Joga w mieście, czyli energia na cały dzień

W okresie wakacyjnym w największych polskich miastach można ćwiczyć jogę w parku, nad rzeką albo w górach. Joga na świeżym powietrzu to nie tylko doskonała okazja do ćwiczeń i relaksu, ale również modna forma spędzania czasu poza domem.

Foto: Materiały prasowe

Udowodniono, że wystarczy 10 minut jogi dziennie, aby rozbudzić ciało i dać mu porządną dawkę energii. W dużych miastach w Polsce z początkiem czerwca ruszają warsztaty jogi na świeżym powietrzu. O drogocennym działaniu tej formy ruchu wie chyba każdy. Joga pozwala nam się wyciszyć i odpłynąć myślami od pracy i zabiegania. To doskonała forma rekreacji dla osób w każdym wieku. Poprawia koncentrację, koryguje wady postawy i wzmacnia mięśnie. Reguluje również metabolizm, dlatego jogę zaleca się także osobom, które chciałyby schudnąć i poprawić gibkość przed wakacjami. Jednak z uwagi na skomplikowane pozycje, pierwsze kroki z jogą warto stawiać pod okiem instruktora. Treningi na świeżym powietrzu do doskonała ku temu okazja.

Joga w parku

Tradycyjną formą praktykowania jogi są ćwiczenia na świeżym powietrzu. W Polsce z uwagi na zmienną pogodę, jest to dostępne jedynie w okresie letnim. Co roku na przełomie maja i czerwca rusza akcja „Joga w parku”, która proponuje mieszkańcom największych miast bezpłatną jogę na świeżym powietrzu (rok temu w 11 spotkaniach wzięło udział łącznie ponad 3 tys. osób). Wystarczy zabrać ze sobą wygodny strój sportowy i matę lub twardy koc. Nie trzeba się wcześniej rejestrować.

Warsztaty odbywają się w Bydgoszczy, Łodzi, Krakowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i we Wrocławiu. Ich terminy pojawiają się z wyprzedzeniem na stronie organizatora. Program zajęć na trzy miesiące wakacji obejmuj specjalne bloki tematyczne, np. jogę z dzieckiem, jogę dla kręgosłupa albo jogę odchudzającą. Zdaniem pomysłodawcy projektu, Pawła Zatcheja, każdy może znaleźć coś dla siebie: poćwiczyć, nauczyć się czegoś nowego, zainspirować, poznać ciekawych ludzi, dowiedzieć się jak czerpać radość z aktywnego i zdrowego życia. Każde spotkanie prowadzone jest przez profesjonalnego trenera i odbywa się w zielonych częściach miast: w parkach albo nad rzeką. Akcji często towarzyszą dodatkowe atrakcje dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu. Są warsztaty relaksacyjne, wykłady o zdrowym stylu życia oraz targi ze zdrowymi przekąskami.

Foto: jogawparku.pl

Joga na trawie

W tym roku popularna akcja „Joga na trawie” ruszyła wcześniej, niż zwykle. Pierwsze zajęcia odbyły się już 9 maja i zgromadziły tłumy chętnych. Na rozłożonych w parku matach ćwiczyły całe rodziny z dziećmi, pary i emeryci, każdy w swoim tempie naśladował instruktora.

Cykl bezpłatnych warsztatów na trawie potrwa do końca czerwca. Jogę można ćwiczyć w soboty od godziny 10:00 w Warszawie (Kępa Potocka), Gdańsku (Park Jelitkowski), Wrocławiu (Park Szczytnicki), Poznaniu (Cytadela Poznańska) i Zielonej Górze (Park koło Amfiteatru). Równolegle do jogi odbywają się zajęcia rekreacyjne dla dzieci. Poranna pobudka z tą formą ćwiczeń doskonale wyzwala energię i wpływa na twój cały dzień.

Joga przy fontannie

W Poznaniu jogę można trenować w samym centrum miasta. Instruktorzy z największych szkół jogi w każdą niedzielę wakacji od godziny 9:30 ćwiczą z tłumem chętnych w parku Adama Mickiewicza. Zapraszają do tej formy treningu szczególnie osoby, które nigdy nie zetknęły się z jogą. Darmowe ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą doskonale zachęcić do regularnych ćwiczeń, a efektów nie trzeba długo szukać. Nic dziwnego, że nawet prezydent miasta objął wydarzenie swoim patronatem.

Foto: Joga przy fontannie Joga przy fontannie

Joga w Skaryszaku

Chcesz ćwiczyć na świeżym powietrzu częściej ale nie masz motywacji? Dołącz do grupy „Joga w Skaryszaku” i umawiaj się z wielbicielami jogi na zajęcia w parku Skaryszewskim w Warszawie. Warsztaty Hatha-Jogi odbywają się nawet kilka razy w tygodniu. Prowadzi je Katarzyna Łebska, która stawia na profilaktykę i relaks, dlatego na zajęcia zaprasza osoby na wszystkich poziomach zaawansowania. Dzięki regularnej praktyce asanów pod czujnym okiem Kasi można awansować kilka stopni do przodu i zdobyć doświadczenie do późniejszej pracy samemu.

Foto: asztanga.pl

Popularne ćwiczenia

Jeżeli nie masz motywacji albo czasu do ćwiczeń w zorganizowanej grupie, proponujemy zestaw z prostymi ćwiczeniami do wykonania samemu na trawie. Ich poziom nie wymaga od ciebie wcześniejszego przygotowania ani opieki trenera. Wystarczy, że zaopatrzysz się w matę i ruszysz w weekend do pobliskiego parku. A regularne powtarzanie ćwiczeń sprawi, że w te wakacje poczujesz się zdrowsza i szczęśliwa!

Tematy:

Nieprawidłowy email