7 błędów, które popełniamy podczas golenia

Przeciętna kobieta poświęca 72 dni życia na golenie nóg i innych części ciała! To ponad dwa miesiące! I choć robimy to tak często, nadal popełniamy mnóstwo błędów. W efekcie nasze nogi nie są tak gładkie, jak mogłyby być. Co więc robić, a czego unikać, by golenie było efektywne?

fot. iStock

1. Golenie na początku kąpieli

Wskakujesz pod prysznic i od razu sięgasz po maszynkę do golenia? Nic dziwnego, że twoje nogi nie są idealnie gładkie. Aby włosy były bardziej miękkie, a pory otwarte, co razem gwarantuje dokładniejsze golenie, musisz poczekać ok. 5 minut. Nie siedź w wodzie za długo, bo twoja skóra zacznie pęcznieć i marszczyć się, co utrudnia dokładne golenie.

2. Golenie o poranku

Jeśli ogolisz nogi wieczorem, rano będą nadal idealnie gładkie. A to dlatego, że podczas snu minimalnie puchną, co sprawia, że włoski chowają się w mieszkach, przez co nie wystają ponad powierzchnię skóry.

3. Golenie na sucho albo z mydłem

Nigdy, przenigdy nie wolno golić nóg na sucho. Zanim zaczniesz zabawę z maszynką dokładnie pokryj skórę kremem do golenia lub pianką. I nie używaj do tego celu zwykłego mydła, bo jeszcze bardziej przesuszysz skórę. Masz bardzo wrażliwą cerę? Zamiast kremu do golenia stosuj ten sam żel, którego używasz do twarzy, np. Bioderma czy Iwostin.

4. Najtańsze jednorazówki

Jeśli jesteś na spontanicznym wyjeździe / w tanim hotelu / na pustkowiu możesz ogolić nogi jednorazówką z pojedynczym ostrzem. Ale na co dzień wybieraj te z czterema czy nawet pięcioma ostrzami, aby golić dokładniej, zwłaszcza w miejscach problematycznych, np. na kolanach. Ponadto stosując maszynkę z większą ilością ostrzy zmniejszasz ryzyko zacięć i podrażnień, bo z większą łatwością przesuwasz je po skórze.

5. Za rzadko wymieniasz ostrza

Mówi się, że maszynki jednorazowe należy wymieniać po każdym goleniu. Mamy świadomość, że to może generować koszty. Ale po 5-10 goleniach naprawdę musisz wymienić maszynkę lub jej ostrze. W przeciwnym razie na życzenie fundujesz sobie infekcje skóry, podrażnienia, nie mówiąc już o zaczerwienieniach czy niedokładnym goleniu.

6. Golisz pod włos

Golenie nóg zawsze zaczynaj od góry idąc w kierunku kostki. Jeśli masz normalną skórę dopiero potem możesz golić pod włos, czyli w kierunku ud. Jeśli twoja skóra jest wrażliwa, odpuść golenie pod włos zupełnie. Ponownie, chodzi o to, żeby zmniejszyć ryzyko podrażnień i zacięć.

7. Nie walczysz z podrażnieniami i czerwonymi krostkami

Po goleniu na twoim ciele pojawiają się piekące, czerwone krostki, które nie schodzą nawet przez kilka dni? Jeśli przypadłość pojawia się po każdym goleniu, warto rozważyć inne metody usuwania owłosienia (wosk, laser), bowiem nieleczone i długotrwałe podrażnienia mogą zmienić się w paskudne blizny. Aby zapobiec powstawaniu krostek dwa razy w tygodniu rób dokładny pilling, aby pozbyć się martwego naskórka i uniemożliwić włosom wrastanie. Jeśli krostki się pojawią, potraktuj je ciepłym kompresem, a po prysznicu zastosuj balsam nawilżający np. Lipikar od La Roche Posay.

Tematy:

Nieprawidłowy email