Pierwsze damy: najbardziej niedoceniany zawód świata 

„Amerykanie oczekują od pierwszej damy, że będzie idealną żoną i matką, a jednocześnie ucieleśnieniem kobiecości”, zauważa Kate Brower, autorka książki „Pierwsze damy Ameryki. Prawdziwe historie żon prezydentów”. Zdradza, dlaczego Ivanka Trump może stać się najpotężniejszą pierwszą damą w historii i wyjaśnia, na czym polega fenomen Jackie Kennedy.

Foto: Materiały prasowe

W jednej z recenzji Pani książek znalazłem takie zdanie: „Pierwsze damy Ameryki wykonują najtrudniejszy i najbardziej niedoceniany zawód świata”. Dlaczego obywatele nie doceniają pracy, którą wykonują pierwsze damy?

Amerykanie oczekują od pierwszej damy, że będzie idealną żoną i matką, a jednocześnie ucieleśnieniem kobiecości. Jest więc niemożliwe, aby wszyscy czuli się zadowoleni. Zwłaszcza że od kobiet wymaga się wyższych standardów moralnych niż od mężczyzn. Wystarczy zastanowić się, jak wielki szok wywołałoby ujawnienie, że małżonka prezydenta miała romans. Pierwsze damy, do których udało mi się dotrzeć, świetnie zdawały sobie sprawę, czego się od nich żąda.

Nie czuły frustracji w związku ze swoją rolą?

Rzeczywiście, Rosalynn Carter zdradziła mi, że robiła, co chciała, ponieważ wiedziała, że jej postępowanie i tak spotka się z krytyką. Myślę, że dzisiaj pierwsze damy mają trudniej niż kiedykolwiek w historii. Z powodu mediów i portali społecznościowych stale znajdują się pod lupą.

A jednak Michelle Obama poradziła sobie z rolą pierwszej damy tak dobrze, że pojawiły się głosy, że byłaby świetną kandydatką na stanowisko prezydenta. 

Przyjaciele Michelle są zdania, że nigdy nie będzie ubiegała się o urząd publiczny – w rzeczywistości nie lubi polityki i czuła frustrację za każdym razem, kiedy Kongres blokował inicjatywy jej męża.

Jedną z najbardziej znanych pierwszych dam jest Jackie Kennedy. Na czym polega jej fenomen?

Jackie, po raz pierwszy w historii, otworzyła Biały Dom dla publiczności, kiedy wystąpiła w programie „Wycieczka po Białym Domu z panią Kennedy”. Uosabiała klasę i elegancję, nie traciła fasonu nawet na chwilę, a obywatele czerpali od niej siłę i wsparcie.

Foto: Materiały prasowe Jackie Kennedy

Które z pierwszych dam miały największy wpływ na historię? 

Bez wątpienia Jackie Kennedy, Michelle Obama oraz Betty Ford. Pierwsza z nich pozostawiła po sobie dziedzictwo, zachowując się z wdziękiem i godnością po zabójstwie męża. Z kolei Michelle Obama była pierwszą czarnoskórą pierwszą damą. Ale to Betty z uczciwością i odwagą opowiedziała o własnym uzależnieniu od alkoholu i tabletek. Klinika Betty Ford Center, którą założyła, by pomóc innym w walce z nałogami, stanowi bezcenną spuściznę po tej kobiecie.

A która z pierwszych dam była najbardziej niedoceniona? 

Pat Nixon, nawet własny mąż nie traktował jej poważnie. Była bardzo nieśmiała i sztywna, z tego powodu prasa okrzyknęła pierwszą damę „plastikową Pat”.

Powiedziała Pani, że „Ivanka Trump może być najpotężniejszą pierwszą damą”. Dlaczego?

Jeszcze żadna pierwsza dama ani prezydencka córka nie zachowywała się w podobny sposób na publicznych spotkaniach wysokiego szczebla. Jej poziom zaangażowania jest niezwykły. Uderzyło mnie, jak pewną siebie i bezkompromisową osobą wydaje się być Ivanka Trump. Uważam, że zostanie silnym graczem w Białym Domu.

A Melania Trump? Czy będzie dobrą pierwszą damą?

