Czy warto studiować modę?

Czy warto studiować modę? Jakie korzyści przynosi dyplom uczelni specjalizującej się w projektowaniu ubioru? Te pytania zadaje sobie wiele młodych osób, które dopiero zaczynają kształtować swoją ścieżkę kariery. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać, żeby osiągnąć sukces.

Przemysł mody osiągnął niedawno wartość miliarda dolarów. Oznacza to, że z roku na rok moda staje się coraz bardziej atrakcyjnym sektorem dla młodych ludzi. Proponuje nie tylko kreatywne miejsca pracy i samorozwój, ale również dobrze płatne stanowiska, których wszystkich nazw nie sposób wymienić.

Rosnący potencjał rynku mody na świecie zwiększa jednocześnie konkurencję i powoduje, że na jedno stanowisko pojawia się coraz większa rzesza chętnych. W takich sytuacjach, rekruterzy biorą pod uwagę każdy element naszego CV. Nie liczy się wyłącznie talent i portfolio, ale również znajomość języków obcych i ukończone studia. To właśnie dyplom uczelni nierzadko decyduje o naszym przyjęciu na wymarzone stanowisko.

W sektorze mody wykształcenie jest niezwykle istotne. Nie liczy się już tylko talent, jak dawniej miało to miejsce, ale również umiejętności analityczne i nabyta przez lata wiedza na temat historii mody i rynku. Projektant staje się powoli biznesmenem, który potrafi zapanować nad całym procesem powstawania kolekcji i który wie, co jest dla niego dobre, a taką wiedzę zdobywa właśnie na prestiżowych uczelniach. Znane na całym świecie domy mody coraz częściej przypominają wielkie korporacje, do których progów zapraszane są osoby z wysokimi kwalifikacjami.

Na całym świecie istnieją uczelnie oferujące program kształcenia młodych ludzi w sektorze mody, jednak dyplom tylko niektórych z nich otwiera drzwi do wymarzonej kariery. Wiele uczelni na stałe współpracuje z dużymi domami mody, które co jakiś czas szukają młodych talentów i oferują staże zawodowe. Poszukiwanie najlepszej z nich zajmuje dużo czasu, gdyż warto wziąć pod uwagę nie tylko prestiż, ale również osiągnięcia absolwentów, ofertę zajęć i miasto, do którego chcemy aplikować.

Foto: Getty Images Studenci podczas zajęć w Central Saint Martins w Londynie

Kolejnym ważnym aspektem przy składaniu aplikacji jest zwrócenie uwagi na finanse. Wiele uczelni oferuje wyłącznie płatne studia, których czesne sięga nawet 20 tysięcy euro (Instituto Marangoni w Paryżu), albo 12 tysięcy funtów (Central Saint Martins w Londynie). Te wysokie sumy da się jednak często ominąć, aplikując po stypendia i szukając pomocy w różnych instytucjach kultury. Dofinansowania dostają zwykle najbardziej ambitne osoby. Warto się tym zainteresować, ponieważ terminy składania podań o stypendia upływają wcześniej, często nawet przed rozpoczęciem procesu aplikacji na studia.

Wśród największych uczelni mody na świecie warto przedstawić pięć, co do których nie ma żadnych wątpliwości. To właśnie studia w tym miejscu pozwoliły znanym projektantom osiągnąć niejeden sukces.

Central Saint Martins

To niekwestionowanie najlepsza szkoła projektowania ubioru na świecie, której placówka znajduje się w Londynie. Proponuje studia I, II stopnia, a nawet doktorat. Dużym plusem jest to, że można wybrać kierunki z pogranicza mody i sztuki. Absolwentami Central Saint Martins są m.in. Stella McCartney, John Galliano, Alexander McQueen, Phoebe Philo, Christopher Kane, Hussein Chalayan, Zac Posen, Hamish Bowles, Paul Smith, Giles Deacon, Luella Bartley, Jenny Packham, Jonathan Saunders, Marios Schwab, Alice Temperley, Riccardo Tisci, Matthew Williamson.

Foto: dazzeddigital.com Central Saint Martins w Londynie

Parsons

Parsons od lat cieszy się największą sławą w Nowym Jorku i nie tylko. Studia na tej uczelni otwierają wiele drzwi. Zajęcia prowadzą tu na przykład Donna Karan i duet Proenza Schouler. Na uczelni można także studiować marketing mody. Słynnymi absolwentami są m.in. Donna Karan, Marc Jacobs, Tom Ford, Narciso Rodriguez, Alexander Wang, Anna Sui, Jason Wu, Jenna Lyons (J.Crew), Jack McCollough and Lazaro Hernandez (Proenza Schouler), Behnaz Serafpour.

Foto: fashion.parsons.edu Parsons School of Fashion w Nowym Jorku

Bunka Fashion College

Ten uniwersytet w Tokio zyskał sławę dzięki swoim absolwentom, którzy od lat z powodzeniem podbijają światowe rynki mody. Bunka działa od 1919 roku i oferuje studentom zajęcia z pogranicza mody i nowych technologii. Sławnymi absolwentami uczelni są m.in. Kenzo Takada, Junya Watanabe, Yohji Yamamoto, Hiroko Koshino, Chisato Tsumori.

Foto: www.bunka-fc.ac.jp Bunka Fashion College w Tokio

Antwerp Royal Academy

Szkoła w Antwerpii należy do najbardziej wymagających na świecie. Zaledwie niewielki procent studentów ją kończy, jednak dyplom z Antwerpii to jest naprawdę coś! To właśnie w tej szkole tworzy się najbardziej awangardową modę. Najbardziej znanymi absolwentami uczelni są m.in. Ann Demeulemeester, Dries Van Noten, Dirk Bikkembergs, Walter Van Beirendonck, Dirk Van Saene, Marina Yee (The Antwerp Six), Martin Margiela, Veronique Branquinho, Haider Ackermann, Peter Pilotto, Bruno Pieters.

Foto: businessoffashion.com Antwerp Royal Academy w Antwerpii

Ecole de la Chambre Syndicale

Ostatnią najważniejszą szkołą mody na świecie jest Syndicale w Paryżu. Powstała w 1927 roku i od lat kształci najznamienitszych krawców, którzy znają wszystkie techniki projektowania. Syndicale doskonale przygotowuje młodych studentów do pracy w atelier słynnych domów mody haute couture. Znani absolwenci to m.in. Issey Miyake, Valentino Garavani i Yves Saint Laurent.

Foto: ecole-couture-parisienne.com Ecole de la Chambre Syndicale w Paryżu

Polecamy także:

Tematy:

Nieprawidłowy email