Mistrz kolorów - Tkaniny Christiana Lacroix

Jako dziecko był tak zafascynowany sztuką, że chciał zostać kustoszem muzeum. Na szczęście, dla świata mody i designu, los postanowił inaczej! Dziś Christian Lacroix ubiera hollywodzkie gwiazdy w piękne kreacje, a ich domy we wspaniałe tkaniny. Idealnie żonglując barwami i przepychem.

Rosine Mazin
Nicolas Thibaut/Photononstop

Christian Lacroix urodził się w 1951 roku w Arles, małym prowansalskim miasteczku, które od zawsze inspirowało artystów. To tu Van Gogh malował słynne "Słoneczniki". W Arles prowansalskie słońce zalewa najpiękniejsze krajobrazy a średniowieczna dzwonnica i romańskie grobowce sąsiadują z awangardowymi galeriami i sztuką współczesną. Eklektyczny charakter prowansalskiego miasteczka nauczył Christiana Lacroix łączenia deseni, wzorów, kolorów.

Antonio Calanni

W 1973 roku Lacroix przeniósł się do Paryża, gdzie po raz pierwszy zetknął się ze światem wielkiej mody - dostał pracę j projektanta u Hermesa; potem przez kilka lat był dyrektorem artystycznym w domu mody Jeana Patou; a kilka lat później stworzył własną markę. Gdy zaprezentował pierwszą autorską kolekcję, nikt nie miał wątpliwości, że w świecie mody pojawił się nowy kreator. Dzięki swojej słynnej spódnicy-bombce „Le pouf” został okrzyknięty wybawcą stylu haute couture.

Francois Mori/AP Photo

Znakiem rozpoznawczym Lacroix były i są mocne akcenty kolorystyczne. Mistrz główne inspiracje czerpie z estetyki XVIII-wiecznego malarstwa. Jego projekty balansują między realizmem i fantazją. Hiszpańskie bolerka, gorsety, barokowe krynoliny, tiulowo-koronkowy przepych – Lacroix przywraca modzie zmysł elegancji, luksusu, wyrafinowanej dekoracyjności.

East News

Krawiecka ekstrawagancja stworzyła wokół marki mit niedostępności i w 2009 roku z powodu finansowej zapaści Lacroix rozstaje się ze swoim domem mody, a miejsce dyrektora kreatywnego zajmuje jego długoletni współpracownik Sacha Walckhoff, ale marka Lacroix nie przestaje istnieć. Wręcz przeciwnie zaczyna rozwijać kolekcje tkanin do wnętrza. Przepych i krawiectwo na najwyższym poziomie przenosi do domu. Sam Mistrz mawia, że dom powinien zmieniać się nieustannie i podążać w różnych kierunkach. Tkaniny sygnowanych marką Lacroix to prawdziwy kolorystyczny koktajl.

Tematy:

Nieprawidłowy email