Ojciec modowej fotografii

Wszyscy fani fotografii mody powinni w najbliższym czasie odwiedzić Londyn. Do 12 maja w tamtejszym Teatrze Narodowym podziwiać będzie można wystawę jednego z najwybitniejszych fotografów w tej dziedzinie – Normana Parkinsona.

Vogue

Norman Parkinson to jeden z najznamienitszych fotografów mody i portrecistów XX wieku.

Vogue

Artysta najbardziej znany jest z tego, że zrewolucjonizował świat brytyjskiej fotografii lat 50-tych. Jednak jego kariera w branży obejmuje znacznie dłuższy okres czasu, bo blisko sześćdziesiąt lat.

Vogue

Parkinson fotografią zajmował się jeszcze przed II wojną światową. Swoją działalność rozpoczął od rewolucji – znudzony ówczesną sztucznością zdjęć studyjnych, jako jeden z pierwszych postanowił zabrać modelki w plener.

Sesje wykonywane często na londyńskich ulicach zaczęły przypominać zabawę. Modelki rozmawiały ze sobą, tańczyły, bawiły się rekwizytami, a Parkinson niczym reporter starał się uchwycić „decydujące momenty”. Dzięki temu jego zdjęcia zachwycają dynamizmem i naturalnością.

Vogue

Pracował dla najlepszych światowych magazynów, jak „Harper’s Baazar” i „Vogue”.

Oprócz sesji mody, Parkinson portretował znane osobistości: członków rodziny królewskiej, polityków, największe gwiazdy filmu i muzyki. Fotografa wyróżniał niekwestionowany talent, niezwykły urok osobisty i elegancja.

Vogue

Nawet jeśli niektóre [z dziejących się na planie] rzeczy były dość straszne, nie sądzę, bym kiedykolwiek mu odmówiła- mówi jedna z jego modelek Jerry Hall w wywiadzie dla BBC.

Vogue

Trwająca obecnie londyńska wystawa zawiera prace Parkinsona od czasów II wojny światowej, aż do jego śmierci w roku 1990.

Vogue

„Lifework: Norman Parkinson’s Century of Style” - National Theatre, Londyn do 12 maja

Getty Images/Flash Press Media

Tematy:

Nieprawidłowy email