Rosjanie kolorują zdjęcia

Rosja nigdy nie była prekursorem w rozwoju kolorowej fotografii. Jednak kiedy zrobiła krok naprzód, zadziwiła świat swoim osiągnięciami.

Wystawa w Londynie, Pierwiosnek

Jeszcze nie minęły zachwyty nad pierwszymi fotografiami zrobionymi w 1839 roku, a już wystartował nowy wyścig w kierunku kolorowej fotografii. Pierwszymi osobami, które ogłosiły, iż udało im się wydrukować kolorowe zdjęcie był astronom z Anglii oraz baptysta w Nowego Jorku. Jednakże żadnemu z nich nie udało się rozwiązać problemu szybko blaknących kolorów. Pierwsze (w miarę) udane próby zatrzymania barw osiągnięto w 1861. Jednak dopiero po 1890 roku kolorowa fotografia stała się trwale kolorowa.

Primrose: Russian Colour Photography - Piotr Vedenisov, Vera Kozakov - 1914 - Collection of Moscow House of Photography Museum

Po drugiej stronie kontynentu technika rozwijała się swoim własnym, wolnym tempem. Pomimo poszerzania się swoich granic, u schyłku XIX wieku, Rosja ciągle pozostawała w tyle za Zachodnią techniką, również fotograficzną. Jednak tam, gdzie zawodziła technologia, Rosjanie nadrabiali rzemieślniczym talentem. Przekonuje nas o tym wystawa w Galerii Fotografów w Londynie. Zaprezentowane zostaną zdjęcia pokolorowane ręcznie. Zdjęcia, które w wielu przypadkach przewyższają jakością i odzworowaniem barw, fotografie wykonanie przez zachodnich fotografów.

Primrose: Russian Colour Photography - Piotr Vedenisov, Kolya Kozakov i piec - Jałta - 1910-1911 - Collection of Moscow House of Photography Museum

„Pierwiosnek” to tytuł, pod jakim zostanie zaprezentowana wystawa. Widzowie zostaną również zapoznani z metodą fotograficzną, wynalezioną przez Sergieia Produkina-Gorsky’iego. Technika ta polegała na wykonaniu trzech monochromatycznych zdjeć, ale z trzema różnymi filtrami, w prawie tym samym czasie. Później, używając lamp dających odpowiedni kolor, i wyświetlając wszystkie trzy zdjęcia, mógł uzyskać efekt pełnego koloru. Car Rosji był tak zafascynowany taką metodą, iż zlecił fotografowi uwiecznienie życia w Imperium Rosyjskim. Tym sposobem Produkin-Gorsky stworzył niesamowite zdjęcia ówczesnej Rosji.

Wystawa w Londynie, Pierwiosnek

Kilka dekad później, a mianowicie w latach pięćdziesiątych, państwo zaczęło produkować własne klisze. Jednak kolorowa fotografia była zarezerwowana tylko dla ograniczonej ilości fotografów, którzy tworzyli publikacje zgodne z ideologią stalinizmu. Następna dekada to początek „fotografii humanistycznej” zapoczątkowanej przez Chruszczowa. Natomiast lata siedemdziesiąte to okres rozwoju szybkiej i taniej metody wywoływania zdjęć. W tym czasie fotografowie „podziemia”, przeciwni państwowej ideologii, urządzali domowe (czyli potajemne) pokazy swoich zdjęć.

Primrose: Russian Colour Photography - Dmitry Baltermants - Moskwa - ok. 1960 - Museum 'Moscow House of Photography'

„Primrose: Russian Colour Photography”

1.08.2014 – 19.10.2014

The Photogrphers’ Gallery

Londyn

Tematy:

Nieprawidłowy email