenną spuściznę po tej kobiecie.

A która z pierwszych dam była najbardziej niedoceniona? 

Pat Nixon, nawet własny mąż nie traktował jej poważnie. Była bardzo nieśmiała i sztywna, z tego powodu prasa okrzyknęła pierwszą damę „plastikową Pat”.

Powiedziała Pani, że „Ivanka Trump może być najpotężniejszą pierwszą damą”. Dlaczego?

Jeszcze żadna pierwsza dama ani prezydencka córka nie zachowywała się w podobny sposób na publicznych spotkaniach wysokiego szczebla. Jej poziom zaangażowania jest niezwykły. Uderzyło mnie, jak pewną siebie i bezkompromisową osobą wydaje się być Ivanka Trump. Uważam, że zostanie silnym graczem w Białym Domu.

A Melania Trump? Czy będzie dobrą pierwszą damą?

Na ostateczny werdykt trzeba jeszcze poczekać. Myślę, że społeczeństwo chce dać jej szansę, ale Melania musi wykazać się wielką mądrością, by ludzie poczuli, że traktuje swoją rolę poważnie. Od czasów Kennedych opinia publiczna uważnie obserwuje pierwszą damę i pragnie wiedzieć o niej praktycznie wszystko.

Jakie są więc najważniejsze cechy, które powinna mieć pierwsza dama?

Przede wszystkim musi mieć świadomość, że przyszło jej odegrać historyczną rolę. Powinna zdawać sobie sprawę z możliwości, jakie niesie prezydentura i wykorzystywać je, aby pomagać obywatelom.

W jaki sposób?

Michelle Obama na przykład propagowała zdrowy styl życia i właściwe odżywianie wśród dzieci. Znalezienie swojego miejsca w Białym Domu jest trudne. Zagadnienie, którym zajmuje się żona prezydenta, nie powinno nikogo razić, ale jednocześnie musi być na tyle ważne, że godne uwagi pierwszej damy.

Foto: Materiały prasowe Michele Obama

„Pierwsze damy Ameryki. Prawdziwe historie żon prezydentów” to Pani kolejna książka, która dotyczy nieznanych aspektów życia w Białym Domu. Dlaczego ludzie na całym świecie chcą poznać sekrety życia prywatnego prezydentów?

Pragną zajrzeć za kulisy i zobaczyć ich „ludzką” twarz. To niezwykle ekscytujące – przekonać się, jacy są naprawdę przedstawiciele światowej władzy. W swoich książkach staram się „uczłowieczyć” prezydentów i pierwsze damy.

Tematy:

Nieprawidłowy email