Dietetyczne odkrycia: jagody acai

Prym wiodły już jagody goji, nasza rodzima aronia, teraz czas na jagody acai. To kolejne superpożywienie, które możesz włączyć do swojej noworocznej diety. Zrodzona w brazylijskich lasach amazońskich, pełna odżywczych substancji, wspomoże Cię w zimowe dni. To mix składników, których codziennie potrzebujesz.

Foto: istock

Jagoda młodości

Mała, niepozorna, ciemnoniebieska lub fioletowa jagoda, która doceniona została przez plemiona amazońskie, już w XIX wieku. W 1995 podjęto pierwsze badania nad jej składem, które potwierdziły jej unikatowy i zbawienny na organizm wpływ. Wystarczy jej niewielka ilość, aby nasycić żołądek i odżywić ciało. Przez niektórych naukowców uważana jest za najbardziej wzmacniający produkt na ziemi. Choć to rzadkość w świecie roślin, zawiera aż 18 aminokwasów egzogennych, które musisz dostarczyć z pożywieniem, ponieważ Twój organizm nie jest w stanie sam ich syntetyzować. To takie cegiełki, bez których nie mogłabyś normalnie funkcjonować. Jeśli Twoja kuchnia jest wyłącznie wege, także powinnaś o nich pamiętać, ponieważ te aminokwasy zawarte są głównie w produktach takich jak mięso, ryby, jaja czy nabiał. Dzięki acai możesz w nie sprawnie uzupełnić swoją dietę. Włącz je do posiłku potreningowego, jeśli ćwiczysz. Pomogą Ci wówczas w budowaniu mięśni i ich regeneracji. Ta mała jagoda dostarczy Ci ponadto 29 kwasów tłuszczowych, 21 cennych pierwiastków śladowych, witaminę C, E czy te z grupy B. To także źródło potasu, wapnia, magnezu, cynku czy miedzi. Dzięki swej ciemnej barwie, dostarczy Ci również antocyjanów, które pozytywnie wpłyną na Twoje zmęczone pracą przed komputerem oczy, a przy okazji na wygląd Twojej zszarzałej i odwodnionej zimą skóry. Podobno to najlepsza naturalna kuracja przeciwstarzeniowa, na którą bez problemu możesz sobie pozwolić. Jagody acai wykazują dużą zdolność przeciwutleniającą, wpływając tym samym na Twoją odporność, pracę układu krążenia czy pokarmowego. To dobry element naturalnego oczyszczania i regeneracji organizmu. Zapewnią Ci spokojny sen w nocy i mnóstwo sił witalnych w ciągu dnia. Nie bez kozery jagody te są składnikiem środków wspomagających odchudzanie. Ich unikatowy skład przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i podnosi tempo metabolizmu. Razem z odpowiednią dietą, to Twoja skuteczna armia przeciw nadprogramowym kilogramom.

Nutka czekolady

Jedni twierdzą, że ma nieco mdły smak, inni odnajdują w niej wino czy nutkę czekolady. W zależności od tego czy jesz świeże owoce, pijesz z nich sok czy używasz sproszkowanej formy, poczujesz coś innego. Niestety w polskich sklepach brakuje świeżych owoców acai, ponieważ są nietrwałe i nie dotrwałyby na Twój talerz w nienaruszonym przez czas stanie. Możesz kupić sok z nich wyciśnięty, który świetnie sprawdzi się jako przekąska lub dodatek do posiłku. Dopuszczona została także wersja w proszku, która doskonale smakuje w zdrowych koktajlach, zupach czy pożywnym porannym kakao z mlekiem roślinnym. To dawka energii na cały dzień, która w świeżym produkcie dostarczy Ci około 80 kalorii w 100g. Choć proszek ma większą kaloryczność (około 540-550 kalorii/100g), pamiętaj, że używasz go niewiele i za jednym razem konsumujesz 1-2 łyżeczki. To już tylko niecałe 30-60 kalorii w jednej porcji. Racz się nim zdrowo. Dorzucaj do sałatki owocowej, a sok pij zamiast kolejnej kawy w ciągu dnia. Odczujesz delikatną różnicę w samopoczuciu już po kilku dniach.

Tematy:

Nieprawidłowy email