Niepohamowany apetyt. Cała prawda o genie objadania się

Błędy żywieniowe, brak aktywności i niektóre schorzenia. Czy wiesz, co jeszcze może powodować twój niepohamowany apetyt? Leki, zaburzona flora bakteryjna, a może geny? Dziś cała prawda o zmianach w DNA, które zmuszają cię do obżarstwa.

Foto: istock

Ważny początek

Wszystko zaczyna się już w łonie matki. Dieta ciężarnej wpływa bowiem na to, jak rozwija się część mózgu dziecka, odpowiedzialna za apetyt. Podobno trzeci trymestr może okazać się kluczowy. Dowiedziono, że wysokotłuszczowe jedzenie, którym karmi się przyszła mama, powoduje osłabienie połączeń neuronów, które wpływają na regulację poziomu glukozy we krwi i pozwalają stwierdzić poziom sytości. Także dzieci urodzone przez cesarskie cięcie i te karmione sztucznie, mają większe ryzyko rozwoju otyłości w życiu dorosłym. Pamiętaj również, że kobiety, które nadmiernie przytyły podczas ciąży, powodują, że ich ukochane 3-letnie dziecko, może mieć już nadwagę. A okazuje się, że około 40% dzieci z nadmiarem kilogramów, będzie je miało także w wieku młodzieńczym, a 75-80% nastolatków, stanie się otyłymi dorosłymi.

Znajdź przyczynę

Co ciekawe, również bakterie jelitowe powodują, że twoje ciało może zacząć odkładać tłuszcz. Zaburzenia we florze, która zamieszkuje twój układ pokarmowy, wpływa na kondycję całego organizmu. Od procesów trawiennych, przez wchłanianie substancji odżywczych i wody, aż po regulację uczucia głodu i sytości.

Jeśli już borykasz się z nadwagą, możesz poczuć na własnej skórze, jak twoje ciało reaguje na jedzenie. Kiedy zjadasz coś słodkiego lub bogatego w tłuszcz, twój mózg zaczyna wydzielać duże ilości dopaminy, która właśnie daje ci pełne radości uczucie nasycenia. Twoje nawyki żywieniowe powodują, że mózg uzależnia się od wysokich skoków chemicznych substancji, które odpowiedzialne są za poczucie jedzeniowego spełnienia. To wzmaga apetyt i nie pozwala ci odejść od stołu, dopóki nie poczujesz się szczęśliwa. Ale czy wiesz, co jeszcze może mieć na to wpływ?

Czynników twojego niepohamowanego apetytu może być naprawdę wiele. Od błędów żywieniowych, po choroby, które obniżają metabolizm i zwiększają łaknienie. A do tego leki, których skutki uboczne, mogą okazać się zgubne dla twojej figury. Te przeciwdepresyjne mogą nie tylko zwiększać apetyt, ale zmieniać zdolność organizmu do spalania tłuszczu, powodując, że zaczynasz go magazynować. Twoje obżarstwo może mieć także podłoże genetyczne. Przekazywane często z pokolenia na pokolenie, powoduje, że jeśli nie będziesz się pilnować i zabraknie ci silnej woli, zaczniesz tyć oraz trudniej będzie ci zrzucić zbędne kilogramy.

Poznaj zatem dziś gen, który może być odpowiedzialny, że czasem nie możesz się powstrzymać od jedzenia.

Dobra wymówka?

Objadasz się czekoladą, a później zastanawiasz, dlaczego to zrobiłaś? Okazuje się, że twoje niepohamowane podjadanie może wiązać się z genem, który zwiększa twoją ochotę na coraz większe porcje. W 2007 roku, naukowcy z University College London, odkryli, że niektórzy z nas posiadają tzw. gen FTO (Fatt Mass and Obesity Associated Gene), który odpowiada za nieposkromione objadanie się. Szacuje się, że około 42% osób rasy kaukaskiej, 5% Azjatów i 21% Afrykańczyków, może posiadać ten rodzaj genu otyłości. Istnieje kilka jego wariantów, a im więcej ich masz, tym większe prawdopodobieństwo, że możesz mieć problemy z zahamowaniem nadmiernego apetytu. Ich oddziaływanie może być w dodatku różne w ciągu dnia i być uzależnione chociażby od ilości oraz jakości spożywanych pokarmów. Uaktywnia się najbardziej, gdy spożywasz duże dawki tłuszczu, przetworzoną żywność i nakładasz na talerz zbyt obfite porcje.

