Dietetyczne odkrycia: wężymord

Ten czarny korzeń możesz uprawiać w swoim ogrodzie. Biały środek to doskonałe urozmaicenie twojej diety. Jest lekkostrawny i jak twierdzili już Rzymianie – o ostrygowym smaku. Zachwycali się oni jej korzeniem i listkami. Przez lata służył jako pokarm w czasie wielu chorób, od niedawna jako słodzik do kawy czy pożywny dodatek do obiadu. To zapomniane warzywo wraca do łask. Poznaj dziś kulinarnego czarnego jadowitego węża – skorzonerę.

Foto: istock

Na jad i wieczną młodość

Choć może nieco odstraszać swoim wyglądem, wężymordem możesz się naprawdę zachwycić. Spróbuj go nie tylko ze względu na smak, ale też zawartość składników odżywczych. Kiedyś używano jej na ukąszenia węży i przy zatruciach. Przypisywano mu właściwości łagodzące m.in. dolegliwości żołądkowe. Dziś wiemy, co w sobie kryje i na co może wpływać. Zawiera substancje, które mogą wpływać terapeutycznie. To pożywne i lekkostrawne warzywo. To spora dawka magnezu (który zadziała odstresowująco) i wapnia (potrzebnego nie tylko Twoim kościom, ale wspomagające także odchudzanie). To źródło potasu, żelaza, fosforu, witamin z grupy B, witaminy C, E czy beta-karotenu. Wężymord w codziennym menu wpłynie pozytywnie na układ odpornościowy, stan Twojej skóry i koncentrację w ciągu dnia. Niesolony wywar ze skorzonery świetnie służy podczas diety oczyszczającej, bowiem zwiąże metale ciężkie i pomaga usunąć toksyny zalegające w Twoim ciele. W 100g ma niecałe 70 kalorii, mało tłuszczu i niski indeks glikemiczny. Nadaje się zatem doskonale dla diabetyków lub osób borykających się z nieustabilizowaną glikemią. Jest rozkładany wolno i powoduje uczucie sytości na dłużej.

W śmietanie lub z wody

Przez Rzymian nazywany był „zimowymi szparagami”. Wężymord możesz bowiem przyrządzić właśnie jak szparagi. Ugotować na parze, w wodzie czy jako dodatek do potraw. Możesz go obrać przed obróbką lub zrobić to po ugotowaniu, wówczas zachowa więcej cennych substancji. Spróbuj zapiec skorzonerę pod beszamelem lub dodać do mieszanki warzywnej na patelnię. Jest bardziej zwarta niż szparagi i nie rozgotowuje się tak szybko. Świetnie nadaje się też w związku z tym do zup i gulaszy. Możliwości masz nieograniczone, ponieważ ta roślina nadaje się doskonale także jako baza pasty kanapkowej czy dodatek do zimowej pożywnej sałatki. Świetnie komponuje się z czosnkiem, masłem czy orzechami. To roślina, której musisz koniecznie spróbować w Nowym Roku.

Tematy:

Nieprawidłowy email