Patchworkowe dekoracje w Twoim domu

Nazwa pochodzi od dwóch angielskich słów „patch”- „łata” i „work” - „praca”. Patchwork to technika zszywania ze sobą skrawków tkaniny. Pierwsze patchworki powstały z ubóstwa, potem artyści zaczęli tworzyć z łat misterne wzory. Dziś patchworki są już nieomal dziedziną sztuki i same stają się inspiracją do nietypowych wnętrzarskich działań.

Zdjęcia vuMag BlueServices

1. Wyklejanka

Zestawiać można nie tylko resztki tkanin, także ścinki tapety. Efekt jest spektakularny, bo przykrywa duże powierzchnie. Pomysł powstał w showroomach wall deco. Na ścianach eksponowane były najnowsze kolekcje. Okazało się, że papierowy patchwork przykuwa uwagę i totalnie zmienia wnętrze, więc pomysł przeniósł się do prywatnych domów.

Graham Atkins-Hughes/GAP Interiors/East News

2. Komplet nie od kompletu

Styl „nie do pary” przyszedł do nas razem z shabby chic i modą na Prowansję. Rezygnujemy z kompletów na rzecz mieszanek. Przy stole stawiamy różne krzesła, na kanapy rzucamy różne poduszki, stół nakrywamy talerzami z rożnych serwisów. Miksowanie stało się tak modne, że różnorodne stylistycznie zestawy sprzedawane są… w kompletach. Tak jak te gałki do szuflad.

Graham Atkins-Hughes/GAP Interiors/East News

3. Nieoczekiwana zmiana

Zwykły patchwork złożony jest z najprostszych figur geometrycznych - kwadratów, trójkątów, prostokątów. I wykonany z tkanin o podobnym wzorze i w podobnej kolorystyce. Kompozycja przestaje być pospolita, gdy otrzymuje nieoczekiwaną funkcję. Pled zmienił się w pokrowiec na puf. Puf zmienił się w stolik. A dom w przytulne wnętrze.

Olaf Szczepaniak/Jahreszeiten Verlag Syndication/East News

4. Ciepło i miękko

Patchworki z narzut i pledów szybko stały się ozdobnymi kilimami, a teraz otrzymały jeszcze praktyczną funkcję. Rozpięte na sztywnej ramie lub desce stały się miękkim zagłówkiem. Łatwo można uszyć kapę lub pościel do kompletu.

Stefan Thurmann/Picture Press/East News

5. Uniwersalny miks

Siedzisko w kratkę i prążki, a oparcie obsypane kwiatami. Stylistyczny miks daje mnóstwo możliwości –fotel pasuje do różnych wnętrz, sprawdzi się w kilku tonacjach kolorystycznych, można go uznać i za stylowy i za nowoczesny. Taka jest moc patchworków.

Sabrina Rothe/Picture Press/East News

6. Stylowy i oszczędny

Patchwork kontynuuje tradycję oszczędzania w sposób bardziej stylowy. To, co kiedyś nazywaliśmy gospodarnością, dziś śmiało nazywamy recyklingiem. Kupiony na pchlim targu pałacowy żyrandol otrzymał nowe klosze wykonane z resztek tkaniny. Każdy inny, lub w parach.

Bernd Opitz /Picture Press/East News

Tematy:

Nieprawidłowy email