10 trendów w stylu życia na 2017 rok: design, kuchnia, nowe media

W 2017 roku zamieszkasz z przyjaciółmi, znikniesz z Facebooka, a na lunch, obiad i kolację zjesz płatki śniadaniowe. Sprawdź, jak może wyglądać twoje życie w nowym roku.

Foto: istock

1. Dom: mieszkamy w M1 albo WG

Szeregówka pod miastem, o której zdarza się marzyć 30-latkom, to spełniony koszmar pokolenia Z. Wchodzący w dorosłość przedstawiciele iGeneration, których życie w kadrze z Instagrama jest bujniejsze niż poza okienkiem ekranu, chcą zamieszkać tam, gdzie jest co fotografować. W rewitalizowanych kamienicach wynajmują z przyjaciółmi mieszkania, tworząc WG, czyli Wohngemeinschaft na berlińską modłę. Dzieląc łazienkę, kuchnię i salon, w każdej chwili mogą zamknąć drzwi swojego pokoju, enklawy spokoju, choćby po to, żeby popracować nad frilanserskim projektem. Zdrowa równowaga między pracą a życiem prywatnym przekłada się na odpowiednią proporcję między czasem spędzonym w samotności i w grupie. Wspólne mieszkanie nie tylko ożywia wymianę myśli, ale i pozwala oszczędzić, a pokolenie Z chce pracować tylko tyle, żeby zarobić na to, co naprawdę potrzebne i, ewentualnie, kilka pomniejszych kaprysów. Niepewność związana z wynajmowaniem mieszkania, jeszcze do niedawna uważana za ogromne obciążenie, dziś pozwala na elastyczność niezbędną w chwiejnych czasach.

2. Kuchnia: jemy płatki nie tylko na śniadanie

Trendy w kulinariach wyznaczają topowi szefowie kuchni. Na 2017 rok przewidują ekspansję wegetariańskich burgerów z ciecierzycy, grzybów czy zboża, sardynek w każdej postaci oraz kuchni afgańskiej, perskiej i syryjskiej, którą ze swoich krajów do Europy przywożą uchodźcy. Nie można też zapomnieć o trendzie, który sprawi przyjemność wszystkim, którzy tęsknią za smakami dzieciństwa. Na całym świecie powstają kawiarnie (m.in. Pop Cereal Cafe w Lizbonie), które serwują płatki śniadaniowe przez 24 godziny na dobę. Zdrowe? Niekoniecznie. Ale pozwala powrócić do doświadczenia radości jedzenia. Najważniejszy trend pozostaje w mocy już od jakiegoś czasu – stół ma służyć przede wszystkim temu, żeby się wokół niego spotkać, a więc dobre – ekologiczne, proste i świeże – jedzenie jest środkiem do celu – sprawienia przyjemności bliskim ludziom.

3. Media: oglądamy wideo

Starsze pokolenie narzeka na to, że młodszych przerasta szpalta tekstu. Cóż, w kolejnym roku tekstów będzie można czytać jeszcze mniej. Kolejnym krokiem rozwoju internetu są transmisje wideo – live streaming, wideo 360 stopni, filmiki, oferujące zintegrowany z obrazem tekst. Na żywo oglądamy krótkie wideo o tym, jak przygotować omlet na śniadanie, zza kulis rozdania Oscarów, a nawet relację z pierwszych urodzin bratanka.

Foto: istock Live Streaming

4. Nowe media: pilnujemy prywatności

Chociaż część z nas godzi się na to, że ceną, którą będzie trzeba zapłacić za bezpieczeństwo jest pozbawienie prywatności, pozostali walczą o to, żeby zachować dla siebie informacje o tym, jak, gdzie i z kim żyjemy. Z potrzeby anonimowości kasujemy konta na Facebooku, jak Edward Snowden zaklejamy plastrem kamery w laptopie, używamy wyłącznie szyfrowanych komunikatorów. Zakładając, że dla chcącego nic trudnego, więc prywatne informacje o nas i tak mogą przedostać się do przestrzeni publicznej, sami nie chcemy ułatwiać zadania szefom, poszukującym zdjęć z pijackich imprez, mamom, która z Instagrama chce się dowiedzieć, z kim się umawiamy, a nawet rządom, mogącym uznać nas za zagrożenie.

