Top Lista Osobista #55: Marek Pietroń

W wigilijnej Top Liście zdradzę Wam sekret, jak dostać prezent idealny. Dowiecie się również, na jaki serial czekam w nadchodzącym roku i jakie zapachy wybrałem na tegoroczną zimę. Zapraszam do lektury.

Marek Pietroń - Top Lista Osobista

Sposób na prezent idealny

Uwielbiam prezenty, oczywiście te trafione. Ale kto takich nie lubi?! Dziś Wigilia, więc pora prezentów, czasami również tych nietrafionych, które sprawiają, że nie wiadomo, co z nimi zrobić.

Od kilku lat znam świetny sposób na to, aby zawsze dostać prezent trafiony w punkt. Kupuję go sobie sam i podrzucam obok innych leżących pod choinką.

W tym roku sprawiłem sobie prezent iście królewski - świecę zapachową Cire Trudon.

Wybrałem zapach Abd El Kader przywołujący czasy kolonialne w Algierii w XIX wieku - zapach herbaty, świeżej mięty, tytoniu, jabłek, jaśminu, imbiru i pąków czarnej porzeczki. Kompozycja niesamowita, łącząca w sobie zapach rześkiego wiatru dochodzącego znad Morza Śródziemnego i ciepłego, suchego powiewu znad Atlasu. W sam raz na zimowe wieczory.

Francuska marka Cire Trudon istnieje od 1643 roku i jest najstarszą na świecie manufakturą produkującą świece. Woskarze z rodziny Trudon zaopatrywali w swoje wyroby dwór Ludwika XIV i najznamienitsze kościoły Paryża. Z czasem świece Cire Trudon pojawiały się również w prywatnych rezydencjach (zamawiał je m.in. Napoleon Bonaparte). Dziś można je kupić również w niektórych butikach i perfumeriach niszowych.

Atmosfera zbliżających się Świąt zrobiła swoje, więc skusiłem się na świąteczną edycję świecy „na bogato”. I choć złocone naczynie, wykonane ręcznie przez włoską manufakturę Vinci, zupełnie nie jest w stylu mojego mieszkania, w tym przypadku zrobiłem wyjątek i nie żałuję. Ta świeca w całej swej historycznej okazałości „robi” całe wnętrze i buduje świąteczną atmosferę prawie tak dobrze jak najpiękniejsza choinka.

Ludzie Nowego Jorku - Historie

Drugim prezentem od siebie samego jest książka, na którą czekałem od dawna. "Humans Of New York – Ludzie Nowego Jorku: Historie".

To właściwie album poświęcony ludziom spotkanym na ulicach Nowego Jorku. Brandon Stanton od kilku lat fotografuje przygodnie spotkanych ludzi, rozmawia z nimi, a ich portrety i krótkie historie przedstawia na swoim blogu i fanpage’u. Teraz można poczytać te wszystkie historie zebrane w jednym tomie.

Foto: Materiały prasowe Humans Of New York - Ludzie Nowego Jorku: Historie

„Twin Peaks” - najbardziej oczekiwany serial 2017 roku

Pamiętacie „Miasteczko Twin Peaks”? To serial, na którym się wychowałem. Od tamtej pory obejrzałem sporo dobrych, bardzo dobrych, a nawet wybitnych seriali, jednak żaden z nich nie okazał się tak przełomowy jak w swoim czasie „Twin Peaks”. Serial Davida Lyncha i Marka Frosta zapoczątkował erę nowoczesnych super seriali telewizyjnych, które oglądamy dzisiaj.

