Oto najciekawszy budynek Europy!

Harpa – sala koncertowa i centrum konferencyjne w Reykjaviku, zaprojektowana przez studio Henning Larsen Architects oraz artystę Olafura Eliassona, zdobyła główną nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe’a.

www.miesarch.com

Nagroda im. Miesa van der Rohe podkreśla znaczenie wkładu europejskich architektów w rozwój nowych idei i technologii we współczesnym rozwoju urbanistycznym. Przyznaje się ją co dwa lata za realizację ukończoną w ciągu dwóch poprzednich lat. Zarówno laureat głównej nagrody, jak i wszystkie nominowane realizacje udowadniają, że mimo kryzysu, w Europie powstają budynki na wysokim poziomie technicznym i estetycznym.

www.miesarch.com

- Europejska architektura jest dziedziną, w której działa wiele wspaniałych talentów, co z kolei pokazuje, jak bardzo dynamiczne są nasze sektory kultury i twórczości. Jednocześnie nie zapominamy o tym, że przed architekturą, jako gałęzią przemysłu, stoją poważne wyzwania związane ze spowolnieniem gospodarczym. Komisja Europejska we współpracy z Fundacją im. Miesa van der Rohe pragnie wspierać sektor architektury, jako znacznie przyczyniający się do rozwoju gospodarki i tworzenia miejsc pracy, jak również, jako twórcę piękna i spójności na rzecz społeczeństwa Europy - oświadczyła Androulla Vassiliou, europejski komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

www.miesarch.com

Harpa przyczyniła się do rewitalizacji portu w Reykjaviku oraz przybliżenia tej zapomnianej dzielnicy do centrum miasta. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 50 000 euro. Elewacja sali koncertowej składa się ze szklanych paneli, przezroczystych i barwionych, opartych na stalowym szkielecie. Inspiracją projektantów były kryształy znajdujące się w skałach bazaltu. Efekty kolorystyczne dodatkowo podkreśla gra światła odbijającego się od powierzchni wody w Zatoce Taxa.

Jury przyznało również warte 20 000 euro specjalne wyróżnienie dla młodych architektów: Maríi Langarity i Víctora Navarro za Nave de Música Matadero (Red Bull Music Academy) w Madrycie.

www.miesarch.com
www.miesarch.com
www.miesarch.com

Jury konkursu tworzy ośmiu specjalistów w dziedzinie architektury. W tym roku do składu sędziowskiego dołączyła Ewa Porębska, redaktor naczelna „Architektury-Muratora”. Wybrano pięciu finalistów: nagrodzoną salę koncertową i centrum konferencyjne Harpa, ratusz w Gandawie, Superkilen – międzykulturowy park miejski w Kopenhadze, dom spokojnej starości w portugalskim Alcácer do Sal oraz przestrzeń kulturalno-komercyjną, Metropol Parasol z Sewilli.

Ratusz w Gandawie, proj. Robbrecht en Daem architecten oraz Marie-José Van Hee architecten:

www.miesarch.com

Superkilen – międzykulturowy park miejski, Kopenhaga, proj. BIG Bjarke Ingels Group, Topotek1 i Superflex:

www.miesarch.com

Dom spokojnej starości w Alcácer do Sal, proj. Aires Mateus Arquitectos:

www.miesarch.com

Przestrzeń kulturalno-komercyjna Metropol Parasol, Sewilla, proj. J. Mayer H.:

www.miesarch.com

Do nagrody nominowano w tym roku 335 prac z 37 państw europejskich, uczestniczących w unijnym programie Kultura. Prace nominowane do nagrody mogli zgłaszać niezależni eksperci z całej Europy, stowarzyszenia członkowskie Rady Architektów Europy, inne krajowe stowarzyszenia architektów oraz członkowie Komitetu Doradczego. Polscy eksperci to: Izba Architektów RP, Stowarzyszenie Architektów RP oraz niezależni architekci: Roman Rutkowski, Andrzej Duda, Robert Konieczny i Grzegorz Stiasny. Wśród nominowanych znalazło się 13 polskich realizacji. Doceniono m.in. modernizację Dworca Centralnego w Warszawie, dom handlowy Vitkac, osiedle 19. Dzielnica w Warszawie oraz dom autorodzinny w Poznaniu.

Ceremonia przyznania nagród odbędzie się 7 czerwca w siedzibie Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie, mieszczącej się w zaprojektowanym przez słynnego architekta pawilonie niemieckim na wystawę światową w 1929 roku. W tym roku obchodzone jest również 25-lecie nagrody.

Tematy:

Nieprawidłowy email