Zdaniem naukowców, jedna wadliwa odmiana tego genu, zwiększa prawdopodobieństwo otyłości o 30%, a masa ciała może być u takich osób większa o nieco ponad 1,5 kilograma. Dwa warianty, to już ryzyko nadprogramowych kilogramów o 70% większe niż u ludzi bez genu otyłości, a do tego zagrożenie zachorowania np. na cukrzycę zwiększone o prawie 50%. Gen FTO łączy się także z większym obwodem talii, insulinoopornością,  zaburzonymi stężeniami poszczególnych frakcji cholesterolu czy chociażby zespołem policystycznych jajników. Zwiększa również ryzyko chorób serca o 20%, a stłuszczenia wątroby nawet o ponad 40%.

Problem z sytością

Choć wiadomo, że to kombinacja różnych czynników wpływa na twoje wybory żywieniowe, gen FTO może skutecznie utrudniać ci zachowanie szczupłej sylwetki. Szacuje się, że nawet 40-90% przypadków otyłości, może być związana z podłożem genetycznym. Nie bagatelizuj swojego DNA, bowiem ekspresja genu FTO jest szczególnie wysoka w podwzgórzu, które kontroluje twoje odczucia sytości. Dlatego właśnie, jeśli posiadasz dwa warianty genu objadania się, możesz być cięższa nawet o 3 kilogramy. Zdecydowanie inaczej odbierasz wówczas sygnały płynące z wnętrza organizmu i nieprawidłowo możesz je interpretować. Zmienia się u ciebie odczuwanie głodu, które pod wpływem hormonów jest wyższe niż u osób bez wadliwego genetycznego wariantu.

To niestety powoduje, że możesz częściej zjadać większe porcje, chętniej wybierać żywność bogatą w tłuszcz oraz cukier i poddawać się jedzeniu, które sprawia ci wiele przyjemności. Możesz także systematycznie podjadać między posiłkami i z niepowstrzymaną ochotą raczyć się podwieczorkiem od razu po skończonym obiedzie.

Foto: istock Gen objadania się

Zbadaj się

Genów związanych z otyłością znaleziono już ponad 100. Choć FTO to tylko jeden z nich, może w znaczący sposób wpływać na rozwój nadwagi i otyłości. Jeśli chciałabyś sprawdzić czy ten gen dotyczy ciebie, możesz wykonać badania w tym kierunku. Ośrodków zajmujących się identyfikacją wadliwych genów jest w Polsce coraz więcej. Określają nie tylko czy masz genetyczną skłonność do otyłości, ale pokazują jaki rodzaj diety pomoże ci schudnąć. Choć taka analiza DNA nie należy do najtańszych, w niektórych przypadkach może zdecydowanie pomóc. Jeśli od dłuższego czasu próbujesz schudnąć, a twoje wysiłki nie przynoszą korzystnych zmian, to oprócz podstawowych badań z krwi, możesz pokusić się także o sprawdzenie swoich genetycznych predyspozycji do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej. Świadomość, że je posiadasz, może pomóc ci wprowadzić odpowiednie zmiany do swojego codziennego menu i w końcu zrzucić zbędne kilogramy.

