Niepohamowany apetyt. Cała prawda o genie objadania się

Błędy żywieniowe, brak aktywności i niektóre schorzenia. Czy wiesz, co jeszcze może powodować twój niepohamowany apetyt? Leki, zaburzona flora bakteryjna, a może geny? Dziś cała prawda o zmianach w DNA, które zmuszają cię do obżarstwa.

Foto: istock

Ważny początek

Wszystko zaczyna się już w łonie matki. Dieta ciężarnej wpływa bowiem na to, jak rozwija się część mózgu dziecka, odpowiedzialna za apetyt. Podobno trzeci trymestr może okazać się kluczowy. Dowiedziono, że wysokotłuszczowe jedzenie, którym karmi się przyszła mama, powoduje osłabienie połączeń neuronów, które wpływają na regulację poziomu glukozy we krwi i pozwalają stwierdzić poziom sytości. Także dzieci urodzone przez cesarskie cięcie i te karmione sztucznie, mają większe ryzyko rozwoju otyłości w życiu dorosłym. Pamiętaj również, że kobiety, które nadmiernie przytyły podczas ciąży, powodują, że ich ukochane 3-letnie dziecko, może mieć już nadwagę. A okazuje się, że około 40% dzieci z nadmiarem kilogramów, będzie je miało także w wieku młodzieńczym, a 75-80% nastolatków, stanie się otyłymi dorosłymi.

Znajdź przyczynę

Co ciekawe, również bakterie jelitowe powodują, że twoje ciało może zacząć odkładać tłuszcz. Zaburzenia we florze, która zamieszkuje twój układ pokarmowy, wpływa na kondycję całego organizmu. Od procesów trawiennych, przez wchłanianie substancji odżywczych i wody, aż po regulację uczucia głodu i sytości.

Jeśli już borykasz się z nadwagą, możesz poczuć na własnej skórze, jak twoje ciało reaguje na jedzenie. Kiedy zjadasz coś słodkiego lub bogatego w tłuszcz, twój mózg zaczyna wydzielać duże ilości dopaminy, która właśnie daje ci pełne radości uczucie nasycenia. Twoje nawyki żywieniowe powodują, że mózg uzależnia się od wysokich skoków chemicznych substancji, które odpowiedzialne są za poczucie jedzeniowego spełnienia. To wzmaga apetyt i nie pozwala ci odejść od stołu, dopóki nie poczujesz się szczęśliwa. Ale czy wiesz, co jeszcze może mieć na to wpływ?

Czynników twojego niepohamowanego apetytu może być naprawdę wiele. Od błędów żywieniowych, po choroby, które obniżają metabolizm i zwiększają łaknienie. A do tego leki, których skutki uboczne, mogą okazać się zgubne dla twojej figury. Te przeciwdepresyjne mogą nie tylko zwiększać apetyt, ale zmieniać zdolność organizmu do spalania tłuszczu, powodując, że zaczynasz go magazynować. Twoje obżarstwo może mieć także podłoże genetyczne. Przekazywane często z pokolenia na pokolenie, powoduje, że jeśli nie będziesz się pilnować i zabraknie ci silnej woli, zaczniesz tyć oraz trudniej będzie ci zrzucić zbędne kilogramy.

Poznaj zatem dziś gen, który może być odpowiedzialny, że czasem nie możesz się powstrzymać od jedzenia.

Dobra wymówka?

Objadasz się czekoladą, a później zastanawiasz, dlaczego to zrobiłaś? Okazuje się, że twoje niepohamowane podjadanie może wiązać się z genem, który zwiększa twoją ochotę na coraz większe porcje. W 2007 roku, naukowcy z University College London, odkryli, że niektórzy z nas posiadają tzw. gen FTO (Fatt Mass and Obesity Associated Gene), który odpowiada za nieposkromione objadanie się. Szacuje się, że około 42% osób rasy kaukaskiej, 5% Azjatów i 21% Afrykańczyków, może posiadać ten rodzaj genu otyłości. Istnieje kilka jego wariantów, a im więcej ich masz, tym większe prawdopodobieństwo, że możesz mieć problemy z zahamowaniem nadmiernego apetytu. Ich oddziaływanie może być w dodatku różne w ciągu dnia i być uzależnione chociażby od ilości oraz jakości spożywanych pokarmów. Uaktywnia się najbardziej, gdy spożywasz duże dawki tłuszczu, przetworzoną żywność i nakładasz na talerz zbyt obfite porcje.

