Design oświecony

Zjawiska atmosferyczne, obiekty natury, nowoczesne technologie a nawet słodycze. Inspiracje współczesnych designerów oświetlenia podążają w zaskakujących kierunkach. Często nad użytecznością bierze górę szalona forma, ale takie projekty podlegają własnym kryteriom oceny. Patrzy się na nie jak na dzieła sztuki i w imię innowacji wybacza wiele. Nawet to, że lampy już niepodobne są do lamp…

www.atmosphere-newworld.com

Zabujane w obłokach

Model Le Nuage zaprojektował holenderski designer Wout Wessemius. Pieczołowicie ułożona wata poliestrowa do złudzenia przypomina obłok. Materiał tak rozprasza światło, że energia emitowana z żarówki zamienia się w światło przenikające przez poszczególne warstwy waty niczym promienie słońca przez chmurę.

www.behance.net/fajnodesign

I po ptakach

Wykonane ze szkła i drewna zabawne lampy Marina’s Bird to dzieła studia projektowego Fajno z Białorusi. Ptasi design można podziwiać na oświetleniu sufitowym i stołowym. Zachwycają niezwykle łagodnymi, proporcjonalnymi liniami i gładką formą. Do użycia solo lub w stadzie.

www.atmosphere-newworld.com

Na deser

Zupełnie niekaloryczna fontanna czekolady. Projekt słynnej włoskiej designerki i architektki Ilarii Marelli dla marki Nemo Cassina. Forma oprawy niczym aksamitna rozpuszczona czekolada wygląda jakby wypływała z wnętrza lampy. Prezentuje się pysznie!

www.atmosphere-newworld.com

Jak kameleon

Przypomina bardziej zabawkę niż oświetlenie, dlatego wzbudza zachwyt szczególnie u dzieci. Lampa Huey the Color Copying Chameleon Lamp wygląda jak kameleon. W zależności od powierzchni, na której stoi, przybiera jej barwę. Do każdej zmiany aranżacji pokoju dopasuje się w kilka chwil.

www.beautifullife.info/industrial-design/chocolate-lamp

Dziś jest pełnia

Tajemnicze światło (emitowane diodami LED), kształt i chropowata nawierzchnia przywodząca na myśl kratery księżycowe tworzą intrygujący design lampy Moon Light. Zaprojektował ją Eisuke Tachikawa dla marki Nosinger. Do tworzenia tej lampy wykorzystano rzeczywiste dane topograficzne pochodzące z księżycowej sondy Kaguya. Na powierzchni Moon Light powielone są kratery Księżyca.

www.atmosphere-newworld.com

Pogromca mroku

Projekt stworzony dla tych, którzy nie lubią zasypiać w egipskich ciemnościach. Zabawna lampka w formie małpki - Monkey Martyr wyposażona jest w czujnik, który automatycznie włącza żarówkę, gdy w pomieszczeniu robi się ciemno. Kiedy do pokoju dociera wystarczająco dużo dziennego, naturalnego światła, lampka gaśnie.

www.atmosphere-newworld.com

Projekt światowy

Design w służbie dydaktyki. Szkolne globusy, ze wszystkimi danymi geograficznymi zainspirowały duńską firmę Atmosphere Globemakers. Stworzyła ona całą kolekcję lamp podłogowych, stołowych i wiszących, których klosz ma postać modelu kuli ziemskiej. Lampy dostępne są w wielu kolorach i wzorach.

www.goncalocampos.com

Cup of… light

Ta elegancka filiżanka w stylu vintage sama w sobie jest ozdobą. Dodatkowa funkcja oświetlenia to jak wisienka na torcie. Nazwa lampy Nata stworzonej przez portugalskiego projektanta Gonçalo Camposa, pochodzi od słowa „krem”. Choć jest z ceramiki, jej miękkie, łagodne linie i biały kolor kojarzą się z puszystą konsystencją śmietankowej masy.

www.goncalocampos.com

Tematy:

Nieprawidłowy email