Magiczny Central Park

Ikona Nowego Jorku to niewątpliwie Empire State Building. Ale i na jego taras wjeżdża się głównie po to, żeby zobaczyć panoramę miasta z najpiękniejszym parkiem świata. Central Park w dziedzinie “zieleń miejska” jest tym, czym w Ferrari w motoryzacji.

Central Park zimą

Wystąpił w niezliczonej liczbie filmów: w kawiarni siedzą tu Billy Crystal z Meg Ryan – tytułowi bohaterowie Kiedy Harry poznał Sally, kłóci się tam lub godzi większość par z nowojorskich filmów Woody’ego Allena, spacerują dziewczyny z Seksu w wielkim mieście, a najpiękniejsze panoramy z helikoptera można zobaczyć w serialu dla nastolatków Plotkara.

Na łyżwach o tutejszych lodowiskach jeździli bohaterowie Serendipity, Kevina samego w domu i kultowego Love story. Musical Hair Milosa Formana pokazuje Central Park jako miejsce niezwykle romantyczne, gdzie ludzie tańczą i śpiewają, i o którym już zawsze będzie się pamiętać po pierwszej w nim wizycie. Taka idea prawdopodobnie przyświecała również architektom krajobrazu, którzy Central Park wybudowali. Jednak przede wszystkim chcieli stworzyć przestrzeń, w której żyjący w pozbawionym zieleni mieście nowojorczycy będą mogli odpocząć.

W ciągu 16 lat prac na 200 hektarach zasadzili ponad pół miliona drzew i krzewów, z ton ziemi i kamieni utworzyli wzgórza, doliny i łąki. Wykopali jeziora i kanały oraz zbudowali 30 biegnących nad wodą mostków. Aby wyobrazić sobie ogrom parku, wystarczy powiedzieć, że doskonały prostokąt, który szczególnie zachwyca oglądany z któregoś z nowojorskich drapaczy chmur ciągnie się przez siedem kolejnych stacji metra.

Park zaprojektowano w 1858 roku. Był on pierwszym poważnym projektem krajobrazowym pomysłodawcy Frederica Law’a Olmsteda, który odszedł od klasycznych pomysłów i postanowił połączyć w swoim ogrodzie obszary „dzikie” ze spokojnymi, tak, żeby każdy mógł tu odpocząć. Dlatego park izoluje od miasta szpaler żywopłotów i wszelkiej zielonej gęstwiny. Formy odpoczynku się od tamtego czasu zmieniły, ale nadal Central Park pozostaje najlepszym miejscem na relaks. Na łąkach i trawnikach wokół fontann turyści i autochtoni piknikują i opalają się. Mostki i kamienne wzniesienia to ulubione miejsca na sesje zdjęciowe – i te ślubne i te turystyczne. Gładkimi nawierzchniami ścieżek suną deskorolkarze, rolkarze, rowerzyści, riksze oraz dorożki. Na Great Lawn - wielkim owalnym trawniku odbywają się darmowe koncerty położonych nieopodal, bo w Lincoln Center, Metropolitan Opera i New York Philharmonic, na które przychodzi nawet 100 tys osób.

Bethesda Terrace – znany „ z widzenia” z filmów ozdobny taras z fontanną stanowi punkt centralny parku, nieopodal przez całe dnie można popatrzeć na akrobacje skate’ów. Największy zbiornik wodny to Reservoir – otacza go 5 kilometrowa ścieżka doskonała na jogging – to prawdopodobnie kolebka wszystkich filmowych scen z bieganiem. Strawberry fields – ogród Johna Lennona, na jego cześć założyła Yoko Ono, codziennie przybywają tam i zwożą pamiątki fani z całego świata. W ustronnych miejscach przy stolikach szachowych starsi panowie w marynarkach grają w szachy lub karty, a towarzyszące im eleganckie panie głaszczą pieski lub dołączają się do gry.

Przewodniki proponują zwiedzać Central Park za dnia – najlepiej w weekendy, ostrzegają przed pojawianiem się tam po zmroku. Jednak tylko po zmroku, w ustronnym zakątku pomiędzy drzewami, pośrodku ustawionych w okrąg krzeseł można z zupełnie obcym tancerzem poszaleć przy twiście lub ponucić ze śpiewającym ze starego adaptera Frankiem Sinatrą: Strangers in the night lub New York, New York.

Zobaczcie, jak Central Park prezentuje się w zimowej scenerii:

ThinkStock
ThinkStock
ThinkStock
ThinkStock

Wystąpił w niezliczonej liczbie filmów: w kawiarni siedzą tu Billy Crystal z Meg Ryan – tytułowi bohaterowie Kiedy Harry poznał Sally, kłóci się tam lub godzi większość par z nowojorskich filmów Woody’ego Allena, spacerują dziewczyny z Seksu w wielkim mieście, a najpiękniejsze panoramy z helikoptera można zobaczyć w serialu dla nastolatków Plotkara.Zobaczcie jak gwiazda Nowego Jorku prezentuje się zimą!

ThinkStock
ThinkStock
ThinkStock
ThinkStock
ThinkStock
ThinkStock

Tematy:

Nieprawidłowy email