Kaffe Fassett - mistrz koloru

Od pół wieku udowadnia światu, że nie należy bać się eksplozji kolorów i faktur. W londyńskim Fashion and Textile Museum prezentowana jest wystawa poświęcona życiu i twórczości Amerykanina z urodzenia i Anglika z wyboru.

www.kaffefassett.com

Kaffe Fasset w młodości opuścił Stany Zjednoczone, by żyć i tworzyć w Londynie. Prężny rozwój jego twórczości rozpoczął się w latach 60., gdy odwiedził Szkocję. Towarzyszył mu projektant Bill Gibb, z którym później przez lata współpracował. Fasset zachwycony tętniącym żywymi kolorami szkockim krajobrazem, postanowił go odtworzyć.

www.kaffefassett.com

Spontanicznie kupił kłębki wełny w 20 różnych kolorach, a przypadkowo spotkany współpasażer pociągu nauczył go robić na drutach. Jego pierwsze dzieło znalazło się w magazynie „Vogue Knitting”. Niedługo potem zrealizował autorski program telewizyjny ,,Glorious Colour” dla Channel 4.

www.kaffefassett.com

W 1988 jako pierwszy projektant tkanin wystąpił w jednoosobowym show w Victoria & Albert Museum, które okazało się sukcesem i wzbudziło rekordowe zainteresowanie całego świata. Fassett pokazuje swoje prace w różnych zakątkach globu i zdobywa prestiżowe nagrody. Podejmuje każde wyzwanie, w które może wpleść szaleństwo kolorów i wzorów.

www.kaffefassett.com

Artysta w swojej pracy twórczej miał do czynienia z niejedną materią: malarstwem, tkaniną, mozaiką, scenografią i kostiumami scenicznymi dla jednego z największych brytyjskich zespołów teatralnych, Royal Shakespeare Company.

www.kaffefassett.com

Napisał kilkadziesiąt książek. Przez dziesiątki lat wielu ludzi na całym świecie pokochało go za niezwykłe wyczucie w ryzykownym łączeniu wzorów, kolorów i faktur.

www.kaffefassett.com

Fashion and Textile Museum to niepozorny obiekt na cichej londyńskiej ulicy Bermondsey. Tam zorganizowano pierwszą od 25 lat wystawę w całości poświęconą twórczości Kaffe Fassetta. Instalacje z dzieł artysty zaprojektowała Sue Timney. ,,A Life in Colour” to zbiór ponad stu ekstrawaganckich tkanin, intrygujących dzianin, ogromnych gobelinów, dywanów, patchworków, mozaikowych narzut. Część z nich jeszcze nigdy przedtem nie była pokazywana publicznie, ponieważ została stworzona przez artystę wyłącznie na potrzeby wystawy. W kolekcji znalazła się specjalna ściana, na której wiszą gobeliny przeznaczone do dotykania, aby każdy odwiedzający mógł poczuć i zrozumieć ich misterną fakturę.

Kaffe Fassett ma ogromne doświadczenie. Mimo że jest już po siedemdziesiątce, wciąż aktywnie tworzy i ma mnóstwo nowych pomysłów.

Tematy:

Nieprawidłowy email