Paweł Althamer w Nowym Jorku

W lutym 2014 roku nowojorskie New Museum przejęte zostanie przez polskiego artystę. Drugie, trzecie i czwarte piętro muzeum przekazane zostaną Pawłowi Althamerowi, który przy pomocy publiczności, stworzy najambitniejszą w swojej twórczości realizację.

newmuseum.com, materiały informacyjne 55. Biennale w Wenecji

W ramach pierwszej monograficznej wystawy w USA, Paweł Althamer zaprezentuje ekspozycję „The Neighbors”, którą podziwiać będzie można od 12 lutego do 13 kwietnia. Artysta po raz drugi uruchomi instalację „Draftsmen’s Congress”, która zadebiutowała na 7. Biennale w Berlinie w 2012 roku. „Draftsmen’s Congress” to realizacja zajmująca całe piętro: białe ściany i podłogi muzeum stopniowo mają zapełniać się obrazami i rysunkami wykonanymi przez odwiedzających i zaproszonych gości. Wystawę dopełni kilka kultowych rzeźb Althamera oraz perfomatywnych filmów realizowanych samodzielnie lub we współpracy z grupami społecznymi, z którymi stykał się na przestrzeni dwóch ostatnich dekad. Założeniem artysty jest zacieranie granic pomiędzy przestrzenią publiczną a instytucjonalną przestrzenią wystawienniczą, między artystą a widzem.

newmuseum.com, materiały informacyjne 55. Biennale w Wenecji

New Museum zaprezentuje także ekspozycję „Venetians”, stworzoną na tegoroczne 55. Biennale Sztuki w Wenecji, wystawianą w Arsenale. Praca wywołała ambiwalentne odczucia – przez niektórych uznana za najbardziej spektakularną w „Pałacu Encyklopedycznym”, przez innych została określona mianem największego rozczarowania. Wystawie Althamera w Nowym Jorku, której kuratorem jest Massimiliano Gioni (najmłodszy w historii kurator Biennale Weneckiego) towarzyszyć będzie ilustrowany katalog zawierający wywiad z artystą.

Tematy:

Nieprawidłowy email