Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Opisanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nie jest tak łatwe, jak na przykład Centre Pompidou w Paryżu czy nowojorskiego MoMA. W naszym artystycznym przybytku mamy bowiem do czynienia z dwoma wymiarami: to co miało być lub będzie i to co aktualnie jest.

Artmuseum

Czas przyszły:

Gmach nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie stanąć ma po północnej stronie Placu Defilad. Projekt wykonał szwajcarski architekt Christian Kerez, profesor Wydziału Architektury Federalnej Politechniki w Zurychu, którego pomysł zdobył pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym w 2007 roku. Kontrakt pomiędzy architektem a Urzędem m.st. Warszawy został zawarty rok później. Jednak w maju 2012 roku umowa została zerwana.

Ostateczna koncepcja budynku, który łączyć ma w sobie funkcje muzeum i teatru, została przyjęta w grudniu 2009 roku, a gotowy projekt został zaprezentowany w czerwcu 2010 roku. Budowa muzeum właściwego miała rozpocząć się zaraz, bo na przełomie 2012 i 2013 roku, otwarcie planowane było na połowę 2016 roku, jednak znów całość przesuwa się o minimum rok

Całkowita powierzchnia budynku liczyć będzie około 35.000 metrów kwadratowych, sale ekspozycyjne zajmą około 30 proc. powierzchni. Wstępny koszt budowy obiektu wynosił ok. 270 mln złotych. Aktualizacja kosztów inwestycji, uwzględniająca zmiany w projekcie przygotowana zostanie po zakończeniu prac nad projektem budowlanym.

W budynku, oprócz sal wystawowych i dwóch scen teatru TR Warszawa znajdą się także dwie sale audytoryjne, dwie księgarnie, obszerna biblioteka i czytelnia z wolnym dostępem do książek, centrum edukacyjne, dwie restauracje i kawiarnia.

Inwestycja zostanie w całości sfinansowana z budżetu miasta - przewidywane jest ubieganie się o środki z budżetu Unii Europejskiej.

Prace projektowe, a w przyszłości realizację inwestycji nadzoruje, w imieniu władz Warszawy, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (SZRM).

Artmuseum
Artmuseum
Artmuseum

Czas teraźniejszy:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało na cztery lata umieszczone w dawnym domu meblowym „Emilia” przy ulicy Emilii Plater 51. Pamiętający PRL warszawiacy i nie tylko darzą to miejsce szczególnymi uczuciami. Emilia była tym, czym teraz jest powiedzmy Ikea – spełnieniem marzeń o pięknym wnętrzu. Tylko tu stojąc w długich kolejkach można było kupić meblościankę Piotruś czy praktyczne do małych mieszkań zestawy z chowanym biurkiem lub wyskakującym łóżkiem.

Sam budynek to szklany pawilon z oldskulowym neonem Emilia.. Od ulicy Emilii Plater oddziela go szklana ściana, nad budynkiem widać gierkowskie bloki. W środku są dwa poziomy na ekspozycję, wszystko utrzymane w stylu industrialnym, który dobrze eksponuje wystawy, w czarno-bieli. Na tyłach części wystawowej – patrząc od Emilii Plater jest wolna przestrzeń pomiędzy budynkami – latem świetnie by tam wyglądały leżaki lub fotele. Za nią stoi budynek-bliźniak, tylko w nim nie ma już części wystawowej a bogato wyposażona księgarnia i klimatyczna kawiarnia.

Artmuseum
Artmuseum

Tematy:

Nieprawidłowy email