Wyłącz gen

Choć twoje DNA może mieć duży wpływ na wielkość porcji, jakie masz ochotę zjeść, z pewnością nie musi powodować, ile ostatecznie skonsumujesz. Nie daj się swoim genom. Walcz z nimi zdrową dietą, która reguluje gospodarkę hormonalną, odpowiedzialną za przyjmowanie pokarmów, a do tego osłabia aktywność genu otyłości. Bądź aktywna fizycznie i zwiększaj produkcję serotoniny oraz endorfin, które nakręcają cię pozytywnie na cały dzień. Dowiedziono, że jeśli zaczniesz ćwiczenia rano, możesz zdecydowanie zmniejszyć swój apetyt, a już 45-minutowy energiczny trening o poranku, jest w stanie skutecznie zahamować twoje zainteresowanie wysokokalorycznym śniadaniem. Staraj się wypoczywać, bowiem, gdy jesteś przemęczona, wzrasta poziom hormonu głodu, greliny, a ty częściej sięgasz po wysokoprzetworzone produkty i jesz bardziej nieregularne posiłki.

I koniecznie, nie zwalaj wszystkiego na geny. Jesteś w stanie nad nimi zapanować i przejąć kontrolę nad swoją dietą. Im więcej wysiłku w to włożysz, tym większe będzie poczucie zwycięstwa i zadowolenia z siebie. A to może ułatwić ci zrzucenie zbędnych kilogramów i skutecznie zahamować obżarstwo. Walcz o siebie, niezależnie od genów, które posiadasz i ujarzmij FTO!

Tematy:

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (19)

~sfasss : Obecne żarcie wywołuje odruchy wymiotne, a nie chęć obżerania się. Trociny i kwas siarkowy w setkach odmian. I cukier.
21 lut 17 09:05 | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Bianka : Raczej panuję nad tym, co jem, ale szczerze powiem, że boję się rzucić palenie. Boję się, że jeśli odstawię papierosy, to będę się rzucać na jedzenie (w zamian papierosów). Dzisiaj przy okazji zakupów w Trafice http://www.trafika.pl zdałam sobie sprawę z tego, że palę już naprawdę długo i warto by było w końcu rzucić. Ktoś ma jakieś pomysły jak sobie pomóc?:)
15 lut 17 23:22 | ocena: 67%
Liczba głosów:6
33%
67%
| odpowiedzi: 8
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Szczupła od zawsze, lat 45 : Nadmiar jedzenia powoduje tycie!!! Rozszerzacie swoje żołądki a potem narzekacie, że musicie się odchudzać. Wystarczy jeść wszystkiego po trochu a będziecie szczupli.
21 lut 17 08:44 | ocena: 58%
Liczba głosów:12
58%
42%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Edyta : Nie ma niepohamowanego apetytu , jest tylko słabość woli i niechlujstwo
21 lut 17 09:00 | ocena: 57%
Liczba głosów:14
57%
43%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Bianka do ~Magda: Wiesz co, ale też wielu osobom właśnie te środki pomogły, więc coś w nich musi być, że ludzie po nie sięgają i części udaje się rzucić palenie. Jasne, że silna wolna jest najważniejsza, ale jeśli coś chociaż trochę pomaga?:)
26 lut 17 23:41 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~inka do ~Bianka: Zdaję sobie sprawę z tego, że niczym fajnym jest stracić figurę, ale chyba powiem Ci szczerze, że wolałabym stracić figurę, niż palić papierosy. O figurę zawsze możesz zawalczyć:)
26 lut 17 18:06 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~toto : jestem 50+ i całe życie mam niedowagę. co na to eksperci , bo jem za dwóch.
21 lut 17 10:24 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~ano : Chude to dopiero potrafią żreć
16 mar 17 11:20 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~3B0K9yqPwpR8 : Essays like this are so important to breaiondng people's horizons.
9 mar 17 04:29
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Bianka do ~ja: No to u mnie dość podobnie, jeśli chodzi o czas, może nieco dłużej. Zaczęłam palić pod koniec liceum, a w tym roku kończę trzydzieści lat.
26 lut 17 22:59 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Nieprawidłowy email