Zdaniem naukowców, jedna wadliwa odmiana tego genu, zwiększa prawdopodobieństwo otyłości o 30%, a masa ciała może być u takich osób większa o nieco ponad 1,5 kilograma. Dwa warianty, to już ryzyko nadprogramowych kilogramów o 70% większe niż u ludzi bez genu otyłości, a do tego zagrożenie zachorowania np. na cukrzycę zwiększone o prawie 50%. Gen FTO łączy się także z większym obwodem talii, insulinoopornością,  zaburzonymi stężeniami poszczególnych frakcji cholesterolu czy chociażby zespołem policystycznych jajników. Zwiększa również ryzyko chorób serca o 20%, a stłuszczenia wątroby nawet o ponad 40%.

Problem z sytością

Choć wiadomo, że to kombinacja różnych czynników wpływa na twoje wybory żywieniowe, gen FTO może skutecznie utrudniać ci zachowanie szczupłej sylwetki. Szacuje się, że nawet 40-90% przypadków otyłości, może być związana z podłożem genetycznym. Nie bagatelizuj swojego DNA, bowiem ekspresja genu FTO jest szczególnie wysoka w podwzgórzu, które kontroluje twoje odczucia sytości. Dlatego właśnie, jeśli posiadasz dwa warianty genu objadania się, możesz być cięższa nawet o 3 kilogramy. Zdecydowanie inaczej odbierasz wówczas sygnały płynące z wnętrza organizmu i nieprawidłowo możesz je interpretować. Zmienia się u ciebie odczuwanie głodu, które pod wpływem hormonów jest wyższe niż u osób bez wadliwego genetycznego wariantu.

To niestety powoduje, że możesz częściej zjadać większe porcje, chętniej wybierać żywność bogatą w tłuszcz oraz cukier i poddawać się jedzeniu, które sprawia ci wiele przyjemności. Możesz także systematycznie podjadać między posiłkami i z niepowstrzymaną ochotą raczyć się podwieczorkiem od razu po skończonym obiedzie.

Foto: istock Gen objadania się

Zbadaj się

Genów związanych z otyłością znaleziono już ponad 100. Choć FTO to tylko jeden z nich, może w znaczący sposób wpływać na rozwój nadwagi i otyłości. Jeśli chciałabyś sprawdzić czy ten gen dotyczy ciebie, możesz wykonać badania w tym kierunku. Ośrodków zajmujących się identyfikacją wadliwych genów jest w Polsce coraz więcej. Określają nie tylko czy masz genetyczną skłonność do otyłości, ale pokazują jaki rodzaj diety pomoże ci schudnąć. Choć taka analiza DNA nie należy do najtańszych, w niektórych przypadkach może zdecydowanie pomóc. Jeśli od dłuższego czasu próbujesz schudnąć, a twoje wysiłki nie przynoszą korzystnych zmian, to oprócz podstawowych badań z krwi, możesz pokusić się także o sprawdzenie swoich genetycznych predyspozycji do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej. Świadomość, że je posiadasz, może pomóc ci wprowadzić odpowiednie zmiany do swojego codziennego menu i w końcu zrzucić zbędne kilogramy.

Wyłącz gen

Choć twoje DNA może mieć duży wpływ na wielkość porcji, jakie masz ochotę zjeść, z pewnością nie musi powodować, ile ostatecznie skonsumujesz. Nie daj się swoim genom. Walcz z nimi zdrową dietą, która reguluje gospodarkę hormonalną, odpowiedzialną za przyjmowanie pokarmów, a do tego osłabia aktywność genu otyłości. Bądź aktywna fizycznie i zwiększaj produkcję serotoniny oraz endorfin, które nakręcają cię pozytywnie na cały dzień. Dowiedziono, że jeśli zaczniesz ćwiczenia rano, możesz zdecydowanie zmniejszyć swój apetyt, a już 45-minutowy energiczny trening o poranku, jest w stanie skutecznie zahamować twoje zainteresowanie wysokokalorycznym śniadaniem. Staraj się wypoczywać, bowiem, gdy jesteś przemęczona, wzrasta poziom hormonu głodu, greliny, a ty częściej sięgasz po wysokoprzetworzone produkty i jesz bardziej nieregularne posiłki.

I koniecznie, nie zwalaj wszystkiego na geny. Jesteś w stanie nad nimi zapanować i przejąć kontrolę nad swoją dietą. Im więcej wysiłku w to włożysz, tym większe będzie poczucie zwycięstwa i zadowolenia z siebie. A to może ułatwić ci zrzucenie zbędnych kilogramów i skutecznie zahamować obżarstwo. Walcz o siebie, niezależnie od genów, które posiadasz i ujarzmij FTO!

Tematy:

Nieprawidłowy email