Na ostateczny werdykt trzeba jeszcze poczekać. Myślę, że społeczeństwo chce dać jej szansę, ale Melania musi wykazać się wielką mądrością, by ludzie poczuli, że traktuje swoją rolę poważnie. Od czasów Kennedych opinia publiczna uważnie obserwuje pierwszą damę i pragnie wiedzieć o niej praktycznie wszystko.

Jakie są więc najważniejsze cechy, które powinna mieć pierwsza dama?

Przede wszystkim musi mieć świadomość, że przyszło jej odegrać historyczną rolę. Powinna zdawać sobie sprawę z możliwości, jakie niesie prezydentura i wykorzystywać je, aby pomagać obywatelom.

W jaki sposób?

Michelle Obama na przykład propagowała zdrowy styl życia i właściwe odżywianie wśród dzieci. Znalezienie swojego miejsca w Białym Domu jest trudne. Zagadnienie, którym zajmuje się żona prezydenta, nie powinno nikogo razić, ale jednocześnie musi być na tyle ważne, że godne uwagi pierwszej damy.

Foto: Materiały prasowe Michele Obama

„Pierwsze damy Ameryki. Prawdziwe historie żon prezydentów” to Pani kolejna książka, która dotyczy nieznanych aspektów życia w Białym Domu. Dlaczego ludzie na całym świecie chcą poznać sekrety życia prywatnego prezydentów?

Pragną zajrzeć za kulisy i zobaczyć ich „ludzką” twarz. To niezwykle ekscytujące – przekonać się, jacy są naprawdę przedstawiciele światowej władzy. W swoich książkach staram się „uczłowieczyć” prezydentów i pierwsze damy.

Tematy:

Polecamy także:

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (71)