5. Ekologia: ograniczamy konsumpcję

Sharing economy to hasło przewodnie 2017 roku. Dzielimy się mieszkaniami, korzystając z Airbnb i Couchsurfingu, jedzeniem, urządzając składkowe obiady nie tylko dla znajomych, sprzedajemy energię elektryczną do sieci z przydowomowych mini-elektrowni. Dbając o środowisko staramy się produkować jak najmniej odpadów (w tym jedzenia, którego marnuje się na świecie jedną trzecią!), a przede wszystkim mniej kupować. Recyklingujemy ubrania, używamy wielofunkcyjnych gadżetów, wymieniamy się z przyjaciółmi meblami, sprzętami domowymi, zabawkami dla dzieci.

6. Kultura: nie chodzimy do kina na franczyzy

Z nostalgii za „lepszymi czasami” daliśmy się uwieść franczyzom. W 2017 roku zamiast oglądać kolejne części „Avengersów”, „Gwiezdnych wojen” (tu może się jednak złamiemy...) i „Strażników galaktyki”, urządzamy maratony nowych, często obrazoburczych, zawsze nowatorskich, seriali. Oryginalności szukamy także w lokalności. Zmęczeni tym, że Warszawa goni nowojorskie trendy, powielając je z kilkuletnim opóźnieniem, szukamy tego, co jednorazowe, unikatowe, a nawet efemeryczne.

7. Eventy: organizujemy skromne wesela

Chociaż znów chcemy się żenić, rezygnujemy z uroczystych ceremonii w katedrach, wesel na kilkaset osób i trzydniowych poprawin. Wolimy świętować miłość w małym gronie, bez napinki, w rozsądnej cenie. Co nie znaczy, że mniej romantycznie! Ślub nie jest już jednak sposobem na to, żeby się pokazać, dogodzić ciotkom, które widzi się po raz pierwszy w życiu, czy zaprezentować sukienkę wartą tyle, co samochód. Liczą się oryginalny pomysł, kameralna atmosfera i to, żeby każdy czuł się jak u siebie. Odkładamy za to na egzotyczne podróże poślubne, urządzanie mieszkania i wspólne wyjazdy z przyjaciółmi.

Foto: istock Skromne wesela jednym z trendów 2017

8. Transport: chodzimy, a nie jeździmy

Długie spacery, wyprawy rowerowe, przejażdżki uberem. Własny samochód zostawiamy tylko na wyprawy po Europie, jeśli jeszcze nie złapaliśmy bakcyla autostopu. A już niedługo prawo jazdy w ogóle przestanie być potrzebne, bo do produkcji wejdą autonomiczne samojeżdżące pojazdy.

9. Technologie: żyjemy w przestrzeni wirtualnej

Jak pokazał przykład Pokemon Go (tę fazę uznajemy już za szczęśliwie zamkniętą), poszukujemy doświadczeń na przecięciu rzeczywistości materialnej i wirtualnej. Oglądając „Westworld”, czy „Humans” zastanawiamy się, kiedy w naszym życiu na stałe zagoszczą androidy, czy zyskają świadomość i jak będziemy się do nich odnosić. W międzyczasie oswajamy się z tym, że rzeczywistość wirtualna wdziera się w naszą codzienność, uczymy się patrzeć na świat jednocześnie własnymi oczami, przez pryzmat smartfona i wszelkiej maści smart okularów, które pozwalają zobaczyć poza to, co widzialne.

10. Czas wolny: uciekamy od FOMO

Próbujemy usunąć „Buzzfeeda” z zakładki „Ulubione”. Zmęczeni listami, rankingami, wyliczankami zwracamy się na powrót ku prawdziwemu dziennikarstwu. W konsekwencji zmęczenia FOMO (fear of missing out - lęk przed tym, że coś nas ominie), nie chcemy już tracić życia na scrollowanie news feedów. Przeciwwagą dla śmieciowych informacji, kreowanego kontentu i zalewu niepotrzebnych nikomu „opinii zwykłych ludzi” staje się fact-checking, rzetelne dziennikarstwo, niepodatne na to, co się sprzedaje. Czytamy więc mniej, ale dogłębniej. I tak też staramy się żyć – ciesząc się tym, co mamy, dzieląc się dobrami z innymi i wracając do źródeł.

Tematy:

Nieprawidłowy email