Niezwykłe historie rzeczy

Kultowe przedmioty, które na stałe wpisały się w kulturę Wielkiej Brytanii i wpłynęły na globalny design. To wszystko znajdziemy od 30 stycznia w Londynie na wystawie „Extraordinary Stories About Ordinary Things”.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Wystawa da możliwość prześledzenie historii i procesów rozwoju współczesnego designu. Ukaże wpływ projektów znanych artystów na nasze codzienne życie oraz pozwalając tym samym prześledzić często zaskakujące początki współczesnych przedmiotów codziennego użytku.

Wystawa będzie elementem stałej ekspozycji do 2015 roku, poszczególne jej części i eksponaty ulegać będą rotacji. Dzień otwarcia ekspozycji stanowi istotny krok dla przyszłości Design Museum i projektu nowej siedziby w Kensington, której przestrzeń wypełni wzornictwo XX wieku.

Ekspozycja ma również poruszyć kwestię tożsamości narodowej, która będzie badana poprzez obiekty, które stały się kultowe dla narodu i niejako go definiują. Doskonałym przykładem są chociażby specyficzne: budki telefoniczne, sygnalizacja świetlna czy skrzynki pocztowe, bez których nie wyobrażamy sobie londyńskich ulic. Wśród przedmiotów nabierających znaczenia symbolicznego, znalazło się nawet logo Olimpiady z 2012 roku, odbywającej się oczywiście w Londynie.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Okres modernistyczny wiąże się z dynamicznym rozwojem wzornictwa w Wielkiej Brytanii i powstaniem kultowych dziś mebli, produktów, wyrobów włókienniczych i architektury. W poszczególnych działach znajdą się prace takich artystów jak: Marcel Breuer, Laszlo Moholy-Nagy i Erno Goldfinger. Wśród zbiorów będziemy można zobaczyć między innymi słynną lampę „Anglepoise”, jak i niezwykły stół projektu Jaspera Morrisona, wykonany na bazie kierownicy rowerowej.

A najlepsze na koniec! Aby usłyszeć „niezwykłe historie zwykłych przedmiotów”, nie musimy ruszać się z domu. Design Museum udostępniło darmową aplikację „Design Museum Collection App” na iTunes, dzięki której już teraz, jeszcze przed otwarciem wystawy, mamy możliwość obejrzenia wybranych eksponatów.

„Extraordinary Stories About Ordinary Things”

Design Museum, Londyn

od 30 stycznia

Tematy:

Nieprawidłowy email