MoMA: perła Manhattanu

Nowy Jork, jesień 1929 roku. Właśnie rozpoczął się Wielki Kryzys, który na długo pogrążył amerykańską gospodarkę. W tym samym czasie, kilka przecznic od nowojorskiej giełdy trzy bogate damy inaugurują działalność MoMA, Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Dzięki uporowi trzech przyjaciółek, które przeszły do historii jako „nieugięte panie”, Nowy Jork na długo stał się niekwestionowaną stolicą sztuki współczesnej.

Pamiętacie odcinek „Seksu w wielkim mieście”, w którym pracująca jako przewodniczka Charlotte poznaje przystojnego miłośnika sztuki? Tych dwoje nowojorczyków wpadło na siebie między „Nenufarami” Claude’a Moneta a „Rytmem jesieni” Jacksona Pollocka. Romans zaczął się więc nie gdzie indziej niż w ukochanym przez mieszkańców Wielkiego Jabłka Museum of Modern Art.

6 października 2012 roku w MoMA’ie trwa wernisaż Aliny Szapocznikow genialnej polskiej artystki, która 40 lat po śmierci szturmem wdarła się do światowych muzeów. Wśród zwiedzających słynni kolekcjonerzy, politycy z pierwszych stron gazet i gwiazdy show biznesu. Tak wyglądają otwarcia w tym niezwykłym muzeum. Nie być na wernisażu w MoMA to jak opuścić premierę filmową albo ważny pokaz mody.

Nowojorczycy kochają bowiem swoje muzeum i chętnie je wspierają. Jego działalność jest w stu procentach finansowana przez prywatne osoby, które co roku dbają o jego wielomilionowy budżet. Na liście darczyńców od dziesiątek lat przewija się nazwisko Rockefeller. To właśnie Abby Aldrich Rockefeller wraz z dwoma przyjaciółkami wpadły na pomysł utworzenia na Manhattanie muzeum, w którym publiczność mogłaby oglądać dzieła sztuki nowoczesnej.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Muzeum w wydzierżawionym budynku na rogu 5 Alei i 57. przecznicy otwarło swoje progi 7 listopada 1929 roku. Wtedy kolekcja liczyła zaledwie dziewięć prac. Dziś kolekcja MoMA stanowi jeden z najważniejszych zbiorów sztuki na świecie. To w głównej mierze wynik wyobraźni i odwagi jej kolejnych dyrektorów, którzy uwierzyli w talent geniuszy XIX i XX wieku. Dzięki ich zapobiegliwości na stałej ekspozycji można oglądać słynne „Panny z Avignon” Pabla Picassa, „Nenufary” Claude’a Moneta i „Puszkę zupy Campbell” Andy’ego Warhola.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Jednak kolekcja MoMA to nie tylko klasyczne obrazy i rzeźby, ale także gigantyczny zbiór sztuki wideo czy instalacji. Ostatnim głośnym nabytkiem jest praca niedawno zmarłego artysty Mike’a Kelly’ego zatytułowana „Deordorized Central Mass with Satelites”. Zbudowano ją z setek kolorowych pluszowych zwierzątek zszytych razem w wielkie podwieszone pod sufitem kule. MoMA posiada w swych zbiorach także dzieła Polaków, między innymi rzeźby Magdaleny Abakanowicz, prace na papierze Mirosława Bałki i Aliny Szapocznikow i obrazy Wilhelma Sasnala.

Oprócz sztuki MoMA otwarta jest również na inne kreatywne dziedziny takie, jak design, architektura czy moda. Wielką popularnością okazała się wystawa sławnego reżysera Tima Burtona, autora m.in. „Soku z żuka”, „Edwarda Nożycorękiego” czy „Alicji w Krainie Czarów”. Pokazane w MoMA’ie w 2010 roku rysunki, obrazy i rekwizyty Burtona przeniosły publiczność w niesamowity świat jego wyobraźni.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Kiedy następnym razem odwiedzicie Nowy Jork pamiętajcie, by nie ominąć tego niezwykłego miejsca w sercu Manhattanu. Może, jeśli będziecie mieć odrobinę szczęścia, wśród największych dzieł współczesnych artystów spotkacie przechadzających się z gromadką dzieci Brada Pitta i Angelinę Jolie albo Woody’ego Allena, który uwielbia spędzać tam leniwe popołudnia.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Tematy:

Nieprawidłowy email