Hair Highway - sztuka z ludzkich włosów

Przedmioty z ludzkich włosów? Może właśnie w tym momencie zrobiliście dziwną minę, ale właśnie TAK! Londyńskie studio projektowe Swine udowodniło, że włos może być wspaniałym surowcem designerskim!

www.studioswine.com/hair-highway

Hair Highway to kolekcja designerskich przedmiotów sztuki użytkowej, stworzonych z wyjątkowo oryginalnego tworzywa. Projektanci postanowili zatopić ludzkie włosy w żywicy i w ten sposób stworzyć materiał, z którego następnie powstają różnego rodzaju kształty. Surowiec jest tak plastyczny, że jedynym ograniczeniem w jego wykorzystaniu jest tylko ludzka wyobraźnia. W kolekcji Hair Highway znajdziecie meble, naczynia, szkatułki czy grzebienie, a nawet oprawki do okularów!

www.studioswine.com/hair-highway
www.studioswine.com/hair-highway
www.studioswine.com/hair-highway
www.studioswine.com/hair-highway
www.studioswine.com/hair-highway

Ludzkie włosy zatopione w naturalnej żywicy – wygląda to naprawdę zjawiskowo. Każdy kawałek takiego tworzywa jest jedyny w swoim rodzaju. Potrafi być zupełnie nieprzezroczysty lub niemalże transparentny. Genialnie przenika przez niego światło! Kolorem i właśnie tą niezwykłą transparentością mi osobiście przypomina bursztyn.

www.studioswine.com/hair-highway
www.studioswine.com/hair-highway

Co ciekawe, Hair Highway łączy w sobie nowoczesną myśl designerską i wielowiekową tradycję Jedwabnego Szlaku. W wyjątkowo pięknym filmie, który znajdziecie poniżej, Studio Swine poprzez poszczególne miejsca i obrazy opisuje drogę, jaką przechodzi ten niezwykły surowiec – od spotkania ze sprzedawcami ludzkich włosów w Chinach poprzez wizytę w fabryce, gdzie włosy poddawane są specjalnej obróbce, aż do efektu końcowego – wyjątkowo pięknego przedmiotu!

www.studioswine.com/hair-highway
www.studioswine.com/hair-highway

Co ciekawe, to właśnie Chiny są największym importerem zarówno ludzkich włosów, jak i tropikalnego, twardego drewna, którego fakturę próbuje też naśladować materiał Studio Swine.

Jak zapewniają twórcy Hair Highway, to tworzywo ma jeszcze jeden wymiar: ekologiczny. Studio Swine stworzyło materiał, który z powodzeniem potrafi zastąpić egzotyczne drewno, a tym samym udowadnia, że możliwe jest stworzenie surowca sztucznego, który swoim wyglądem i wielowymiarowością przypomina ten naturalny.

Fani designu z pewnością docenią nie tylko wyjątkowy materiał, ale też same przedmioty, których inspiracją była sztuka art-deco Szanghaju lat trzydziestych ubiegłego stulecia.

Warto też dodać, że ludzkie włosy to surowiec, którego – w odróżnieniu od wielu innych – wciąż przybywa. Liczba ludności wciąż rośnie, a więc rośnie również ilość ludzkich włosów. Dodatkowo, jak zapewniają naukowcy, azjatyckie włosy rosną o wiele szybciej i są grubsze od włosów europejskich czy amerykańskich. Chiński rynek sprzedaży włosów wart jest dzisiaj miliony dolarów!

Wciąż nie możecie przekonać się do projektu Studio Swine? Cóż… włosy mają w sobie magię, wiele historycznych i kulturowych znaczeń. Używanie ludzkich włosów do tworzenia różnego rodzaju przedmiotów ma wielowiekową tradycję. W okresie wiktoriańskim kosmyk włosów ukochanej osoby trzymało się w specjalnych puzderkach i traktowano jak biżuterię. Podobno rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej w XIII wieku przędli z ludzkich włosów skarpetki.

Alexander Groves i Azusa Murakami – twórcy konceptu, chcieli poznać osobiście ludzi, którzy „sprzedali im swoje włosy”.

– Sprzedają włosy, bo to jest ich wybór – mówi Alexander Murakami. – Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ludzie sprzedają sobie nawzajem czas, umiejętności, kreatywność, ale nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że sprzedają swoje włosy. Wiem, że wielu osobom wyda się to dziwne, ale my chcieliśmy poznać to od środka.

Zobaczcie wideo z niezwykłej podróży Hair Highway!

Tematy:

Nieprawidłowy email