10 SEKRETÓW BOTOKSU: CAŁA PRAWDA O ZABIEGACH MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Albo go kochasz, albo nienawidzisz. Ale jeśli tylko go spróbujesz, pokochasz go na pewno. Odkrywamy przed Tobą tajemnice botoksu, najprostszego sposobu na młody wygląd.

ThinkStock

Botoks to jeden z tych zabiegów medycyny estetycznej, który budzi całe mnóstwo emocji. Zupełnie niepotrzebnie. Przeciwników ma pewnie tyle samo, co zwolenników, a wokół jego działania narosło wiele legend. Tymczasem każdy, kto choć raz spróbował jego działania, ma później ochotę na kolejne. Botoks powoduje bowiem coś, czego nie zapewni żaden krem (wbrew obietnicom składanym na pudełeczkach) – absolutne wygładzenie zmarszczek. Innymi słowy – 10 lat mniej, niż wskazuje na to nasza metryka. Czy rzeczywiście musi powodować efekt sztuczności, jest niebezpieczny i uzależniający? Absolutnie nie. Jedyne, co w przypadku botoksu uzależnia, to dobry wygląd. Wraz z dr Dorotą Kwiatkowską, z warszawskiej Skin Clinic, rozwiewamy pozostałe wątpliwości.

1. BOTOKS NIE JEST NA ZAWSZE

Efekty zabiegu utrzymują się zazwyczaj około 3 - 4 miesięcy, a po nich skóra stopniowo wraca do stanu początkowego – wyjaśnia dr Kwiatkowska. Jednak przez cały okres działania botoksu, mięśnie twarzy pracują słabiej, a tym samym odzwyczajają się od niektórych ruchów. Wiele osób z bardzo ekspresyjną mimiką (np. bezwiednie mocno mrużących brwi) już po jednorazowym zastosowaniu botoksu odzwyczaja się od nieestetycznego marszczenia twarzy.

2. BOTOKS = JAD KIEŁBASIANY

Trucizna? W tym przypadku absolutnie nie. Ilość botoksu stosowanego do zabiegów estetycznych maksymalnie wynosi 100 jednostek. Dawka śmiertelna dla człowieka o masie około 70 kg wynosi 2500 – 3000 jednostek. Dlatego botoks uznawany jest za lek bezpieczny. Jak dotąd nie odnotowano nieodwracalnych klinicznych działań niepożądanych. Jeżeli zabiegowi poddajemy się zbyt często efekt utrzymuje się krócej. Zazwyczaj jednak, im dłużej korzystamy z botoksu, tym bardziej odpoczywają nasze mięśnie. Rezultat? Z każdym kolejnym zabiegiem potrzebujemy coraz mniej preparatu.

3. BOTOKSEM NIE POWIĘKSZAMY UST

Do tego służy wypełniacz z kwasem hialuronowym. Samym botoksem możemy zaś niwelować tzw. uśmiech dziąsłowy (z ang. gummy smile) czy delikatnie relaksować okolicę ust, by nie pojawiły się na niej brzydkie podłużne bruzdy – tzw. zmarszczki palacza. Lekarze podają go też w okolice żuchwy, a konkretnie w mięsień żwacz, by zniwelować nocne zgrzytanie zębami.

ThinkStock

4. BOTOKS TO JEDEN Z TYCH ZABIEGÓW, NA KTÓRE WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ PRZED 30-TKĄ

Ma działanie prewencyjne i w przypadku niwelowania zmarszczek mimicznych daje najlepsze efekty. Jeśli raz na pół roku – rok wygładzisz nim czoło, jest szansa, że bardzo długo zmarszczki nie pojawią się wcale! Nie ma co czekać do pięćdziesiątki, bo na głębokie, mocno utrwalone bruzdy botoks nie zadziała tak spektakularnie. Trzeba będzie je dodatkowo wypełnić kwasem hialuronowym albo wygładzić laserem.

5. BOTOKS TO NIC NOWEGO

W medycynie – z sukcesami – stosowany jest już od trzydziestu lat. Leczy się nim zeza i przykurcze mięśni m.in. towarzyszące mózgowemu porażeniu dziecięcemu. Podaje się go, by zminimalizować nadpotliwość, leczyć łojotok skóry, a także migrenowe i napięciowe bóle głowy. Jest bardzo dokładnie przebadany, a efekty jego działania, w tym skutki uboczne, są wszystkim dobrze znane.

6. CO SIĘ DZIEJE, GDY COŚ PÓJDZIE NIE TAK?

Zbyt duża dawka botoksu podana w czoło może powodować opadanie powiek (na około 4 tygodnie). – Podobna reakcja zachodzi w połączeniu z innymi lekami, np. tymi rozluźniającymi mięśnie, dlatego koniecznie należy poinformować lekarza przeprowadzającego zabieg o tym, co się aktualnie przyjmuje – mówi dr Kwiatkowska. Tuż po zabiegu na skórze mogą pojawić się siniaczki i wybroczyny – znikają w ciągu kilku dni. Czasami przez dzień – dwa możemy też odczuwać łagodne bóle głowy.

7. BOTOKS TO ZABIEG LUNCHOWY

Nie wymaga przygotowania (nawet znieczulenia) ani rekonwalescencji. Lekarz poprosi cię o wykonanie kilku grymasów, by poznać twoją mimikę, a następnie wstrzyknie botoks w kilka miejsca. Ukłucia nie bolą, za to na skórze na kilkanaście minut pojawiają się bąbelki podobne do ugryzień komara. I już. Możesz wracać do codziennych obowiązków.

ThinkStock

8. 24 GODZINY PO BOTOKSIE BEZ SŁOŃCA, SAUNY I SPORTU

– Przez 4 godziny nie powinno się pochylać nisko głowy ani kłaść, żeby botoks się nie przemieścił – radzi dr Kwiatkowska.

9. EFEKTY NIE POJAWIAJĄ SIĘ OD RAZU

Jeśli nadal możesz ruszać czołem, nie martw się, że zabieg nie zadziałał. Botoks zaczyna "chwytać" po około 3 dniach. Pełny rezultat zauważysz po tygodniu – dwóch.

10. BOTOKS NIE POZBAWI TWARZY MIMIKI

Obecnie odchodzi się od ostrzykiwania na tzw. "blachę". Lepszy jest bardziej naturalny efekt: twarz, która może się lekko poruszać, a jednocześnie jest zrelaksowana i wygładzona jak po długich wakacjach. Nieruchoma maska jak u Nicole Kidman obecnie jest już raczej wypadkiem przy pracy niż zamierzonym działaniem.

Tematy:

Nieprawidłowy email