Foto: Materiały prasowe Twin Peaks
Foto: Materiały prasowe Twin Peaks

Nic więc dziwnego, że gdy dwa lata temu ogłoszono, że David Lynch po 25 latach nakręci ciąg dalszy serialu „Miasteczko Twin Peaks”, wiedziałem, na jaki serial będę teraz najbardziej czekać. Premiera zapowiedziana jest na 2017 rok, mówi się o maju, jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Nie pozostaje nic innego niż cierpliwość i lektura książki „Sekrety Twin Peaks” współscenarzysty serialu, Marka Frosta. Książka ta, bogato ilustrowana zdjęciami, dokumentami i rysunkami, jest pomostem fabularnym między tym, co zdarzyło się w Twin Peaks 25 lat temu a tym, co czeka nas w najnowszym sezonie. Ponoć jest niezbędna do tego, aby zrozumieć akcję nowych odcinków.

Foto: Materiały prasowe Sekrety Twin Peaks

Laura Palmer obiecała agentowi Cooperowi, że spotkają się ponownie za dwadzieścia pięć lat. Właśnie nadchodzi czas na spełnienie tej obietnicy… lub groźby – jak tajemniczo zapowiada scenarzysta Mark Frost. Nie mogę się już doczekać!

Zapachy na zimę

Zapachy na zimę nie zawsze muszą być otulające. Czasami sięgam po perfumy chłodniejsze, drzewne, żywiczne i lekko dymne.

Tym razem wybrałem Eau Sacrée marki Heeley. Otwierające zapach labdanum (żywica czystka) przechodzi w kadzidlane nuty olibanum, podkreślone różą, mirrą, wetywerią, odrobiną paczuli i ocieplone nutami korzennymi. Zapach w sam raz na Boże Narodzenie – mirra i kadzidło w bardzo subtelnym i eleganckim wydaniu.

Foto: Materiały prasowe Eau Sacrée Heeley

Drugim zapachem na zimę jest subtelny zapach aromatycznych drzew iglastych z lekko skórzaną nutą. Bottega Veneta Pour Homme, bo o tym zapachu mowa, to kompozycja sosny syberyjskiej, jodły kanadyjskiej, jałowca, zaostrzona papryczką chili, orzeźwiona bergamotką i podkreślona szałwią, labdanum i nutami skórzanymi. Wspaniały zapach na mroźny dzień.

Foto: Materiały prasowe Bottega Veneta Pour Homme

Ilustracja prasowa

Dobra ilustracja prasowa od dawna zwraca moją uwagę, zwłaszcza taka, która łączy walory plastyczne z pomysłem i humorem. Na mojej Top Liście w końcu musiał pojawić się Christoph Niemann, amerykański ilustrator, projektant graficzny, którego od dawna obserwuję.

Niemann związany jest m.in. z takimi tytułami jak The New Yorker czy The New York Time Magazine. W swoich pracach w niezwykle dowcipny sposób wykorzystuje pospolite przedmioty i obsadza je w zupełnie nowych, często przewrotnych rolach. Przedmioty te tracą swoje pierwotne znaczenie i stają się częścią opowiadanej historii. Bawią mnie te ilustracje, czasem nawet rozczulają, są urocze, inteligentne, lekkie i dowcipne. Z niecierpliwością czekam na każdy kolejny obrazek Niemanna, bo wiem, że na pewno mnie rozbawi.

Foto: www.christophniemann.com Christoph Niemann

Muszka od święta

Do kolacji wigilijnej zasiadam ubrany wyjątkowo elegancko. W końcu taka kolacja zdarza się raz w roku. Tym razem klasykę przełamuję oryginalną muszką w świąteczną kratę.

Moją uwagę zwróciła młoda polska marka Underbeard, która w swojej ofercie ma poszetki oraz jedwabne i bawełniane muszki, zarówno gotowe, jak i te do wiązania. Wszystkie wykonane są ręcznie zgodnie z zasadami sztuki krawieckiej.

Foto: Materiały prasowe Mucha Underbeard

Zastanawiałem się również nad bardziej ekstrawaganckimi wzorami, ale może zostawię je na inne okazje. Tym razem chcę poczuć się świątecznie.

Życzę Wam wszystkim pięknych i radosnych Świąt!

Tematy:

Nieprawidłowy email