Jak noworoczne obietnice zamienić w długofalową zmianę stylu życia?

Zgodnie z sondażem OBOP, ponad 40% osób, które każdego roku deklarują chęć zmiany i podjęcia nowych wyzwań, nie jest w stanie wytrwać dłużej, niż 3 miesiące. Jeżeli wcześniej obiecywałaś sobie nową dietę, sport, czy naukę języków obcych, podpowiadamy, jak w roku 2017 zabrać się do planowania i wytrwać w nowych postanowieniach.

Foto: istock

Nowy sport, dieta, oszczędzanie – to zgodnie z sondażem SW dla „Newsweeka” najczęstsze noworoczne deklaracje Polaków. Nic dziwnego, w końcu wraz z odejściem starego roku zaczynamy snuć plany na kolejny. Od dawien dawna zmiana daty kojarzyła się przecież z czymś szczególnym i przełomowym. Sam sposób celebrowania Nowego Roku wydaje się czymś wyjątkowym, co budzi w nas przekonanie, że czas na przełom. Pragniemy zmian, zarówno tych drobnych, jak i dużych, które starannie zaplanujemy i rozłożymy na nadchodzące miesiące. Niestety, jak pokazują sondaże, sama chęć ewolucji nie wystarcza do osiągnięcia celu. Ile razy Twoje noworoczne postanowienia okazały się pewną piękną wizją, której nigdy nie zrealizowałaś? Zastanów się nad tym, co jest tego przyczyną i rok 2017 zaplanuj z głową!

Zacznij od siebie

Cele na Nowy Rok należy zaplanować w taki sposób, aby nie okazały się kolejnym niespełnionym marzeniem, które tylko pogłębi w nas uczucie frustracji i niepowodzenia. Wbrew pozorom, nie warto zaczynać z dużym wyprzedzeniem, ponieważ bardzo często noworoczne uniesienia błyskawicznie zmieniają nasze motywacje. Nie obiecujmy sobie, że wraz z Nowym Rokiem rzucimy palenie, ale najpierw o tym pomyślmy i przygotujmy się do zmian. Ciekawą metodę obierania celów podpowiedział mi kiedyś Michał Szafrański, autor książki „Finansowy Ninja”. Jest to wyjątkowo skuteczna forma planowania. Polega na tym, że w ciszy należy sięgnąć po kilka kartek papieru, wyłączyć telefon i pomyśleć o sobie. Następnie na jednej kartce zaplanować długoterminowe cele, takie, które chcemy zrealizować za 25 lat, a na kolejnych kartkach zapisać i wybrać takie, które będziemy realnie w stanie osiągnąć za 5 lat i za rok. Takie planowanie pozwoli nam osiągnąć zgodę z samym sobą. Zobaczymy bowiem, co naprawdę jesteśmy w stanie zrobić w Nowym Roku i na tym się skupimy.

Im więcej obietnic, tym mniej spełnionych

Zmian nie wprowadza się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nowy Rok jest bardzo dobrą okazją do zastanowienia się nad tym, co najbardziej nam przeszkadza i na czym nam zależy. Psychologowie podpowiadają jednak, żeby 1 stycznia złożyć sobie jedną, a maksymalnie trzy obietnice. Zgubienie zbędnych kilogramów przy pomocy sportu, czy nowej diety, już samo w sobie jest nie lada wyzwaniem. Jeżeli do tego dorzucimy rzucenie nałogu i naukę języka obcego, to może okazać się, że pochłonie nam to tyle czasu, że już na samą myśl odpuścimy. Dążenie do celu metodą małych kroków jest skutecznym sposobem, dlatego warto skupić się na jednym celu, zapisać go wielkimi literami w kalendarzu albo na kartce przy biurku i rozplanować w taki sposób, aby nie wprowadziło to w naszym życiu rewolucji.

Foto: istock Jak noworoczne obietnice zamienić w długofalową zmianę stylu życia?

Działaj, zanim stracisz ochotę

Czekanie z noworocznymi postanowieniami do wiosny albo lata nie jest dobrą metodą. Najlepszym rozwiązaniem na trwałe wprowadzenie zmian, jest odpowiednie ich zaplanowanie. Zaraz po Sylwestrze, możesz chwycić po kartkę i ustalić plan działania. Zadzwoń do trenerki fitness, z którą kiedyś regularnie trenowałaś i umów się na konkretne daty. Następnie zamów książki, które zmotywują cię do działania i catering z detoksem, który już dawno chciałaś przetestować. Najlepiej, gdy od razu zaplanujesz kolejne pół roku. I nie chodzi tu o spotkania z przyjaciółkami, ale właśnie o treningi i diety. Zajmie ci to na początku dużo czasu, ale mając konkretny plan, będzie ci łatwiej trwale wprowadzić nowy styl życia, a tym samym i osiągnąć cel.

Nie bój się oceny innych

Jedną z najlepszych rad jest rada osób, którym na nas zależy. Czy to będzie mama, przyjaciółka, czy nawet koleżanka z internetowego forum o zdrowym odżywianiu. Internet jest ciekawym medium, jeżeli chodzi o podejmowanie planów. Człowiek ma w naturze poleganie na opinii innych, jeżeli więc zobowiąże się do pewnych rzeczy przed bliskimi, to poczuje tym większą motywację. Każdy chce być postrzegany jako osoba konsekwentna i wytrwała. Podziel się swoimi planami z przyjaciółką, a zobaczysz, że w trudnych chwilach da ci ogromne wsparcie.

Tematy:

Nieprawidłowy email