~WiKa do ~Overdrive: Widzisz, tez cenię praktyczne podejście i jak praca w zawodzie jest 200km od obecnego miejsca zamieszkania, a mąż nie docenia faktu, że pozwalałam mu rozwijać się zawodowo- pakuję się i jadę za pracą. Praktyczne podejście sprawia, że za 8h pracy zarobię 2 razy tyle co na kasie, a i problemów i biegania będę miała znacznie mniej, sprzątania też. Drodzy panowie chcecie by kobiety pracowały tyle co wy plus zajmowały się dzieckiem i domem?
Liczę, że praktyczne podejście ułatwi mężowi życie i wyjaśnianie w pracy dlaczego nie może siedzieć od 8:00 do 21:00 ( musi dziecko o 16:30 ze świetlicy odebrać). Praktyczne podejście ułatwi mu wyjaśnienie kolegom że nie może iść na piwo, bo musi syna zabrać i odebrać z angielskiego, odrobić z nim lekcje, uprać ciuchy, posprzątać, ugotować. Masz bardzo mylne pojęcie o kobietach. Kobiety nie są biednymi, nieporadnymi istotami. Wiesz, bardzo wiele kobiet świetnie funkcjonuje bez męża lub nawet pomimo obecności takowego.
9 mar 17 14:22 | ocena: 94%
Liczba głosów:33
94%
6%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Dana do Jellycrusher: Poniekąd masz racje, to że kobieta, która zajmuje się domem i wychowaniem potomstwa nie jest doceniana, to prawda....jak kiedyś mówiłam, że pracuje w domu, to każdy myślał, że jakąś firmę mam....a ja ich poprawiałam, mówiąc, że zajmuje się domem i dziećmi, oczy wielkie robili...to ciężka praca, po wychowaniu dzieci wróciłam do innej pracy i ta zdecydowanie jest lżejsza...no i wtedy dowiedziałam się, dlaczego mężczyźni uciekają z domu....zasłaniając się pracą....a damą??? każda z nas nią jest...postarajcie się inaczej nie myśleć...wszystkiego dobrego w Dniu Kobiet !!!!!
8 mar 17 16:18 | ocena: 93%
Liczba głosów:43
93%
7%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Jellycrusher : Ciągle się trąbi o tych pierwszych damach, a tu wciskanie kitu że :najbardziej niedoceniany zawód". Wiecie, co jest najbardziej niedocenianym zawodem? Bycie gospodynią domową. Czyli kobietą, która zajmuje się domem i dziećmi, żeby zdjąć mężowi z głowy część życiowych problemów. Plują na taką kobietę wszyscy zewsząd i utrudniają jej życie. Feministki charczą swoim jadem, pracodawcy zrównują płace mężczyzn i kobiet - niestety najczęściej obniżając płace mężczyzn do poziomu płac kobiet. Przez to kobieta, która chce zajmować się domem i dziećmi, musi jeszcze iść do pracy, bo pensja jej męża nie wystarcza na utrzymanie rodziny. A feministki trują - kobiety róbcie kariery! Też mi kariera w markecie na kasie albo na stanowisku korposzczura za biurkiem...
8 mar 17 12:13 | ocena: 82%
Liczba głosów:158
82%
18%
| odpowiedzi: 13
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~WiKa do Jellycrusher: A co powiesz o tym , że sami mężowie nie doceniają swych żon. Ja od roku nie mam pracy, w moim mieście w zawodzie trudno jest o pracę. Zajmuję się więc domem i dzieckiem.Mąż mi ostatnio powiedział, że powinnam iść i pracować na kasie.
Oczywiście, zacisnęłam zęby- całe szczęście świat nie kończy się na miasteczku, w którym, obecnie mieszkam. Na kasę nie pójdę ( nie po to kończyłam studia i pracowałam wiele lat w firmie). Mężulek doceni jak będzie mógł powspominać!
8 mar 17 18:02 | ocena: 89%
Liczba głosów:28
89%
11%
| odpowiedzi: 7
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~starszy : Ivanka - wyszła za mąż za Żyda który ma "wielkie plecy" w najsilniejszych organizacjach żydowskich USA. Człowiek który faktycznie już jest lub niedługo będzie "cichym Prezydentem". Kobieta która porzuciła swoją wiarę i przeszła na Judaizm. Już tylko te fakty robią ją pretendentką do miana twardej i zawziętej baby. Dodając jej urodę dzięki której ludzie będą patrzeć na nią pobłażliwiej może stać się znacząca postacią w polityce. Czy pozytywną czas pokaże.
8 mar 17 10:32 | ocena: 85%
Liczba głosów:96
85%
15%
| odpowiedzi: 8
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~qqq do Jellycrusher: A po co mężowi zdejmować problemy z głowy? Po co robić z siebie podnóżek? Po co robić z siebie panią od ścierania kurzu i obierania ziemniaków ? Tym bardziej że nie zawsze domy gospodyń domowych wyglądają lepiej niż domy kobiet pracujących, nie zawsze ich dzieci są bardziej dopilnowane, wykształcone, zadbane zdrowotnie i wychowane. Często czas przelatuje gospodyniom domowym między palcami. Dużo jest spotkań z koleżankami i ploteczek. Kobieta powinna być wykształcona i pracować zawodowo a mąż powinien tak samo jak ona zajmować się domem i dziećmi. Tak jest lepiej dla wszystkich.
8 mar 17 21:53 | ocena: 78%
Liczba głosów:27
78%
22%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~starszy do ~WiKa: Lepiej zrobicie gdy oboje sobie przypomnicie dlaczego wzięliście ślub. Może wtedy lepiej się porozumiecie. Monotonia trudów codzienności was zabija.
8 mar 17 18:09 | ocena: 100%
Liczba głosów:14
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Asteria : Myslcie.... Ivanka Trump za kilka lat zostanie piersza kobieta prezydentem Stanow Zjednoczonych. Piekna, madra i.. we wlasciwych rekach. Maz i jego rodzina superbogaci Zydzi. Wiadomo kogo ma reprezentowac Ivanka i czyich interesow bronic. Poczekamy, zobaczymy...
8 mar 17 10:34 | ocena: 81%
Liczba głosów:47
81%
19%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~LHR : Ivanka pcha sie tam gdzie nie jest jej miejsce, jest corka a nie zona a to ejst roznica .Poprostu musi poczeka ale czy sie doczeka to dwie rozne sprawy ..Juz cwiczy siedzenie na fotelu prezydenckim ..Niby tacy bogaci a placze ze jej linia ubiorow zostala wywalona z Mall ..Sam nie produkuje za nia to robia ...
8 mar 17 13:20 | ocena: 71%
Liczba głosów:38
71%
29%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Lil : Ale mi niespodzianka. Dziewczynie urody nie brakuje. Nie wie, po prostu NIE WIE co to może znaczyć coś takiego jak brak pieniędzy... każda by taka była.... ale mi zasługa....
8 mar 17 11:10 | ocena: 85%
Liczba głosów:47
85%
15%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Nieprawidłowy email