Ranking młodych artystów, Sasnal doceniony

Artyści urodzeni w latach 70. i 80. to przyszli klasycy, więc już dziś trwa rywalizacja galerii o największe talenty. Lista opublikowana przez magazyn Bloomberg wywołała spore zamieszanie, bo uwzględniono na niej tylko ceny z aukcji, pomijając „galeryjne”. Cieszy obecność polskiego malarza, Wilhelma Sasnala.

EAST NEWS

Mark Gimein, autor tekstu zawierającego komentarz do rankingu zwraca uwagę, że spacerując po nowojorskiej dzielnicy Chelsea, słynącej z licznych galerii sztuki, natrafić można na prace młodych artystów w znacznie wyższych cenach niż te w rankingach. Zwyczaj brania pod uwagę rynku aukcyjnego jest ogólnie przyjęty i w dzisiejszych realiach daje możliwie najbardziej przejrzysty obraz rynku. Jest to jednak tylko jego wycinek, rządzący się swoimi prawami, odmiennymi od rynku galeryjnego.

"Bloomberg" za swoje główne kryterium uznał obroty wygenerowane na rynku prac danego młodego artysty, pokazując również liczbę wylicytowanych na aukcjach prac. Liderami okazali się Banksy oraz Jacob Kassay – nazwiska doskonale znane, obecne w zestawieniach tego typu od stosunkowo dawna. Trudno więc mówić o niespodziance. Nie zaskakuje również, że w grupie najdrożej sprzedanych aż roi się od artystów z Azji. Miły polski akcent, Wilhelm Sasnal jest na pozycji 20. To potwierdza tylko opinię, że malarz należy od dawna do ścisłego grona najbardziej uznanych artystów swego pokolenia.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Co zatem z rynkiem galeryjnym? Marion Maneker z Art Market Monitor zwraca uwagę, że tego typu rankingi mówią nie tyle o wartości danej twórczości, ile raczej o tym, jak skuteczna jest strategia danej galerii, polegająca na odpowiednio wyczekanym wypuszczeniu młodego artysty na rynek wtórny (aukcyjny). Pojawia się pogląd, że niebezpieczeństw czyhających na aukcjach jest na tyle dużo, że wielu galerzystów woli skupić się na bezpośredniej pracy ze swoimi klientami (private sales). Pada zatem pytanie o rynkową wartość prac artystów, którzy nie znaleźli się w rankingach…

Tematy:

Nieprawidłowy email