Jedzenie, które nie sprzyja twoim zębom

Nie wystarczy tylko myć zęby dwa razy dziennie i używać nitki dentystycznej. Musisz usuwać kamień nazębny i regularnie odwiedzać stomatologa. Ale to nie wszystko! Żeby zachować zdrowe zęby, musisz również wiedzieć, które pokarmy wpływają na nie negatywnie. Już od dziś, zadbaj o swoje zęby dietą!

Foto: istock

Ścieżki dostępu

Choć dbasz o higienę jamy ustnej, zdarzają ci się przebarwienia, krwawienia z dziąseł czy nadwrażliwość na zimno? To co znajduje się codziennie na twoim talerzu, wpływa nie tylko na stan twojego serca czy wątroby, ale także na zęby i dziąsła. Pozbawiając organizm odpowiednich składników odżywczych możesz doprowadzić do pogorszenia się kondycji dziąseł i zwiększyć ryzyko rozwoju próchnicy. Na twoje uzębienie jedzenie może mieć wpływ również poprzez kontakt bezpośredni, powodując np. przebarwienia.

Musisz zadbać zatem nie tylko o właściwy dobór pokarmów, które wzmocnią cię od środka i będą przeciwdziałać np. demineralizacji zębów, ale ograniczyć też te produkty, które mogą uszkadzać szkliwo zębów już podczas jedzenia. I wcale nie chodzi o to, żeby całkowicie wyeliminować ze swojej diety te składniki, ale zjadać je z umiarem i dbać o odpowiednią higienę zębów po ich spożyciu.

Co szkodzi zębom?

Zazwyczaj to co szkodzi całemu twojemu organizmowi, jest niekorzystne dla twoich zębów. Ograniczenie produktów, które działają negatywnie na twoją jamę ustną, wyjdzie ci zatem tylko na zdrowie. Zobacz, co powinnaś zredukować w swojej diecie, aby twoje zęby były w dobrej kondycji.

Cukier. Niestety to prawda. Cukier, czekolada, ciasta czy miód zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy. To pokarm pożywny, ale jedynie dla bakterii w twojej jamie ustnej. To gwarancja ich dużego wzrostu. Dlatego unikaj podjadania słodkości, nie tylko ze względu na swoją figurę, ale także na zęby. Pamiętaj, że dla bakterii bytujących na zębach, nie ma znaczenia czy zjadasz sacharozę z „białego” cukru czy na przykład fruktozę z owoców. Ważne jest jednak, ile razy w ciągu dnia sięgasz po słodkie przekąski i jak długo przebywają one w twojej buzi. Jeśli zjadasz twarde cukierki czy lizaki, kontakt niekorzystnych substancji z twoimi zębami jest długi i bakterie mają większe szanse na wzmożony rozwój. Uważaj też na oblepiające zęby desery – ciągnące się cukierki, kremy z dodatkiem karmelu, czekoladki nadziewane gęstymi masami. Te produkty pozostają na twoich zębach, jeszcze długo po posiłku. Możesz nie zauważyć ich resztek, dlatego o ile to możliwe umyj zęby po takim posiłku lub zastosuj gumę do żucia bez cukru. Zwróć uwagę na wszystkie pokarmy, które mogą zawierać cukier w swoim składzie i postaraj się je ograniczyć. Ustrzeżesz się dzięki temu także przed dodatkowymi kilogramami. Sprawdzaj etykiety suszonych owoców czy słonych przekąsek, do których cukier w większości jest dodawany. „Kolorowe” napoje mogą zawierać słodziki, które nie zawsze dobrze wpływają na organizm lub cukier, który gdy pijesz dosładzany napój, trafia we wszystkie szczeliny w zębach. Dodatkowo, słodzone napoje gazowane zmieniają pH w jamie ustnej, w którym świetnie rozwijają się bakterie, produkujące kwasy - uszkadzające szkliwo twoich zębów. Jeśli już pijesz słodki napój, staraj się to robić przez rurkę i koniecznie powstrzymaj się od przepłukiwania nim jamy ustnej. To zwiększa kontakt napoju z zębami, a tym samym ryzyko rozwoju próchnicy.

Alkohol. W małych ilościach może pojawiać się w twoim menu. Musisz jednak pamiętać, że to nie tylko dodatkowe kalorie, ale także substancje, które mogą negatywnie wpłynąć na stan twojego uzębienia. Alkohol zakwasza środowisko w jamie ustnej i stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii powodujących próchnicę. Unikaj dużych ilości wina. Czerwone może doprowadzać do przebarwień, białe – znacząco obniży pH. Słodkie nalewki także powinnaś pić okazjonalnie. To dobra „słodka” pożywka dla bakterii. Jeśli pijesz alkohol, zdrowiej dla twoich zębów będzie, gdy spożyjesz go w trakcie posiłku. Ślina wytwarzana podczas zjadania np. obiadu, może częściowo zneutralizować szkodliwe substancje zawarte w alkoholu.

Foto: istock Czerwone wino skutkuje przebarwieniami zębów

Owoce i soki owocowe. Choć owoce to pożądany składnik w twojej diecie, może negatywnie wpłynąć na twoje zęby. Przez zawartość kwasów i cukrów prostych, owoce rozpuszczają osłonkę na szkliwie i sprawiają, że zęby stają się mniej chronione. Pamiętaj też, że zmiękczone kwasami zęby są bardziej podatne na uszkodzenia. Staraj się nie myć ich bezpośrednio po zjedzeniu owoców, nie gryźć twardych pokarmów i nie pić dodatkowo alkoholu czy słodzonych napojów. Zawarty, chociażby w napojach gazowanych kwas fosforowy, może wówczas znacząco osłabić szkliwo.

