Rekord cenowy Muncha pobity w Christie’s

Po historycznej licytacji „Tryptyk” Francisa Bacona został sprzedany za 142,4 miliona dolarów. Tyle wynosi rekord cenowy wszechczasów za dzieło sztuki wylicytowane na aukcji.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Poprzednim rekordzistą był pastel „Krzyk” Edwarda Muncha, który zmienił właściciela po zapłaceniu 120 milionów dolarów.

Licytacja „Tryptyku” autorstwa Bacona miała miejsce podczas aukcji sztuki powojennej i współczesnej w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Christie’s. W momencie przekroczenia granicy 120 milionów, w licytacji pozostało trzech graczy. Do końcowego uderzenia młotkiem i wygenerowania rekordowych 142,4 miliona dolarów upłynęło raptem 6 minut. Choć dom aukcyjny nie ujawnił tożsamości nabywcy, wiadomo, że w jego imieniu licytował przedstawiciel Acquavella Galleries. W pokonanym polu zostawił na przykład Larry’ego Gagosiana, który również brał udział w licytacji w imieniu swojego klienta. Trzyczęściowa kompozycja malarska Bacona z 1969 roku przedstawia przyjaciela i kochanka artysty, również malarza, Luciana Freuda (nota bene, do niedawna najdroższego żyjącego artystę).

Organizator aukcji podał, że cena uzyskana za pracę brytyjskiego malarza to nie jedyny rekord, który padł podczas tej aukcji. Niewiele mniej spektakularnym wynikiem jest 58,4 miliona dolarów zapłacone za rzeźbę Jeffa Koonsa (ur. w 1955 roku) „Balloon dog (Orange)”. To najwyższa cena zapłacona kiedykolwiek na aukcji za pracę żyjącego artysty.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Aukcja w Christie’s okazała się być najbardziej udaną aukcją w historii całego światowego rynku sztuki. Łączna wartość sprzedaży wyniosła 691,6 miliona dolarów. Organizator nie omieszkał opublikować informacji, że już drugi rok z rzędu firma bije ten prestiżowy rekord. Tym razem padło dziesięć rekordów cenowych na skalę światową. Trzy prace przekroczyły cenę 50 milionów dolarów, 11 prac cenę 20 milionów, zaś powyżej 1 miliona dolarów zapłacono aż za 56 dzieł sztuki z katalogu aukcyjnego.

Tematy:

Nieprawidłowy email