5 rzeczy, o których powinnaś pamiętać przed podróżą: pociągiem

Wakacyjny poradnik dla każdego, kto lato planuje spędzić na podróżach.

Foto: istock

Wybierając się w podróż pociągiem, warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Oto pięć najprzydatniejszych porad, dzięki którym najbliższa podróż upłynie nam beztrosko.

Foto: istock Podróż pociągiem

1. Rozkład jazdy

Przed kupnem biletów warto zorientować się w rozkładzie jazdy pociągów. Nie zawsze te dostępne online zgadzają się z rzeczywistością. Co więcej, warto zwrócić uwagę, oprócz konkretnej daty i godziny, również na rodzaj pociągu i najróżniejsze udogodnienia (np. dla osób niepełnosprawnych). Gdy już znajdziesz się na dworcu, od razu sprawdź, czy pociąg, którym będziesz podróżowała, przypadkiem nie ma opóźnienia. Unikniesz w ten sposób stresu i odpowiednio zaplanujesz czas do momentu odjazdu.

2. Bagaż

Do pociągu można zabrać ze sobą kilka bagaży, ale nie zawsze znajdzie się dla nich miejsce w przedziale. Pamiętaj, że każdy przedział ma swoją wielkość i nie pomieści wszystkich walizek podróżnych, w tym kilku twoich. Warto wybrać też lekkie walizki albo poprosić o pomoc kogoś silniejszego, gdy już będziemy chciały umieścić bagaż na półce nad głową. Należy również pamiętać o tym, żeby bagaż podręczny mieć zawsze przy sobie, nawet w drodze do toalety. W pociągach zdarzają się różne sytuacje, których lepiej unikać.

Foto: istock Podróz pociągiem z psem

3. Higiena

W podróż pociągiem warto zabrać ze sobą chusteczki i podstawowe artykuły higieniczne. Przydadzą nam się w wielu sytuacjach: w łazience, przed jedzeniem, a nawet przy wsiadaniu – czasem może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci ubrudzonego siedzenia. Co prawda, warto podkreślić, że podróż pociągiem w ostatnich czasach zmieniła się na korzyść i wielu przewoźników oferuje nam doskonałe warunku.

Warto pamiętać również o zachowaniu higieny w przypadku przewożenia zwierząt. Taka opcja jest dostępna w pociągu (za dodatkową opłatą), ale należy pamiętać o tym, że zgodnie z regulaminem, to my jesteśmy odpowiedzialni za naszego pupila i powinniśmy zapewnić jemu i podróżującym jak najlepsze warunku.

4. Nocna podróż

Zdarza się, że wybieramy się w podróż pociągiem nocnym. Taka forma podróży wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Warto pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą piżamę do spania, ubranie na zmianę i kosmetyczkę. W przedziałach nie zawsze dostępne są ręczniki, dlatego to kolejny produkt do spakowania. Osoby, które mają problem z zasypianiem powinny dodatkowo wyposażyć się w zatyczki do uszu i klapki na oczy – dzięki temu łatwiej im będzie zasnąć.

Foto: istock Podróż pociągiem

5. Telefon

W pociągach dostępny jest darmowy Internet, kawa, herbata i napoje. To sprzyja atmosferze pracy, dlatego coraz częściej biznesmeni decydują się na tę formę podróży. Niestety warto przy okazji załatwiania służbowych spraw pamiętać o podstawowych zasadach savoir-vivre. Głośne rozmowy na poważne tematy lepiej zamienić w wysyłkę maili. Podobnie w kwestii prywatnych rozmów. Nie wszyscy podróżujący chcą słuchać naszych rozterek miłosnych, czy problemów urodowych. Warto w trakcie podróży pamiętać również o innych.

Tematy:

Nieprawidłowy email