Chipsy ziemniaczane, twarde przekąski. To spora dawka soli, która może negatywnie wpłynąć na zawartość wapnia w twoim organizmie i tym samym na mocne zęby. Przy okazji twardy pokarm może uszkadzać zęby lub dziąsła i zalegać w szczelinach, stając się dobrym źródłem energii dla bytujących tam bakterii. To także często porcja cukru, który dodawany jest do dużej części słonych przekąsek.

Fast food. To kolejna „porcyjka” soli, która w nadmiarze może wypłukiwać wapń z twojego organizmu. Jedzenie fast foodów obniża pH w jamie ustnej, oblepia twoje zęby i pozostaje na nich w postaci osadu, który trudno jest usunąć np. gumą do żucia. Unikaj tych pokarmów. Uchronisz się przy okazji przed drażniącym działaniem niektórych mieszanek przyprawowych i substancji chemicznych dodawanych do nich w celu poprawienia smaku czy zapachu. Twoje dziąsła będą ci za to wdzięczne.

Foto: istock Hamburgery, frytki osłabiają dziąsła

Mocna kawa i herbata. Pijąc ich dużo, możesz spodziewać się żółtobrązowego osadu na zębach. Przy okazji te odwadniające napoje powodują zmniejszenie wydzielania śliny i mogą wpływać na zwiększone „uciekanie” wapnia z organizmu.

Foto: istock Ciemna kawa wypłukuje wapno z organizmu

Pokarmy bogate w szczawiany. Utrudniają przyswajanie wapnia z pożywienia, ponieważ wiążą go w przewodzie pokarmowym i wydalają na zewnątrz. Pamiętaj, żeby nie przesadzać w swojej diecie z produktami, które zawierają spore ilości szczawianów. Znajdziesz je m.in. w szpinaku, szczawiu, burakach, rabarbarze, czekoladzie, konserwach rybnych czy mięsnych, suszonych śliwkach, zupkach w proszku czy gotowych półproduktach. Pamiętaj też, że twój organizm będziesz wchłaniał mniejsze ilości szczawianów, jeśli twoje codzienne menu będzie obfitowało w pokarmy bogate w wapń.

Drobne pestki. Choć to dobre źródło błonnika, odżywczy mix składników mineralnych i witamin – pamiętaj, że może stać się przyczyną próchnicy i chorób dziąseł. Zalegający mak czy sezam mogą wypełniać przestrzenie między zębami i uszkadzać mechanicznie dziąsła, a także stać się pożywką dla bakterii próchnicowych. Uważaj też na drobne pestki z owoców, np. truskawek czy malin. One także mogą naruszyć tkankę dziąseł.

Ratuj zęby dietą

Myśl nie tylko o swojej szczupłej sylwetce, ale także o mocnych i zdrowych zębach. Dadzą ci one gwarancję nie tylko pięknego uśmiechu, ale pozwolą zachować dobre samopoczucie i nie zwiększą ryzyka wystąpienia np. chorób serca. Dolegliwości przyzębia bowiem mogą indukować stany zapalne w całym organizmie – zatokach, nerkach czy stawach, podnoszą też ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Braki w uzębieniu mogą przyczyniać się do niewłaściwego procesu trawienia, który w rezultacie może skończyć się np. na wrzodach żołądka.

Dlatego ratuj swoje zęby dietą. Zjadaj często twarde warzywa, takie jak kalarepa czy marchewka. Zadziałają jak naturalna szczoteczka i częściowo usuną osad nazębny. Dodatkowo, błonnik pokarmowy, pobudzi żucie i wydzielanie śliny, która dzięki zawartości specjalnych białek – mucyn, zadziała jak przeciwbakteryjny płaszcz na twoje zęby. Uniemożliwiają one przyczepianie się bakterii z rodzaju Streptococcus mutans, które najczęściej powodują próchnicę. Po posiłkach żuj przez kilka minut gumę do żucia, konieczne bez cukru. Pomoże ci zachować nie tylko świeży oddech, ale usunie resztki jedzenia z powierzchni zębów. Zawarty w gumach ksylitol, podniesie przy okazji pH w jamie ustnej i zabezpieczy przed działaniem kwaśnego środowiska na szkliwo zęba. Pij dużo wody, która wypłucze pozostałości po posiłku i dodatkowo pozwoli na produkcję chroniącej zęby śliny. Warto włączyć także do swojego jadłospisu fermentowane napoje mleczne. To źródło odżywiających cię od środka składników – wapnia i witaminy D, które zabezpieczają cię przed demineralizacją zębów. To także dawka bakterii, która wzbogaci twoją korzystną mikroflorę bakteryjną zawartą w jamie ustnej i zmniejszy ryzyko rozwoju stanów zapalnych dziąseł. Dzięki enzymom produkowanym przez bakterie, które znajdują się np. na algach, także obniżysz ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Pomyśl też o fosforze, który znajdziesz w orzechach, twardych serach czy produktach zbożowych. Jego właściwy poziom potrzebny jest do zachowania mocnych zębów. Ale uważaj z jego ilością – nadmiar może zaburzyć gospodarkę wapnia w twoim organizmie i wpłynąć na kruchość zębów.

Foto: istock Twarde warzywa działają jak naturalna szczoteczka do zębów

Jedz smacznie i zdrowo, uśmiechaj się często i dbaj o zęby. Nie pomijaj tej ważnej części ciała. Dzięki temu będziesz cieszyć nie tylko olśniewającym uśmiechem, ale także mocnymi zębami przez długie lata.

Tematy:

Nieprawidłowy email